AZ Havířov

Vzhůru do Chomutova, finále pokračuje!

20.04.2024 | Lukáš Jandora

Po dvou zápasech v Havířově, kdy oba po 60 minutách skončily shodně 1:1, se finálová série stěhuje do takřka 50 tisícového Chomutova, mezi jehož rodáky patří třeba hokejisté Petr Leška, Vladimír Kýhos, Petr Klíma či Viktor Hübl. Posledně jmenovaný svým gólem v prodloužení rozhodl zatím poslední finálové utkání. Rozhodne se to třetí už po 60 minutách nebo opět budeme hrát nad rámec a dostaneme se do prodloužení? Kdo si připíše veledůležitý druhý bod v sérii, který by jej mohl dostat na koně?

Slůvko z havířovské kabiny

Po středeční výhře v prodloužení se karta obrátila, AZet doma v letošním play-off poprvé padl, čtvrteční utkání bylo proti tomu středečnímu svým způsobem zrcadlově otočeno. Šťastnější byli hosté, kteří o svém vítězství rozhodli v 77. minutě. "Rozhodla drobná chyba u nás v obranném pásmu. My ještě předtím soupeřovu chybu nepotrestali, měli jsme tam dvě nebo tři dobré šance, oni naopak trestali. To byl ten hlavní rozdíl, který rozhodl o naší porážce", nechal se bezprostředně po konci 2. duelu slyšet havířovský kouč Jiří Raszka

"Oba zápasy byly hodně podobné, byl to boj o každý centimetr ledu. Poradili jsme si se všemi přesilovkami hostů, kterých měli hodně, což je trochu dostávalo na koně, však ve hře 5 na 5 jsme byli lepší...", podotýká kouč, který se také nechal slyšet, co bychom od našich hráčů mohli očekávat v neděli na severozápadě Čech... "My celou sezónu hrajeme svou hru, kterou máme na něčem založenu, takže určitě v tom chceme pokračovat. Když něco funguje, nechceme od toho ustupovat, chceme se však zaměřit na různé detaily té hry", nastínil před nedělním utkáním havířovský lodivod. 

Ten se zřejmě bude muset obejít bez zraněných Pawliczka s Kuncem, naopak do sestavy by se po vypršení trestu měl vrátit Šimon Kratochvil. Tým se na dlouhou cestu vydal už v sobotu, čili den před zápasem, uvidíme, jak moc tento brzký odjezd klukům pomůže.

Slůvko z kanceláře

Jedou z osob, která se kolem týmu celou sezónu "motá", je marketingový manažer Marek Szypka, kterého mohou fanoušci vidět třeba před zápasem, když z tunelu od kabiny vycházejí hráče na led a Marek si se všemi plácne, kluky povzbudí... Vidí v tu chvíli ve výrazu jednotlivých hráčů něco speciálního? "Před vchodem do šatny stojím každé domácí utkání. Je to už takový rituál. Co se týče výrazu hráčů, tak tam samozřejmě vídám velké odhodlání a chtíč to utkání, a potažmo celou sérii, zvládnout. A samozřejmě také velké nabuzení!"

A co nějaké rituály? Je tam mezi hráči něco, čeho si už také stihl všimnout? "Rituálů jsem si všimnul spoustu. Téměř každý hráč nějaký má. Některé si však nechám pro sebe (s úsměvem - pozn. autora). Ale můžu sdělit třeba pečlivé chystání bruslí (broušení nožů) před každým zápasem u Davida Klimši. Ten těch nožů má snad 20 párů... Další je třeba “pěstička” Péti Ščurka s jeho přítelkyní přes plexisklo během rozbruslení. Je toho víc", dodává Marek Szypka... 

A jak jeho běžný den, kdy se třeba v play-off hraje domácí utkání, vypadá? "⁠Na zimák přicházím pravidelně mezi 11:30-12:00. Pomalu si vše potřebné nachystám, zjistím, co chybí nebo co je potřeba ještě narychlo vyřešit. Jakmile skončí utkání a udělají se pozápasové rozhovory, tak je chci v co nejkratším čase vydat ven. Pak ještě pouklízím vytažené věci (Stiga hokej, míčky pro přestávkovou soutěž, vlajky apod.) a odjíždím domů. To může být třeba hodinka až hodinka a půl po utkání."

Naším soupeřem je Chomutov

Piráti v základní a nadstavbové části skupiny Západ pouze 2x zaváhali na vlastním ledu po 60 minutách hry, v obou případech byl na jejich síly tým z Tábora, který velmi dobře známe. Havířovský fanoušek je jistě zvědav, s čím na nás Piráti ve vlastním prostředí vyrukují. "Myslím si, že ty zápasy, i když se bude hrát u nás, budou pořád stejné. Co jsem se tak díval na sestřihy havířovských zápasů, myslím si, že se snaží hrát velmi podobně jako Třinec, takový ten jejich typický hokej, což se nám stále potvrzuje, čili myslím si, že Slezané přijedou s úplně stejnou taktikou, kterou se prezentovali oba zápasy v Havířově. Bude to zase velice těžké utkání, však věřím, že pokud využijeme šance, mohli bychom mít trochu navrch. Věřím, že oba domácí zápasy urveme", říká asistent chomutovského trenéra Petr Martínek

Ten se ještě vrací ke čtvrtečnímu utkání, ve kterém Piráti srovnali stav série. "Podle mě byl začátek toho čtvrtečního utkání úplně stejný jako ve středu. Domácí měli nejprve dvě, tři šance, nás podržel gólman, my pak později převzali otěže zápasu, vytvořili si tlak a i když nás trápí koncovka, tak si myslím, že jsme zaslouženě vyhráli..."

Podobně hodnotil 2. utkání v Havířově i Viktor Hübl, který zápas rozhodl. "Jo jo, ty zápasy byly hodně podobné, byly vyrovnané. Ve středu to bylo možná ještě opatrnější, ve čtvrtek už bylo více šancí na obou stranách. Na naši stranu se trochu přiklonilo i štěstí, což bylo možná ze všeho nejdůležitější..." Chomutovský odchovanec také dodává, že příliš nemá rád takové to rčení o tom, že ven se jede urvat jedna výhra... "Já to takhle neberu, takhle to nepočítám. My jdeme zápas od zápasu a i když je to známé klišé, tak v play-off to platí dvojnásob. Je to 1:1 na zápasy, pokračujeme dál, soustředíme se na třetí utkání. V neděli nečekám jiný průběh, myslím si, že to opět bude hodně podobné. Nečekám ani žádné velké gólové hody", uzavírá autor více než třísetpadesáti extraligových branek...

Kdy a kde? A proč? 

Třetí utkání FINÁLOVÉ série startuje v Rocknet aréně v neděli 21.4. v 17:30! To čtvrté pak o 24 hodin později, čili v pondělí ve stejný čas!

Vy, kteří se do Chomutova chystáte, tak vězte, že vstupné je stejné jako v Havířově, čili 200 Kč. Pro ty, kteří by snad zůstali doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

A kde se utkání odehraje? Rocknet aréna v Chomutově byla otevřena v dubnu roku 2011. V roce 2013 byla pojmenována podle jednoho z generálních partnerů klubu SD ARÉNA, v červnu 2018 byla pronajata firmě Rocknet, podle které nese název dodnes. Kapacita je 5 250 diváků, celý objekt je tvořen hlavní halou s tribunami, šatnami a tréninkovou halou s kapacitou 188 diváků. Nad ledovou plochou visí světelná kostka se čtyřmi LED obrazovkami a jedním světelným prstencem. Pod tribunami se nacházejí bufety a toalety, v rozích stadionu jsou partyboxy a restaurace. V horních patrech arény se nachází VIP zóna a skyboxy. V blízkosti arény stojí multifunkční kino, fotbalový stadion, atletický stadion a aquapark. 

Aréna byla otevřena exhibicí chomutovských veteránů vs. veteráni České republiky, první ostré utkání v ní odehráli Piráti Chomutov 2. srpna 2011 proti Karlovým Varům, které domácí vyhráli 3:2.

 

Youtube