V sobotu zamíří AZ do Šumperka, vrátí Drakům předchozí porážky?

04.12.2015 | Tomáš Vlček

Po středečním vítězství v Ústí nad Labem čeká na hokejisty AZetu už v sobotu další venkovní zápas. Kvůli jiné akci v K&K PNEU Aréně si musel prohodit pořadatelství se šumperskými Draky. A proto už podruhé letos míří do podhůří Jeseníků, tentokrát k zápasu 30 kola WSM ligy. Utkání na šumperském stadionu začíná 5.12.2015 od 17:00.

Draci se po výměně trenéra zvedají

Před letošní sezonou byli hokejisté Šumperka pasováni za jednoho z kandidátů na sestup. Zavdávaly k tomu odchody řady opor i problémy s jejich nahrazením stejně kvalitními hráči. Plusem naopak měla pro Draky být spolupráce s extraligovým Dynamem Pardubice. Na jejím základě se v týmu objevilo i několik zajímavých jmen jako brankář Maxwell, obránci Roupec a Ščotka nebo nejnověji útočník Jan Kolář. Novým mužem v týmu byl i asistent trenéra Libor Pivko.

Naopak na svém postu hlavního trenéra začal už šestou sezonu Radek Kučera. To se ale změnilo v polovině listopadu. Draci šli od porážky k porážce, až spadli na úplné dno tabulky. Tým krátce vedl Libor Pivko, ale nakonec klub povolal na post hlavní trenéra „písečáka“ Milana Mazance. Jeho jméno jistě nezní havířovským uším neznámě. Ano, jedná se otce obránce AZetu Martina Mazance. A právě příchod nového kouče se ukázal jako silný impuls. Tým pod jeho vedením získal v sedmi zápasech 12 bodů, čímž téměř zdvojnásobil své dosavadní bodové skóre. Mj. také přenechal poslední příčku jinému tradičnímu týmu ze spodku tabulky – HC Most.

Vzestup Šumperka odnesla v posledním kole i vedoucí a ve druhé čtvrtině soutěže naprosto suverénní Dukla Jihlava. Ta v dračím doupěti padla 2:6, když zejména ve třetí třetině, kterou prohrála 0:4, nevěděla, kde ji hlava stojí. „Musím smeknout před celým týmem. Dnes to bylo odbojované a obětavé vítězství. Snažíme se s týmem pracovat na tom, abychom dostávali co nejméně branek. O tom, že nastoupí Daniel Zelenka, jsem měl jasno hned po zápase v Mostě. Skončila série, tak jsem to změnil. A dnes odchytal zápas skvěle, řekl si o místo i pro další zápas,“ chválil své svěřence trenér Mazanec.

Jestliže v Šumperku letos moc spokojenosti s hokejovým děním nepanovalo a tým sbíral dlouhé série porážek, tak v soubojích se jedním týmem to neplatilo. Bylo to právě s AZetem, jehož Draci porazili jak v Havířově (5:1), tak také doma (5:2). A na tuto skutečnost budou chtít jistě navázat i v sobotu. Spoléhat budou především na své nejofenzívnější hráče - Tomáš Fořta (11+14) a Daniela Vrdlovce (5+19). Obrana je postavena na výkonech Jana Zdráhala (6+8) a Tomáše Drtila (4+7). V brance, jak jsme četli už výše, bude připraven Daniel Zelenka, záda mu bude krýt Miroslav Svoboda.

AZ přerušil sérii porážek, z Ústí veze tři body

Po třízápasové domácí sérii vyrazil AZ ve středu na sever Čech. Ne ledě Slovanu chtěl opět po třech prohrách okusit chuť vítězství a také potvrdit, že na venkovních kluzištích to týmu v poslední době jde. Podařilo se obojí. Havířovští vyhráli první třetinu a ve 23. minutě vedl už 3:0. Domácí sice vyrovnali, a dokázali v závěrečné třetině srovnat i další vedení AZetu 5:3, ale havířovští nakonec strhli brankou Tomáše Gřeše 5 minut před koncem přeci jen výhru na svou stranu. „Hrálo se ze strany na stranu, padlo jedenáct gólů. Střeleckých příležitostí bylo více než obranných zákroků, soupeř se na nás stále dotahoval. Jednalo se o dramatické utkání, ve kterém si diváci přišli na své. Nejdůležitější je to, že si vezeme domů tři body, neboť Havířov vyhrál v Ústí nad Labem poprvé. Mohli jsme vyhrát i prohrát, oba mančafty si vytvořily své šance," konstatoval po zápase trenér Štefan Mikeš.

Zápas vyšel bodově parádně opět Petru Kankovi (2+1), který si s 26 body upevnil svou pozici nejproduktivnějšího hráče týmu, a také Romanu Maliníkovi (0+3). Další branky přidali Daniel Štumpf, Jiří Krisl, Zdeněk Okál a autor vítězné branky Tomáš Gřeš. Pochvalu zaslouží i oba gólmani. Petr Matoušek si připsal 24 zákroků, než byl ze zdravotních důvodů střídán. Zápas pak dovedl do vítězného konce Marek Laco, který musel do brány v nelehké pozici na konci druhé třetiny, v době sílícího tlaku domácích.

Pro sobotní zápas bude platit pravidlo, že vítězná sestava se nemění. Jen Petr Matoušek zůstává na marodce, takže Lacovi bude záda krýt Josef Turšner. AZet jede do Šumperka opět se dvěma cíly. Potvrdit kvalitní formu z venkovních kluzišť, kde vyhrál poslední čtyři utkání a poprvé v sezoně porazit Draky. Těm má po dvou porážkách co vracet. Nicméně vzhledem k posledním výsledkům soupeře tým nečeká nic snadného. Zda se mu to podaří, uvidíme v sobotu večer.

Infografika

Sestavy z posledního utkání

Salith Šumperk: Zelenka – Gewiese, Holík, Zdráhal, Havlík, Puzič, Drtil, Bažant, Prokop – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Kaut, Půhoný, Kolář – Ostřanský – Šimun, Brunec – Šebek, Hroch

AZ Havířov: Matoušek (38. Laco) – Krisl, Bahounek, Korím, Štencel, Mazanec, Ostrčil, Graca – Sztefek, Pechanec, Štumpf – Okál, Maliník, Kanko – Gřeš, Sedláček, Kalus – Bednář, Hudeček, Kotala – Matějek

Utkání startuje v sobotu 5. prosince v 17:00 a Vy jej můžete sledovat prostřednictvím textovému on-line přenosu na tomto odkazu a nebo díky komentovanému internetovému TV přenosu televize www.lifetv.cz