VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Aktuality z Chance ligy 2020/21

23.04.2020 | Daniel Wróbel

Zatímco předešlý ročník Chance ligy, v němž AZ vybojoval skvělé 5. místo, se kvůli pandemii koronaviru nedohrál, pomalu už se plánuje ročník následující. Zatím se teprve jedná o podobě příští sezóny, a ve hře je několik variant. Pojďme se teď podívat jaké jsou aktuální novinky druhé nejjvyšší hokejové soutěže v Česku.

Počet účastníků

V ročníku 2020/21 Chance ligy se možná představí hned 19 celků. Jak je to možné? K dosavadním 16 týmům (nikdo nesestoupil) se pravděpodobně připojí i 3 týmy z 2. ligy. Výkonný výbor ČSLH rozhodl, že kluby z nižší soutěže, které dosáhly nejlepšího sportovního výsledku před nuceným ukončením sezóny, mají právo  účasti v 1. lize. Jedná se o týmy: Draci Šumperk, HC Stadion Vrchlabí, SC Kolín. Každý z těchto týmů vyhrál svou skupinu druhé ligy. Přesněji její dlouhodobou část. Následné play-off se však už neodehrálo.

Navíc, místo postupujícího Motoru České Budějovice zaujmou Rytíři z Kladna, kteří se neudrželi v nejvyšší hokejové soutěži.

To, jestli tyto 3 týmy v následujícím ročníku 1. ligy uvidíme, rozhodne teprve podání přihlášky. Na tu mají týmy čas do 22. května 2020. Tehdy se také, na základě podaných přihlášek, stanoví finální podoba soutěže. Dále je jisté, že týmy Šumperka, Vrchlabí a Kolína případně nebudou moci licenci prodat jinému klubu. Pokud se některý z těchto týmů do Chance ligy nepřihlásí, automaticky bude pokračovat ve 2. lize.

Kromě postupu bude opět ve hře i sestup

Následující sezóna bude tedy velice zajímavá už jen z toho hlediska, že bude o co bojovat. Kromě postupu, bude po třech sezonách ve hře opět i sestup. Protože Český hokej zároveň oznámil, že v ročníku 2021/22 bude Chance ligu hrát pouze 16 týmů. Tím pádem se dočkáme velkých bojů na sestupových pozicích. Sestoupit totiž mohou až tři týmy najednou.

Budou nováčci hrát Chance ligu?

Pojďme se tedy podívat na nováčky a zjistit, jak vidí své možnosti s účastí v první lize.

SC Kolín

Pro středočechy by to byla historicky první účast v Chance lize. Vedení Kolína se nechalo slyšet, že pro účast v první lize udělají vše. Luboš From, prezident klubu, se vyjádřil: „Ihned po Velikonocích budou probíhat jednání s hráči, kteří se o tuto situaci zasloužili. Oni budou mít velký vliv na rozhodnutí vedení klubu. Pokud dopadnou, jak doufám, jsme připraveni udělat vše pro účast v 1. lize."

Foto: https://kozel83.rajce.idnes.cz/

Draci Pars Šumperk

Draci se vracejí do této soutěže po 4 letech. Vladimír Velčovský, ředitel klubu říká, že je na devadesát procent rozhodnutý o tom, že přihlášku do Chance ligy podá. Udělá pro to prý maximum. Draci nenechávají nic náhodě a po odchodu trenéra Martina Janečka do Poruby, mají vytipovaných hned 7 trenérů, se kterými jednají.

HC Stadion Vrchlabí

Tento tým by se do Chance ligy mohli vrátit po 9 letech. Vedení ale připouštějí obě varianty a ještě není vůbec rozhodnuto. Sportovní manažer klubu Jiří Jakubec říká, že od konce března jednají s partnery i extraligovými kluby a zvažují další postup. Také dodává: „Bohužel, momentálně je i na straně partnerů mnohem víc otazníků než odpovědí a hokej nemá úplnou prioritu, což je zcela pochopitelné."

Foto: Anton Martinec, hcvrchlabi.cz

Bude pokračovat Ústí?

Kromě možných příchozích týmů je zde i varianta, že ligu opustí jeden z tradičních účastníků. Jedná se o Slovan Ústí nad Labem, kde hrozí, že na následující ročník Chance ligy nebudou mít finanční prostředky. „Měli jsme domluvených řadu zajímavých hokejistů, taková kategorie hráčů tu tři roky nebyla. Všechno, co bylo na dobré cestě, se sesypalo, všechno padá. Sponzor uvedl, že z důvodu pandemie spolupráci přehodnotil a odstupuje od toho,“ říká ústecký jednatel Jiří Zdvořáček pro klubový web. Přihláška se musí odeslat do 22. května. Nějaký čas tedy Slovanu ještě zbývá, ale jestli se jim podaří sehnat potřebné finance a sponzory ještě není jisté.

Tohle je tedy aktuální stav a prvotní možný nástin Chance ligy pro sezónu 2020/21. O tom, která mužstva se nakonec přihlásí a jak bude vypadat herní systém, vás budeme opět informovat.

Další aktuální novinky v prvoligových týmech na trenérských a manažerských postech:

- v Porubě k velezkušenému trenéru Františku Výbornému přichází ze Šumperka Martin Janeček

- ve Vsetíně střídá na pozici hlavního kouče Jiřího Dopitu Jan Srdínko

- v Ústí nad Labem se (staro)novým sportovním jednatelem stane Jan Čaloun

- Slavia oznámila, po ukončení spolupráce s Milošem Říhou ml., jako trenéra pro příští sezonu Martina Štrbu, asistenty mu budou Jiří Doležal a Roman Málek

- Trhače společně povedou Petr Rosol a nově také Vladimír Jeřábek