AZ Havířov

Chyběli nám diváci, to je pro hráče takový motor a také dráb, říká trenér Režnar

17.04.2021 | Petr Miklas

Za nepovedenou sezónou 2020/21 jsme se ohlédli s trenérem A-týmu Jiřím Režnarem. Pan Režnar byl, jako vždy, dobře naladěn a ochoten se rozpovídat. Nehledal žádné výmluvy a podařilo se mu na špatné sezóně najít i pár věcí, které hodnotí kladně.

Pane trenére, prosím o zhodnocení minulé sezóny. Jak ji vidíte?

Jak vidím tu minulou sezónu? Tak jak všichni víme, dopadla špatně.

Dopadla špatně, na tom se shodneme asi všichni. Najdete nějaké důvody, které třeba ještě nezazněly, proč to tak dopadlo?

Ta sezóna nedopadla vůbec dobře. Určitě těch důvodu bude řada. Za prvé, momentálně nám teď chybí střední generace, to jsem psal i v posezonní zprávě majitelům klubu. Měli jsme hodně starších hráčů a hodně mladých hráčů. Mezi 22 a 28 lety tam byl snad jeden nebo dva hráči. Ta střední generace by měla tým táhnout a to nám tady chybělo.

Za druhé, pak jsme měli v této sezóně hodně zranění klíčových hráčů. Jeden z těch klíčových hráčů byl i Aleš Stezka, na kterého jsme hodně spoléhali. Obdobná situace byla i u Martina Adamského a Romana Szturce.

Další z problémů této sezóny byl Covid. Sice uzavřel všechny sportoviště napříč republikou, ale každý hráč a tým se s touto nemocí vyrovnával jinak. Někteří hráči byli do pár dní v pořádku, ale někteří se trápili celou sezónu.

Ale to poslední, co je velmi důležíté je, že se celá sezona odehrála bez motoru sportu a to jsou beze sporu diváci!! Hráč – divák, to jsou spojené nádoby. Je to taková skládačka, jedno souvisí s druhým, prostě sezóna na prd.

Mluvil jste o tom, že se hrálo bez diváků. Zdálo se mi, že jsme se hodně přizpůsobovali tomu, co hrál soupeř. Viděl jste to taky tak?

Ono se to může zdát, nebudu se s váma o tom přít. Každé utkání má svou dynamiku a ta se mění v průběhu, podle hry soupeře a také co chcete hrát. Nemůžete hrát celé utkání na jednu rychlost. Něco jiného je uspokojení hráčů v části utkání. To může nastat, je na to třeba rychle zareagovat.

Je těžké motivovat hráče, když jdete na led a stadión je prázdný?

Určitě. Jak jsem už říkal, hrát před prázdnými halami, je to jak... nebudu to raději komentovat. Ale každý se musí sám namotivovat na co nejlepší výkon. Je to naše práce, já se musím také připravit na trénink, utkání, udělat rozbor a připravit hráče na hru soupeře. Mně taky nikdo nenutí to dělat. Mám to v sobě a svou práci si musím udělat, i když se hraje bez diváků nebo se nakonec nehraje vůbec. Stejně tak by měli být motivovaní hráči.

S Vaší prací je vedení klubu spokojeno, protože Vám nabídlo dvouletou smlouvu, kterou jste přijal. Takže spokojenost je na obou stranách. Já bych se ale zeptal na to, jestli byste na nepovedené sezóně našel i nějaká pozitiva?

Určitě mladí kluci, kteří za áčko naskočili. Jinde by tu šanci asi nedostali, u nás ji dostávali pravidelně po celou dobu, co jsem u týmu. Pokud na to výkonostně mají, tak u nás mají dveře otevřené. To je i filozofie klubu, aby mladší hráči hráli.

Otázkou je, jak to bude příští sezónu, protože se bude padat jak v juniorech a dorostu, tak samozřejmě v Chance lize. To znamená, že junioři, kteří by mohli hrát v áčku, půjdou zpátky do juniorky, aby se pohybovala v klidných vodách a neměla starosti se sestupem.

To bylo letos vidět, že od chvíle, kdy se letos soutěž uzavřela, tak třeba Benátky nasazovaly hodně mladých hráčů. Bylo vidět, jak s nimi dobře pracují. Benátky pro mě byly týmem číslo jedna v práci s mládeží. Ale o to to budou mít příští rok těžší, protože mladí kluci půjdou zpátky do Liberce a Benátky budou mít určitě problém s hráči. Uvidíme, co ta příští sezóna přinese.

Když už jsme u těch mladých hráčů. Nenapadlo Vás špatně rozehranou sezónu „odpískat“, pustit starší, dražší hráče, a odehrát zbytek sezóny s mladými a levnými hráči?

To ne. My jsme pořád hráli o play-off a pokazili jsme si to sami. Vedli jsme v Ústí nad Labem 2:0 a nakonec 3:2 prohráli, takže jsme se nakonec do předkola nedostali. Pořád jsme měli o co hrát. Hráli jsme o fanoušky, i když na stadion nechodili, ale určitě nás sledovali na internetu. Hráli jsme i pro sponzory, pro lidi, kteří v této nelehké době do hokeje dávají peníze.

A zase tolik těch starých jsme tam neměli, protože je tak nastavená filozofie klubu. Je to dané i finanční situací, ale my jsme tady vždycky hráli s mladými hráči. Ti se tady vyhráli a šli za lepšími podmínkami jak do Chance ligy, do extraligy nebo do zahraničí. Na jednu stranu to těší, že o kluky je pak zájem, ale odvrácená strana této mince je taková, že odcházeji vždy ti nejlepší a my pak za ně horko těžko sháníme náhradu.

Zmiňoval jste dobře rozehraný zápas s Ústím nad Labem. Myslíte si, že byste dneska za stavu 0:2 udělal něco jinak, nebo to tak prostě mělo být?

Jestli to tak mělo být? (Směje se.) Asi jo. Hráli jsme dvě třetiny velmi dobře, na jednu bránu, ale nedali jsme víc gólů a pak nás soupeř po zásluze potrestal. Dali nám tři branky z přesilovek a bylo po ambicích.

Těžko říct, co se dalo udělat jinak. Dostali jsme tři góly v oslabení. V průběhu sezóny jsme hráli oslabení velice slušně. Až v posledních třech zápasech sezóny jsme inkasovali v oslabeních hodně gólů.

O tom už bylo řečeno hodně. Méně se mluvilo o tom, že ten hokej bez diváků neměl šťávu, často se na to nedalo ani dívat, až snad posledních deset zápasů už mělo nějakou úroveň. Co byste k tomu řekl?

Nevím co k tomu říct. Celá sezóna byla prostě jiná, než jsme byli zvyklí.

Máte ještě něco, co byste k tomu řekl?

Rychle na to zapomenout a doufat, že ta příští sezóna už bude normální, tak jak jsme byli zvyklí. Musíme se zase snažit poskládat tým tak, aby byl konkurenčně schopný... ta další sezóna už bude sestupová. A bude to strašně těžké udržet a sehnat hráče, protože někteří hráči (nebo jejich zástupci) mají, i po tak špatné sezóně, požadavky na zvyšování platů a ta spirála nejde točit do nekonečna. Asi nás čeká velká obměna kádru.

Máte už tedy nějakou představu?

S hráči se jedná. To je ta nevýhoda realizačního týmu. Skončí sezóna, máte 24 hodin volno a začnete pracovat znovu. Hráči dostanou měsíc volno a o hokej se nestarají, ale jejich agenti se starají o gáži a tyto věci. Pak je tady hodně práce pro majitele a sportovního manažera, Pavla Zdráhala, na jakých smlouvách se domluví. O ničem jiném to není. Můžete mít napsaných třicet hráčů a vyjdou vám po jednáních třeba jen dva. Teď to bude boj financí a zdravého selského rozumu, protože každý tým má strach z toho, že příští rok se padá. Takže se budou snažit platy vyšroubovat nahoru.

Takže je dobré pro hráče, že si můžou polepšit, že?

Určitě. Je to boj mezi agentem hráče a klubem.

Znamená to, že už začal boj o udržení?

Jo, jo. Už se to vše točí. Některé kluby do toho jdou již naplno. Je to hra peněz a kontaktů…

Kdy začínáte trénovat?

Od 17. dubna začínáme s tréninky na Skypu, hráči se budou sami připravovat z domova. Společně se sejdeme 5. května a chceme, aby kluci nezačínali od nuly, ale měli už něco natrénováno. Za týden bychom chtěli trénovat naplno. Doposud ale měli hráči volno a měl odpočívat.

Pane trenére, moc děkuji za rozhovor, přeji hlavně hodně zdraví, štěstí, ať se vám i týmu daří. A taky, aby se všechno vrátilo do normálu a AZetu sezónu, na jakou jsme s Vámi byli zvyklí v předchozích letech.

Instagram Youtube