VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Čtvrtfinálová série s Českými Budějovicemi začíná, dokáže AZ odstartovat vítězně?

25.02.2018 | Josef Nudera

Je to tady! Dlouho očekávané vyřazovací boje WSM Ligy a Havířov v nich nebude po roční přestávce chybět. Soupeřem havířovských hokejistů bude jeden z favoritů celé soutěže ČEZ Motor České Budějovice. První utkání série startuje na jihu Čech už v úterý 27. 2., druhý zápas se hraje o den později, oba dny shodně od 17:30.

Play-off 2018 začíná a nejdůležitější zprávou je, že v něm nebude chybět ani AZ RESIDOMO Havířov. Dramatický závěr soutěže nakonec přiřkl Havířovu 7. příčku a soupeře z kategorie nejtěžších.

Čtvrtfinálový soupeř: ČEZ Motor České Budějovice

Soupeřem Havířov bude druhý tým tabulky po základní části. Budějovičtí až v závěrečných kolech WSM Ligy prohráli souboj o pozici lídra tabulky. Za Karlovými Vary, ale Motor i tak předváděl parádní výkony, které se ukazovaly především na domácím ledě.

Klíčový faktor?

Klíčovým faktorem této série může být domácí prostředí. Motor je ve svém domácím prostředí v letošní sezoně jen těžko překonatelný. Právě výhra na českobudějovickém ledě by mohla Havířovu pomoci.

Výhodu domácího prostředí bude mít v této sérii Motor, který tak může ze svého prostředí těžit.

Rozhodne aktuální forma ze závěru WSM Ligy?

Českobudějovický Motor se v posledních zápasech poměrně zadrhl. Motor dokázal zvítězit z posledních 5 zápasů pouze v jediném případě. To Havířov měl v závěru WSM Ligy nejlepší formu ze všech týmů. Z posledních 5 zápasů vyhrál 3, v Litoměřicích nastoupil v omlazené sestavě.

Na koho si dávat zvláštní pozor?

Motor má ve svém kádru celou řadu skvělých hráčů. České Budějovice se mohou opírat o brankářskou dvojici Petr Kváča – David Gába. Pokud by ani jeden z těchto mužů nemohl do branky, tak to Budějovicím nemusí vůbec vadit, v záloze je Ondřej Bláha.

V útočných řadách vládne statistikám Motoru dvojice Václav Nedorost (16+27) – Luboš Rob (19+12).

V obranných řadách Motoru působí zkušený Zdeněk Kutlák (11+14).

AZ RESIDOMO Havířov je v play-off! Skvělá poslední čtvrtina soutěže vynesla AZet opět mezi nejlepší osmičku

V každé sezoně od znovuzrození klubu hrál AZ RESIDOMO Havířov vyřazovací část soutěže. Po postupu do WSM Ligy se tato statistika držela až do minulé sezony, kdy Havířov po dlouhé době v play-off chyběl.

Letošní cíl – postup mezi osmičku nejlepších vyšel. Havířov odehrál především parádní závěr základní části, kdy držel sérii vítězství, která mu nakonec dovolila skončit na 7. místě před Vsetínem.

"Určitě jsme rádi, že jsme do play-off postoupili, ale zároveň to není ten konečný cíl. Jdeme do toho s úsilím vyhrát první zápas a pak i ty další a postoupit. Ne jen to čtvrtfinále odehrát, nebo vyhrát jeden zápas," sděluje přístup k sérii Patrik Rimmel.

Karlovy Vary nebo České Budějovice? "Z hlediska kvality by to, myslím, bylo jedno, oba jsou to favorité soutěže. Ale troufnu si říct, že většina kabiny, včetně mě, byla pro Budějovice. Mají velké divácké návštěvy, takže utkání budou mít tu správnou atmosféru. Já se na to moc těším, v takové kulise se dobře hraje," říká před čtvrtfinále kapitán Jiří Krisl.

Jak to vypadá s hráči AZetu po statistické stránce?

V brankovišti táhli Havířov především tři brankáři. Nejprve to byl Daniel Dolejš (92,95%), následně velkou porci odchytal právě z Českých Budějovic půjčený Ondřej Bláha (92,54%) a v současné době hájí havířovskou branku Martin Růžička (94,84%).

V útočných řadách se nejvíce dařilo Marku Klausovi (18+16), hned za ním řádil v útoku Roman Rác (13+19). Nejvíce asistencí měl po základní části Marek Sikora (7+21).

Nejproduktivnějším obráncem je Radek Havel (3+13), za ním je pak dvojice Tomáš Drtil (5+8) – Jiří Krisl (5+7).

Mohou tuto sérii rozhodnout přesilové hry?

Havířov je druhým nejlepším týmem, co se týká procenta využívání přesilových her. Lepším týmem po základní části je jen Prostějov. České Budějovice jsou v této statistice na 5. místě. Na druhou stranu ale budou stát proti velmi silnému celku na oslabení.

Ať už hovoří statistiky jakkoliv, jedná se o play-off a v něm jsou početní výhody vždy důležité.

Vzájemné zápasy Havířov vs. České Budějovice 2:2

Pozitivní zprávou před čtvrtfinále může být letošní bilance vzájemných zápasů. Havířov dokázal vyhrát oba domácí zápasy (3:2, 4:1).

Na ledě Motoru to už ale žádná sláva není. Hráči Havířov nevstřelili v letošní sezoně Českým Budějovicím v jejich domácím prostředí ještě ani branku (0:1, 0:3).

Bude se „můj dům – můj hrad“ opakovat i ve čtvrtfinále?

Sledujte zápas také na serveru onlajny.com a prostřednictvím videopřenosu TVCOM!

Ostatní čtvrtfinálové dvojice:

HC Energie Karlovy Vary – VHK ROBE Vsetín

Favoritem této sérii jsou Karlovy Vary. Vítěz základní části, ale nebude mít s euforií hrajícím nováčkem vůbec jednoduchou práci. Vsetín totiž dokázal ve třech vzájemných zápasech proti Energii vyhrát.

Rytíři Kladno – LHK Jestřábi Prostějov

Kladno s Jágrem nebo bez? Tato série může v obou případech nabídnout zajímavou partii. Prostějov odehrál skvělou základní část. Rytíři dokázali na Prostějov doma dvakrát vyzrát a vystřílet si v obou případech vysoké vítězství. Na ledě Jestřábů se jim ale nedaří a oba zápasy prohráli.

HC Slavia Praha – HC Zubr Přerov

Třetí čtvrtfinálová série může rovněž nabídnout zajímavé zápasy. Přerov dokázal na Slavii v základní části vyzrát jen jednou, Slavia dokázala zbylé tři zápasy vyhrát a po statistické stránce je tedy favoritem.