Ve středu zamíří AZ na led ústeckého Slovanu

27.11.2018 | Tomáš Vlček

V pondělí, kdy měl AZ volno, pokračovala Chance liga už 28. kolem a rychlým tempem tak míří k polovině své základní části. Předposledním soupeřem AZetu v ní budou ve středu hokejisté ústeckého Slovanu, tedy tým, který se v poslední době výsledkově zvedá. Zápas začíná na Zimním stadionu v Ústí nad Labem v 18:00.

HC Slovan Ústí nad Labem

Severočeský klub zažívá zatím jednoznačně nejhorší sezonu ve své novodobé historii. V dosavadním průběhu soutěže si připal jen šest výher a v tabulce se přetahuje s kadaňskými Trhači o předposlední příčku. Momentálně jsou s 22 body čtrnáctí hokejisté Ústí, ale jen díky výrazně lepšímu skóre. Nicméně vypadá to, že se pro Slovan začíná blýskat na lepší časy. Čtyři z osmi zmiňovaných výher si totiž připsal v posledních osmi kolech. Byť jedna z nich – nad Motorem – byla kontumační, i tyto tři body pomohly Severočechům opustit poslední příčku tabulky.

V posledním kole se Slovan statečně rval o body na Kladně. V první třetině šel dvakrát do vedení, ale Rytíři skóre srovnali. Rozhodnutí o vítězi zápasu nakonec muselo přinést až prodloužení, v němž se ze zisku druhého bodu radovali domácí.

Rytíři Kladno - HC Slovan Ústí nad Labem 3:2p (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Machač (Kubík), 31. J. Strnad (Redlich), 63. J. Strnad (Vampola) – 1. Jícha (Jánský, Melka), 13. Jícha (Melka). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 1 635. Střely na branku: 29:23. Zblokované střely: 9:12. Vhazování: 38:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2.

Sestava HC Slovan Ústí nad Labem: Stezka – Zukal, Látal, Jeřábek, Weinhold, Mert, M. Zdvořáček, M. Jandus – Chrpa, L. Volf, Severa – Melka, Jícha, Jánský – Krliš, Davídek, Tůma – T. Jandus, Kropáček, Pšenička.

Asistent trenéra Martin Štěpánek měl po zápase rozporuplné pocity. „Ani nevíme, jestli máme být spokojení nebo smutní. Odehráli jsme tady skvělý zápas, který byl vyrovnaný, a koncovka byla otevřená. Mohlo vyhrát za tři body Kladno, ale mohli jsme vyhrát i my. Kladno dalo gól v prodloužení, takže bereme jenom bod. V bod jsme před zápasem asi moc nedoufali, takže jsme za něj rádi. Mohli jsme ale odvézt klidně i tři. Bohužel ve druhé třetině jsme měli dva brejky, které jsme neproměnili. S tím se v poslední dobou pereme, do šancí se dostáváme, ale góly nedáváme. Dnes nám hrubě nevyšly přesilovky. Nejen, že jsme v nich žádný gól nedali, ještě jsme dva inkasovali. Tohle nám moc nevyšlo.“

Kanadské bodování družiny hlavního trenéra Tomáše Mareše vede nejlepší střelec týmu Antonín Melka (10+12), následován Lukášem Volfem (7+13) a Danielem Vrdlovcem (4+13). V obraně se nejvíce daří Martinu Vágnerovi (2+6), brankoviště hájí střídavě trojice Aleš Stezka, Jan Dlouhý a Dominik Groh, přičemž nejlepší statistiky má prvně jmenovaný.

AZ Residomo Havířov

Havířovští hokejisté měli v pondělí volno a tak se především soustředili na obnovu sil po náročném trojboji, který absolvovali minulý týden. V něm nejprve doma podlehli smolně 2:3 Prostějovu, pak přivezli vysokou výhru 7:4 z Kadaně a nakonec v sobotu, po více než vyrovnaném průběhu zápasu, prohráli s Kladnem 1:3.

Sobotní zápas s Rytíři začali AZeťáci lépe a v první třetině byli aktivnějším týmem. Jenže se střelecky neprosadili, zatímco hosté ve druhé třetině využili přesilovku a pak i jednu z chyb v havířovské obraně a rázem vedli o dvě branky. No, a když ve třetí části přidali další přesilovkový gól a AZ jen snížil Marunou, putovaly nakonec tři body na Kladno.

AZ Residomo Havířov – Rytíři Kladno 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Maruna (Staněk, Haas) – 21. Vampola (J. Strnad, Machač), 40. Zikmund (J. Strnad, Vampola), 42. J. Říha (Nash, Vampola). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2187. Střely na branku: 34:23 (10:10, 9:11, 15:2). Zblokované střely: 9:14. Vhazování: 21:34. Průběh utkání: 0:3, 1:3.

Sestava AZ Residomo Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Rutar, Staněk, Mrowiec, Bořuta – O. Procházka, F. Seman (A), Gřeš – L. Bednář, Haas (A), Maruna (C) – Rehuš, R. Veselý, Kotala – Macuh, Cihlář.

Trenér Jiří Režnar byl, i přes prohru, s výkonem týmu spokojen. „Po minulém nepovedeném domácím utkání s Prostějovem dneska můžu klukům těžko něco vytýkat. Kromě úvodních deseti minut, kdy jsme byli trochu takoví zatažení, jsme se pak rozehráli, dobře jsme bruslili a soupeře dostávali pod tlak. Vytvořili jsme si spoustu šancí, ale bohužel, když je neproměníme, tak nemůžeme vyhrát. Je to škoda, protože jinak byl náš výkon, včetně přesilovek, kvalitní.“

AZ se nadále drží v polovině tabulky se ziskem 42 bodů. Na čele produktivity jsou tři hráči se ziskem 19 bodů – Branislav Rehuš, Radek Pořízek a nejlepší střelec týmu jedenáctigólový Tomáš Gřeš. V obraně se bodově nejvíce daří Antonínu Bořutovi (2+9) a Davidu Chrobočkovi (4+3). Před utkáním v Ústí hlásí manažer Patrik Rimmel: „Do Ústí pojedeme v obdobné sestavě, v jaké jsme nastoupili v minulém domácím utkání. Ústí má v posledních zápasech dobré výsledky, ale my jedeme vyhrát a uděláme proto vše.“ Dobrou zprávou jistě je uzdravení útočníka Radka Pořízka, naopak nemoc nepustí do zápasu brankáře Jirku Matouška.

Vzájemné zápasy

V minulé sezoně brali hned tři výhry havířovští – 4:2 doma a 2:0 a 7:2 v Ústí. První utkání v Havířově ale vyhrál Slovan 8:4, přestože již prohrával 1:4. V prvním letošním utkání vyhrál AZ doma 6:3, přestože první třetinu prohrál 0:2.

Kdo se bude radova tentokrát, uvidíme ve středu večer. Zápas začíná na Zimním stadionu v Ústí nad Labem v 18:00 a připraven je z něj tradiční textový on-line přenos i videopřenos na HokejkaTV.