Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

V úterý Havířov opět vyzve Motor

08.10.2018 | David Motloch

V netradiční den se AZ postaví ke svému dalšímu zápasu v Chance lize. V úterý totiž v předehrávce 24. kola vyzve již podruhé v letošní sezóně České Budějovice. První měření sil dopadlo překvapivě výhrou AZetu, tentokrát se ale týmy utkají v úplně jiném psychickém rozpoložení. Havířov má za sebou dvě kruté porážky, zatímco Motor se vyhřívá na čele tabulky. Hned následující den pak svěřenci trenéra Jiřího Režnara vyzvou hokejisty Kladna. Ten první těžký úkol je ale čeká na ledě Budějovic. Podaří se AZetu opět překvapit, nebo si Motor vychutná odvetu? Utkání startuje v úterý 9.10. v 17:30.

ČEZ Motor České Budějovice

Je sice fakt, že ani hokejisté Motoru se v posledních zápasech příliš nevyznamenali, ale utrpěné porážky jim nedovolily přijít o první místo v tabulce. V 9. kole Motor ztratil body v často skloňovaném utkání v Havířově, poté sice urval vítězství doma s Ústím (4:2), ale jakmile vycestoval opět za hranice svého stadionu, bylo zle. Svěřenci trenéra Václava Prospala totiž nestačili v posledním kole na Třebíč (3:4 sn), přitom o vítězství přišli až v poslední minutě základní hrací doby. Naštěstí má ale klub z jihu Čech již něco „nahráno", takže je z toho ve finále těsně uhájená první příčka v tabulce se ziskem 22 bodů.

Svou největší sílu Motor zatím ukazuje v obranné činnosti. S pouhými 23 inkasovanými brankami jsou České Budějovice společně s Kladnem nejlépe bránicím mužstvem soutěže. Velkou zásluhu na tom má brankář Petr Kváča. Ten zatím v brankovišti odchytal o něco málo méně minut než jeho kolega Jan Strmeň, za to ale vykazuje daleko lepší statistiky. Nadějný českobudějovický gólman zatím za pět zápasů zapsal úspěšnost zákroků 94,06%, což je třetí nejlepší číslo mezi všemi brankáři v Chance lize. Dá se tedy předpokládat, že v nadcházejících zápasech to bude právě Petr Kváča, kdo bude dostávat více prostoru v brance. Pravděpodobně nastoupí i proti Havířovu.

Obrana Motoru ale samozřejmě nestojí pouze na brankáři. Mužem číslo jedna v obranných řadách Budějovic je zatím Slovinec Žiga Pavlin. Ten kromě precizní defenzivní činnosti umí podpořit i útok a zcela jasně to je vidět na jeho číslech. Mít po deseti odehraných zápasech bilanci takřka bodu na zápas (3+6), to je na obránce opravdu výjimečný počin. Přestože v útoku nepatří momentálně žádný z útočníků Motoru mezi absolutní špičku ligy, sází Budějovice spíše na vyrovnanost útoků. Bodově nejlépe je na tom aktuálně další cizinec Cody Bradley (5+6), Miloslav Čermák (5+4) a Lukáš Endál (5+3).

Sestava Českých Budějovic z posledního zápasu:

Kváča – Fillman, Kutlák, Pavlin, Pýcha, Plášil, Vydarený – Čermák, Bradley, M. Novák – Heřman, Dančišin, Beránek – Endál, R. Přikryl, Šimánek – Gilbert, Babka.

AZ Residomo Havířov

V posledním kole měl Havířov na domácím ledě co napravovat. Před zápasem s Kadaní totiž v Prostějově prohrál rozdílem pěti gólů, což čekal málokdo. Jenže ani domácí utkání s Kadaní ovoce nepřineslo. Hosté hokejisty AZetu zaskočili dvěma rychlými brankami, ze kterých se Havířov dlouho vzpamatovával. I když se v závěru utkání domácí přeci jen nadechovali k velkému tlaku a sahali po vyrovnání, vzhledem k předvedenému výkonu za celých 60 minut nakonec po zásluze prohráli 3:5.

Po prohře s posledním týmem tabulky měl u mikrofonu co říct trenér AZetu Jiří Režnar. „Každý soupeř co přijede, chce taky vyhrát a utkání začíná za stavu 0:0. My jsme dneska hráče upozorňovali, že Kadaň nemá výsledky, že nepohrává vysoký rozdíly, ale že prohrává maximálně o dva góly, nebo o jednu branku a je to mančaft, který jde nahoru soustředěně. A my, bohužel místo abychom hráli od začátku, tak dostaneme hloupý gól, jdeme do tří hráčů na ledě a dostaneme branku druhou.

Když si to vezmeme tak jsme za poslední 4 zápasy kromě Českých Budějovic, dostali 16 gólů, co jsme nedostali za prvních 6 kol. Takže něco je špatně. My jsme si po zápase v kabině řekli, že pokud zase nezačneme hrát to, co jsme hráli ze začátku a hráči si budou myslet, že jsou někde výš, tak bohužel. Doba je taková, že se musíme vrátit k té svojí hře a musíme opět hrát disciplinovaně. My nedáme více než 3 branky za utkání, takže nemůžeme dostat více než dvě, takže opět musíme začít pracovat tvrdě, abychom se dostali tam, kam potřebujeme."

Jak se zatím daří novým tvářím v AZetu? Antonín Bořuta již stihl za dva zápasy vsítit svůj premiérový gól, Ondřej Procházka na svůj první bod v Havířově zatím čeká. Nejproduktivnějším hráčem v týmu zůstává i nadále Branislav Rehuš (4+6) následovaný Radkem Pořízkem (4+4) a Tomášem Gřešem (2+6). Mezi obránci je neproduktivnější David Chroboček (2+2).

Ačkoliv se může zdát, že ve vzájemných soubojích s Motorem platí Havířov vždy za jasného outsidera, faktem zůstává, že za poslední dvě sezóny si s tímto soupeřem drží dokonce pozitivní bilanci. Z pěti odehraných zápasů totiž hned tři vyhrál. Na takových číslech se dá stavět sebedůvěra, kterou musí hokejisté AZetu nutně získat zpět. Nezapomeňme ještě zmínit, že úterní zápas je vlastně začátkem venkovního tripu, protože hned následující den ve středu Havířov vyzve dalšího soupeře z kategorie těžkých vah - Kladno.

Sestava AZetu z posledního zápasu:

Bláha (36. Matoušek) – Chroboček, Matai, Staněk, Rutar, Bořuta, Mrowiec – R. Veselý, L. Bednář, Jergl – Maruna, Haas, O. Procházka – Gřeš, Pořízek, Rehuš – Macuh, Cihlář, Bambula.

Zápas AZetu s Motorem začíná v Budvar aréně v úterý 9.10. v 17:30. Sledovat můžete tradiční textový on-line přenos nebo letošní novinku Chance ligy v podobě živého videopřenosu - na HokejkaTV.