Vyhraje AZet v Třebíči i podruhé? Uvidíme zítra

02.01.2015 | Petr Miklas

Zítra nás čekají zápasy 40. kola 1. ligy, Havířov bude bojovat o body s Bílými hvězdami na třebíčském ledě, kde už v této sezóně jednou vyhrál. S Horáckou Slavií má AZet dobrou bilanci, dvě za tří utkání dokázal vyhrát. V prvním zápase roku 2015 se budou hráči s AZ na hrudi snažit ukázat, že na Třebíč umí.

AZet je i po kompletním 39. kole na 6. místě prvoligové tabulky, přestože poslední utkání, které sehrál s Litoměřicemi, prohrál na domácím ledě 0:2. To však byl zápas 38. lola, protože Havířov si 39. kolo v Jihlavě předehrál. K zítřejšímu utkání už odcestují oba brankáři Havířova, jak Lukáš Daneček, tak Petr Matoušek už jsou v pořádku a připraveni nastoupit. Naopak mimo hru jsou pro nemoc obránce Michael Foltýn a útočník Martin Jakúbek. Trenérské duo Daneček – Potěšil bude mít k dispozici Tomáše Fořta, který dal v minulém kole extraligy gól v dresu Zlína Litvínovu a pomohl tak Beranům k zisku bodu. K utkání bude připraven i obránce Tomáš Valenta, taktéž zapůjčený ze Zlína. Po zranění se vrací na led v dresu AZetu také Aron Chmielewski.

V čele kanadského bodování Havířova je Tomáš Jiránek, který nasbíral 25 bodů za 8 gólů a 17 asistencí. Druhý je Marek Loskot s 23 body (16+7), stejný počet bodů má Antonín Pechanec (9+14). Z obránců jsou na tom nejlíp bodově Petr Šenkeřík a Radim Ostrčil oba mají shodně 9 bodů (2+7), ale Šenkeříkovi stačilo jen 7 utkání v dresu AZetu, aby těchto bodů dosáhl. Za nimi je Martin Lenďák se 7 body (1+6), ten je z obránců nejlepší ve statistice +/- s 9 kladnými body. V brankovišti se AZet spoléhá na Lukáše Danečka, který má průměr obdržených branek 2,21 a úspěšnost zásahů 92,86% - v tomto ohledu je 7. v celé první lize! Zajímavostí je, že před Danečkem jsou tři brankáři Pirátů z Chomutova. Spolehlivým náhradníkem je Petr Matoušek s průměrem 3,05 branky na zápas a úspěšností zásahů 89,58%.

SK Horácká Slavia Třebíč

Třebíč naplňuje předsezónní předpoklady a je černým koněm první ligy, když dlouho vévodila všem celkům a nyní je na 3. místě prvoligové tabulky s tříbodovou ztrátou na druhé České Budějovice a stejným náskokem na čtvrté Kladno. V poslední době utrpěly Bílé hvězdy dvě ztráty – nejprve byl zraněn obránce Václav Čejka, který střet u mantinelu odnesl dvojnásobnou zlomeninou klíční kosti, těžkým otřesem mozku, zlomeným nosem a tržnou ranou v obličeji. Zákrok na něj nebyl v utkání s Benátkami na Jizerou potrestán. Třebíč vznesla oficiální stížnost, která byla Komisí rozhodčích zamítnuta. Zákrok na Čejku si můžete prohlédnout zde. O dalšího hráče přišla Třebíč v závěru posledního utkání s Ústím nad Labem, když Merta fauloval Jakuba Čuříka tak, že útočník Horácké Slavie utrpěl zlomeninu nosu a lehký otřes mozku. Merta byl potrestán trestem na 5 minut a do konce utkání.

Kanadské bodování Horácké Slavie vede navrátilec Roman Erat s 34 body (6+28), za ním jsou Miroslav Holec, jenž nasbíral 31 bodů (7+24) a Lukáš Havel s 27 body (14+13). Z obránců Bílých hvězd je nejproduktivnější Jakub Bartoň s 20 body (7+13), za ním je s odstupem Jan Zdráhal,který branku nevstřelil, ale 13 jich připravil. Zdráhal vévodí statistice +/- Třebíče s 18 kladnými body, v celé lize je v tomto ohledu druhý. V brance Třebíče se objevilo již sedm brankářů, nejčastěji to byl Martin Falter, který chytal v 16 utkáních a má průměr obdržených branek 1,73 a úspěšnost zásahů závratných 94,34%, což z něj činí druhého nejlepšího brankáře ligy. V posledních čtyřech utkáních se do branky Horácké Slavie postavili Libor Kašík a Luboš Horčička.

Minulý zápas

Havířov má za sebou domácí zápas s Litoměřicemi a přestože měl po většinu zápasu převahu, nedokázal vstřelit gól a prohrál 0:2. Nejblíže byl obránce Repe, jehož ránu Král v brance hostí nechytil, ale puk mířil jen do tyče. Hosté od poloviny zápasu vedli 0:1, když se prosadil Kalla a dál hráli svou poctivou obrannou hru. Necelých 10 minut před koncem měli hráči AZetu několik velmi dobrých šancí, ale střely Jiránka a Loskota se odrážely od bráncích hráčů mimo branku. V závěru utkání přidal druhý gól Litoměřic Bílek a domácí tak přišli i o možnost zkusit hru bez brankáře.

Třebíč v pondělí na svém ledě přivítala Ústí nad Labem, se kterým sehrála velice vyrovnané utkání. Nejprve se dostali do vedení zásluhou Kloze hosté, poté dvěma brankami otočila Třebíč skóre, přesně mířil Dolníček a se štěstím se prosadil Mrázek, jehož přihrávku si srazil ústecký obránce do vlastní branky. Hosté se však nevzdali a vedení si vzali zpět. Rod se prosadil střelou mezi Horčičkovy betony a vedoucí branku pro Ústí zařídil šikovnou tečí při přesilovce Pohl. Na začátku třetí třetiny však využil špatné Volkeho rozehrávky Bartoň a bylo vyrovnáno. Horácká Slavia pak měla několik gólovek, ale nedokázala jich využít. Zápas nakonec dospěl do prodloužení, které však trvalo pouze 14 vteřin, protože domácí Pekr předvedl krásnou individuální akci a zajistil Třebíči vítězství 4:3.

Pokud se do Třebíče nechystáte osobně, bude pro Vás připraven textový on-line přenos zde.

Sestavy obou týmů v posledních zápasech

AZ Havířov: Hamerlík – Horák, Foltýn, Lenďák, Bezuška, Graca, Ostrčil, Bahounek, Repe – Jiránek, Loskot, Fořt – Sztefek, Pechanec, Klimša – Jakúbek, Šlahař, Maruna – Matějek, Tomi.

SK Horácká Slavia Třebíč: Horčička – Bilčík, Malena, Bartoň, Zdráhal, Přibyl, Šaur, Jaroš – Čuřík, Dolníček, Erat – Pekr, Řípa, Vodný – Mrázek, Raška, Wasserbauer – Paták, Králík, Čech – Juráň.