V sobotu se na opavském ledě odehraje další slezské derby

23.11.2012 | Tomáš Vlček

Sotva AZet porazil doma ve středu Karvinou, už jej v sobotu čeká další soupeř sídlící ve Slezsku – opavský Slezan. Ten je po 18 odehraných kolech v tabulce na 4. místě v těsném závěsu za vedoucí trojicí Havířov, Prostějov, Přerov a dá se tak čekat kvalitní hokej dvou předních týmů 2. ligy. Navíc zápasy AZetu s Opavou jsou vždy v posledních dvou letech okořeněny důraznou hrou a vypjatou atmosférou, takže o atraktivnosti sobotního mače nemůže být vůbec pochyb.

Opavští si letos ve východní skupině 2. ligy opět nevedou vůbec špatně. Přes vlažný vstup do soutěže se mužstvo dostalo postupně do tempa a zejména doma je pro všechny velmi těžkým soupeřem. Po dvou bodech, si odtud totiž z devíti zápasů odvezli jen Frýdek-Místek a Prostějov, zatímco v dalších sedmi případech se radovali domácí. Venku už to sice taková sláva, zejména v úvodu sezony, nebyla, ale poslední dva duely – ve Valmezu a v Porubě přinesly Slezanu 5 bodů. Celkově to opavským přineslo 30 bodů, a jak už bylo napsáno 4. místo tabulky.

Ofenzívními tahouny týmu, v jinak bodově poměrně vyrovnaném kádru, jsou hráči, které známe v této pozici u z minulé sezony: Petr Chalupa (7+7), Tomáš Měch (5+7), Bohumil Herman (3+9) a Zdeněk Pavelek (2+10) . Z obránců jim nejvíce pomáhají David Galvas (4+6), Jaromír Bednárek (3+6) a Josef Tichý (3+5). Pozici brankářské jedničky si dle očekávání drží Dušan Šafránek, který svého mladičkého kolegu Vítězslava Kobera pustil do branky jen v části jednoho utkání.

AZet se, po trochu nevýrazném období, dostává zpět do své formy z úvodu soutěže. Má za sebou totiž nejen čtyřzápasovou šňůru vítězství, ale především je velmi efektivní v útočné fázi. Skóre 37:7 hovoří za vše. A to stále není vlivem zranění družina trenéra Tomáš Potěšila zdaleka kompletní. Spokojenost naopak snad může panovat s úspěšným návratem hráčů, kteří své šrámy a nemoci vyléčili.

Nicméně je potřeba být oběma nohama na zemi. Všichni vědí, že výsledky jsou to jistě příjemné, ale v dalším zápase se hraje zase od 0:0. A že AZet nečeká v Opavě, slovy trenéra Potěšila „nic lehkého“ , si dovede každý, kdo hokej sleduje snadno spočítat. Připomeňme, že v 8. kole přijel Slezan do Havířova jako nejhorší tým s venkovní bilancí a přesto byl AZetu více než vyrovnaným soupeřem. A to, že z ledu K&K Pneu arény nakonec vyválčil jen bod, pro něj bylo, dle mínění mnohých spíše ztrátou. A jak řekl v pozápasovém rozhovoru asistent hlavního trenéra Karla Suchánka Marek Harazim „kluci se vždy na Havířov dokáží mimořádně motivovat a na ledě je to samozřejmě vidět.“ Že by to bylo v sobotu v Opavě jinak? Určitě ne!

Nicméně respekt k soupeři by měl být vyvážen přiměřeným a zdravým sebevědomím, na které mají havířovští hráči jistě nárok. Tým se v nelehké situaci – velké množství zraněných, bodové ztráty - semkl a prokázal charakter. Zda se mu podaří v bodové šňůře pokračovat i v Opavě budeme vědět v sobotu večer. Utkání začíná v 17:00, pro ty kteří jej neuvidí přímo na místě je připraven tradiční on-line reportáž.

Sestavy obou celků v posledním odehraném kole

HC Slezan Opava: Šafránek – Tichý, Kukol, Bednárek, Galvas, Tůma, Mosler – Černý, Polok, Herman – Pavelek, Mlýnek, Kocián – Wolf, Chalupa, Vítek

HC AZ Havířov 2010: Daneček - Prokop, Vydra, Krisl "C", Hegegy, Rimmel, Hartmann, Zientek, Jonáš, Graca - Sztefek, Najdek "A", Daneček J. - Bursík, Pechanec, Kolařík - Pavlas, Potočný "A", Stránský - Mráz, Matějek.

Další zápasy 19. kola

HC Zubr Přerov – VHK Vsetín