V úterý AZ vyráží na Slavii

25.11.2019 | Vít Káňa

Už v úterý zavede 26.kolo CHANCE ligy tým z nejmladšího města v republice do stověžaté Prahy, kde na ni v EDENU od 18 hodin čeká HC SLAVIA Praha. AZ vytěžil z domácího trojboje maximum, devět bodů, a posunul se v tabulce na sedmé místo. Slavia v neděli hrála s Rysy z F.-M. v Polárce, i když ve druhé třetině prohrávala 1:3, dokázala před koncem třetí třetiny srovnat na 3:3 a v nastavení parádní trefou Tomáše Šmerhy otočit a po výhře 3:4 vzít bonusový bod. Oba týmy od sebe v tabulce dělí dva body a půjde tedy o přímý souboj týmů z elitní osmičky.

HC SLAVIA Praha - 8. místo, 42 bodů, skóre 68:67

Pražané si před domácím utkáním proti AZetu odskočili do Slezska a ukázali svůj charakter. Nedobře rozehrané utkání proti Rysům dokázali otočit z 1:3 na 4:3 po prodloužení. Utkání mohla Slavia rozhodnout těsně před koncem základní hrací doby, ale byla z toho v 58. minutě jenom tyč. Zápasu s Frýdkem – Místkem předcházela domácí bitva se Vsetínem, který ač Pražany přestřílel 42:28, nakonec bral jeden bod za prohru v samostatných nájezdech 5:4. Proti Pražanům byla rozsáhlá marodka, když nemohlo nastoupit téměř deset hráčů. Dvě prohry s Chomutovem a Porubou, obě 1:4, jsou tedy zapomenuty. SLAVIA vyhrála dva zápasy po sobě a je na vítězné vlně.

Když se podrobněji podíváte do statistik, tak vás u Pražanů zarazí dvě věci. Ta první je, že je týmy přestřílí. V posledním utkání ve F.-M. to bylo 29:23 pro RYSY. Průměr střel na branku soupeře je 31,32 a opačným směrem míří 33,80! Druhou věcí, na kterou musíme upozornit, je nesmírně vyrovnané brankářské duo. Romana Málka máme v paměti při posledním utkání s AZetem. Tehdy trápil útočníky Havířova, má v osmi zápasech průměr 92.08 % v jedenácti zápasech. Jeho kolega Martin Michajlov si vychytal v 17 zápasech průměr 92.06 %.

Pražský tým v poslední době trápila rozsáhlá marodka, proto povolali útočníka Dominika Pacovského, který působil pět let v Mladé Boleslavi, nastoupil i ke dvaceti zápasům v KHL za Lev Praha. Do zápasu s Havířovem nejspíše nenastoupí tito hráči: Ryzák, Šagát. Doležal a David Šteiner. S otazníkem bude start Tomáše Dudy a Jana Hlaváče, který byl pro Slavii velmi užitečný v zápase proti Vsetínu.

Nejlepším střelcem týmu je s 11 zásahy Tomáš Šmerha. Nahravačům vévodí Petr Vampola se 17 asistencemi. Kanadské bodování vede Tomáš Šmerha s 23 body (11+12). Nejproduktivnější v kanadském bodování beků je Jan Novák, který nasbíral 11 bodů (3+8). Statistiku +/- vedou s plus 7 body Marek Ryzák, Tomáš Šmerha a Jan Novák. Brankářské duo Málek a Michajlov má více jak 92 % úspěšnost zásahu na zápas.

HC Frýdek - Místek – HC SLAVIA Praha 3:4p (1:0, 2:1, 0:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Mikulík (Kafka), 31. Čmiel (Hrachovský, Motloch), 36. Novotný (Kafka) - 24. Vlček (Brož), 41. Vrdlovec (Brož), 48. Kuťák (Vrdlovec), 62. Šmerha (Barák, Kuťák). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 29:23. Diváci: 1.168

Sestava HC SLAVIA PRAHA: Michajlov – Hejda, Novák, Hořava, Barák, Kučný, Steinocher, Antoš – Šmerha, Vampola, Vlček – Ondráček, Vrdlovec, Pacovský – Všetečka, Kuťák, Furch – Kubica, Kohút, Brož.

AZ RESIDOMO Havířov - 7. místo, 45 bodů, skóre 67:54

V posledních šesti zápasech Havířov prohrál pouze jedno venkovní v Třebíčí 4:3. V následujících třech domácích zápasech dokázal porazit Trhače 4:0, Slovan 3:2 a Benátky nad Jizerou 3:1. Zlepšil si procento úspěšnosti v přesilových hrách a bodově se dotáhl na šestý Chomutov, který má rovněž 45 bodů v tabulce, ale hovoří pro něj lepší skóre i vzájemný zápas s Havířovem.

Tým opustil Lukáš Žiak, jenž rozvázal smlouvu s mateřskými Vítkovicemi a nyní hraje za slovenský Martin. Nejlepší obránce Havířova ve statistice +/- Jaroslav Mrowiec ještě nebude k dispozici pro utkání v Edenu. Jan Bambula bude mimo hru ještě dva měsíce.

Dnešní „statistické okénko“ začneme zlepšenou přesilovou hrou. V posledních třech zápasech se Havířovu podařilo využít pět početních výhod. Dvě úspěšné přesilovky byly se Slovanem, Kadaní a jedna s Benátkami. Úspěšnost vzrostla na 16.10 % a to je sedmé místo v lize. AZetu se mimo GASCONTROL Arénu daří, momentálně je na pátém místě v tabulce venkovních zápasů se skórem 34:30.

Nejlepším střelcem týmu je Radek Veselý za 13 branek, zároveň vede i kanadské bodování, má 23 bodů (13+10). Králem nahrávek a nejproduktivnějším obráncem je Alex Rašner 16 bodů (2+14). V +/- tabulce vede Jakub Kotala +13 bodů, který je i za 22 trestných minut nejtrestanějším hráčem. V brankovišti odchytal 21 zápasů Aleš Stezka s úspěšností 92.04 procenta.

AZ Residomo Havířov - HC Benátky nad Jizerou 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Kotala (F. Seman, Rašner), 37. R. Veselý (L. Bednář, Fridrich), 45. O. Procházka (Rašner, Seman) – 4. Najman (Průžek, Šír). Rozhodčí: Barek, Koziol – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.311. Střely na branku: 37:19 (11:8, 14:6, 12:5). Zblokované střely: 12:7. Vhazování: 24:37. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Sestava AZetu: Stezka – Rašner, L. Rutar, Malina, Matai, Chroboček, Kachyňa – Kotala, F. Seman (A), O. Procházka – L. Bednář (A), R. Veselý, Fridrich – Maruna (C), Starý, Baláž – Danielčák, Bernovský, Dvořák

Trenér Jiří Režnar utkání hodnotil takto: "Čekali jsme, že to bude těžké utkání. Hráli jsme potřetí doma jakoby se slabším soupeřem, ikdyž v dnešní době není slabých soupeřů. Jsme tedy rádi, že jsme to dneska zvládli. Do první třetiny jsme vstoupili trochu rozpačitě a dostali jsme první branku. Od druhé třetiny jsme něco změnili a hráli jsme to, co jsme si řekli. To se potom obrátilo v náš prospěch a jsme rádi za 3 body."

Patrik Rimmel (manažer AZ RESIDOMO Havířov) před utkáním hlásí: "Čeká nás zápas o šest bodů. Slavia hraje v domácím prostředí velmi dobře. Do Edenu jedeme s cílem přivést body, i když očekáváme hodně těžký zápas. Sestavu budeme skládat podle zdravotního stavu našich hráčů."
Vzájemná utkání:

Série vzájemných utkání sahá do ruku 2015, mezi oběma soupeři se odehrálo 17 zápasů. Deset vyznělo pro Havířov a šest pro Pražany. Poslední čtyři zápasy vyhráli modro – bílí. Poslední vzájemné utkání skončilo v GASCONTROL aréně výhrou AZetu 1:0. Utkání to bylo velmi pohledné, šance střídala šanci, ale prim hráli oba gólmani Málek i Stezka.

Kdo vyhraje v Edenu, to se dozvíme v úterý 26. listopadu, zápas začíná v 18. hodin. K dispozici pro Vás bude Online přenos zde.