​V sobotu na derby, do města přijedou Rysi

30.09.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V rámci 7. kola CHANCE ligy zavítá do GASCONTROL Arény v sobotu 2. října tým HC Frýdek-Místek. Oba týmy měly naposledy stejného soupeře. AZ prohrál v Ústí nad Labem 4:3, v tabulce je patnáctý. To Rysi v Polárce se Slovanem padli až v prodloužení 3:4 a patří jim třináctá pozice. Pokud Havířov doma uspěje v základní hrací době, půjde v tabulce před Frýdek-Místek. Utkání začíná v 17:00.

Vstupenky na utkání:

HC Frýdek-Místek 6z. (1 – 0 – 2 – 3 )

Tým z města na Ostravici zažil loni, podobně jako AZ, nevydařenou sezónu. Po kovidové přestávce, se mu najednou přestalo dařit a v prosinci to odnesl jeho lodivod. Trenéra Vlastimila Wojnara (který nyní působí jako asistent v Prostějově) nahradil Mojmír Trličík. Příchod zkušeného harcovníka změnil herní projev Rysů. Z týmu, který hrál velmi útočně a na zadní vrátka moc nemyslel, se stal disciplinovanější manšaft.

Frýdek je farmářským týmem extraligového Třince, to mu přináší řadu výhod. Rozhodně tam nemají nouzi o kvalitní hráče. Jenom považte. Do Polárky dorazilo nové gólmanské duo. Z Poruby přišel Frederik Foltán. A pokud má slovenský gólman den, tak se mu góly dávají těžko. Dvojku mu dělá jeho krajan Juraj Šimboch, ten se vrátil po štaci u Zubrů do známého prostředí. 33letý Lukáš Daneček je hodně kvalitní trojkou.

Obrana je hvězdná. Daniela Krenželoka není třeba přestavovat - rozdílový bek, se skvělou střelou, se vrátil po štaci v Jihlavě zpátky do Moravskoslezského kraje. Jakub Tepper je velmi ofenzívní a navíc ve 29letech už i zkušený. Je bojovníkem, který skáče do střel a jen tak někoho se nezalekne. Z Přerova přišel Mikuláš Zbořil, bek v nejlepších letech, který vše bere s nadhledem a na ledě nechybuje. K hvězdné trojici má Frýdek ještě Jakuba Michálka, ten zářil v předposlední sezóně a bývalého mládežnického reprezentanta Zacka Malíka. Z Třince jsou ještě k dispozici Jakub Matyáš a Jan Zahradníček.

Útok nezůstává pozadu. Ondřeje Šedivého, jenž se loni honil za titulem pro nejlepšího střelce, podporují David Bartoš (ten loni válel v Prostějově) a Roman Szturc. Posledně jmenovaný působil loni v AZetu, i když ho sužovalo zranění, tak ukázal, že je pro první ligu skvělým útočníkem. S Ondřejem Šedivým jsou kamarádi a u Rysů se opět shledal s trenérem Mojmírem Trličíkem. Frýdek posílili i dva Poláci Alan Lyszczarczyk a Filip Komorski. Rostislava Martynka nemusíme představovat. Dobrou posilou se stal i Vít Christov z Motoru.

Otázkou, ale je, jestli jenom jména jsou schopna udělat dobrý tým. Rysi v minulosti totiž často dopláceli na to, že hráči mezi sebou soupeřili o to, kdo z nich se dostane do Třince, a týmovost šla, poněkud, stranou.

Letos to mají hráči Frýdku jako na houpačce. Bod získali v Litoměřicích (4:3p). Neuspěli doma se Slavií (3:5), v Třebíči (4:2) a doma s Baníkem Sokolov (1:4). Ze dvou posledních zápasů ale Rysi vytěžili čtyři body. V Prostějove přetlačili Jestřáby (4:5) a naposledy doma nestačili na Slovan, se kterým padli až v prodloužení (3:4p). Na střely to bylo 27:37 pro Ústí nad Labem.

Sestava Rysů z posledního zápasu:

Foltán - Zbořil, Michálek, Ciura, Teper, Krenželok, J. Adámek, Z. Malík - Szturc, Bartoš, Christov - Łyszczarczyk, Peterek, Martynek - Klimša, Komorski, Matiaško - Blaško, Čmiel, Ramik.

Změny v kádru před sezónou

Příchody: Juraj Šimboch (G, Katovice, POL), Frederik Foltán (G, Poruba), Bartosz Ciura (O, Tychy, POL), Daniel Krenželok (O, Jihlava), Jakub Teper (O, Poruba), Mikuláš Zbořil (O, Přerov), Antonín Kareš (O, jun. Třinec), David Bartoš (Ú, Prostějov), Vít Christov (Ú, České Budějovice), Filip Komorski (Ú, Tychy, POL), Roman Szturc (Ú, Havířov), Alan Lyszczarczyk (Ú, Fort Wayne, ECHL), Ján Blaško (Ú, Šumperk).

Odchody: Tomáš Suchánek (G, Tri-City, WHL), David Honzík (G, Nitra, SVK), Alexander Šepelev (O, Liptovský Mikuláš, SVK), Ondřej Hrachovský (O, Šumperk), Jurij Repe (O, ?), Patrik Husák (O, Prostějov), Filip Haman (O, Znojmo), Adam Raška (Ú, San Jose, NHL), Kryštof Stuchlík (Ú, Havířov), Denis Kindl (Ú, Šumperk), Vojtěch Tomi (Ú, Sokolov), Radek Veselý (Ú, Havířov/Zlín), Milan Mikulík (Ú, konec kariéry).

AZ HEIMSTADEN Havířov 6z. (0 – 1 – 0 – 4), 2body, skóre 13:24, 15. místo.

Trocha statistiky

Začněme tím, že AZ má dva hráče, kteří nasbírali osm bodů (4+4). Jsou jimi Vlastimil Dostálek a Jan Hudeček, který je i nejtrestanějším hráčem AZetu (12 trestných minut). Třetí je se třemi body (1+2), Jakub Doktor, ten, ale vinou zranění, odehrál měně zápasů (3). Mezi gólmany je nejúspěšnější s průměrem 90.91 % Marek Štipčák.

AZ musí zabrat na přesilovce, úspěšnost 14.29 je špatná (21 přesilovek, 3 góly). Oslabení patřilo loni k tomu lepšímu, Havířov patřil k týmům, kteří ho měli nejlepší, a dali v něm i nejvíce branek. Jenže letos má, prozatím, nejhorší procento jejich přežití (67.86).

Bodů není tolik, kolik jsme čekali, ale kluci se zvedli. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout působení Havířova v CHANCE lize v probíhající sezóně. Po dvou kolech, kdy to vypadalo na ručník (prohry se Slavií 10:4 a Třebíčí 0:4), tým získal dva body v Sokolově. Doma s Prostějovem to těsně nevyšlo (3:4).

Naposledy to v Ústí bylo „plonkové“. Slovan po dvou periodách vedl už 3:1 (na střely to bylo 24:9, v té první Havířov vystřelil na bránu jenom dvakrát!), AZ sice snížil v té první Dostálkem. Na vyrovnání si musel počkat až do 48. minuty, to na branku Hudečka navázal dvougólový Dostálek. Zlepšený výkon v závěrečné periodě ale vyšel naprázdno. O výhře 4:3 pro Slovan rozhodl v 55. minutě Tůma. Na střely to bylo celkově 34:24 pro Slovan.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po zápase vyjádřil takto: „Dnes jsme dostali góly po individuálních hrubých chybách, což se poslední dobou stává pravidlem. Ve třetí třetině jsme ožili a začali hrát hokej dle našich představ a následně jsme i vyrovnali. Na konci třetiny přišel z naší strany faul, po kterém přišla tečovaná střela a my jsme se následně už nezmohli na vyrovnání. Z mého pohledu by tomu slušela remíza víc, ale bohužel odjíždíme domů bez bodu.“