VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

David Pastrňák pokořil další metu. Stal se králem střelců NHL

28.05.2020 | Petr Bortlík

Aktuální sezóna NHL byla dlouho pozastavena, ovšem nyní Gary Bettman (komisař NHL) oznámil, že základní část je ukončena. Play off by se mělo odehrát, ovšem již teď známe držitele některých trofejí. A jednu získal také azeťácký odchovanec, čímž se postaral o historický úspěch nejen pro havířovský klub, ale také pro celý český hokej.

Celý svět byl na dlouho ochromen pandemií, kanadsko-americkou NHL nevyjímaje. Již od 12. března zejí stadiony prázdnotou, většina týmů stihla odehrát okolo 68 až 70 zápasů z celkových 82. Nyní přišlo rozhodnutí, že základní část se již dohrávat nebude, ovšem play-off ano a to v rozšířeném formátu s více týmy. Kdy přesně proběhnou boje o Stanley Cup nevíme, ovšem faktické ukončení základní části má za následek také jednu skvělou zprávu pro všechny české hokejové fanoušky.

David Pastrňák, hrající za Boston Bruins, totiž obdrží Maurice Richard Trophy, tedy cenu pro nejlepšího střelce NHL. Korunu si vystřílel 48 brankami v pouhých 70 utkáních. O prvenství se dělí s legendárním ruským sniperem, Alexandrem Ovečkinem. Ten tuto trofej, která je udělována od roku 1999, vyhrál již podeváté, což je prozatím pro ostatní nedostižné číslo, vždyť další v pořadí je čtveřice hráčů se dvěma triumfy.

Alexandr Ovečkin, Zdroj: hokej.cz

Ovšem zpět k “Pastovi”. Ten se stal teprve druhým českým hráčem, který dokázal tuto cenu získat. První, komu se triumfovat povedlo, byl Milan Hejduk, když v ročníku 2002-2003 nastřílel v dresu Colorada Avalanche rovných 50 branek. Abychom si ještě více ukázali, jak moc náročné je tuto cenu získat, podíváme se na autora 766 branek v NHL (3. místo v historických tabulkách), Jaromíra Jágra. Ten tabulku střelců NHL nikdy ovládnout nedokázal, i když hned čtyřikrát skončil na druhém místě.

Milan Hejduk, Zdroj: nhlnews.cz

David Pastrňák v letošní sezóně od úvodu okupoval horní příčky, v určitých bodech sezóny vypadal dokonce neohroženě. Nakonec se schylovalo k obrovskému souboji, když se začal o prvenství přetahovat s Alexandrem Ovečkinem z Washington Capitals a Austonem Matthewsem z Toronto Maple Leafs. Navíc, čím více se blížil konec sezóny, tím více přidával na obrátkách také německý zázrak a jednoznačný vítěz kanadského bodování, Leon Draisaitl z Edmonton Oilers. K 12. březnu a tím pádem i k aktuálnímu datu platí pořadí: David Pastrňák (48 branek, 70 utkání, Alexandr Ovečkin (48 branek, 68 utkání), Auston Matthews (47 branek, 70 utkání) a Leon Draisaitl (43 branek, 71 utkání).

Nejslavnější odchovanec AZetu neslaví jen svůj individuální úspěch. Boston Bruins mají také nejvíce bodů po základní části a teprve potřetí ve své historii (Boston patří k zakládajícím týmům NHL, tzv. Original Six) získávají President´s Trophy pro nejlepší tým.

Maurice Richard Trophy, Zdroj: nhl.com

Rozhodnutí o ukončení základní části nás tedy sice okradlo o napínavý finiš, ovšem na druhou stranu můžeme oslavit tento obrovský úspěch "kluka" z Havířova a můžeme doufat, že pokud vyjde plán NHL na odehrání play off, předvede David v bojích o nejcennější hokejovou trofej na světě opět skvělé výkony a třeba přidá i další ocenění. Nám nezbývá než Pastovi pogratulovat a popřát v play-off hodně štěstí.

David Pastrňák, Zdroj: thehockeynews.com