VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Dorostenci AZ Havířov začnou ligu domácím dvojbojem

14.06.2022 | Josef Nudera

Na dorostence AZ Havířov čeká v základní části Ligy dorostu 36 kol, během kterých se postupně utkají jak s celky své východní skupiny, tak i s týmy ze západu. Sezonu začne Havířov na domácím ledě 16. 9. 2022, kdy vyzve celek HCM Warriors Brno, o dva dny později do Havířova přijede Technika Brno. Jakým systémem se bude hrát a jaký je postupový klíč?

V Lize dorostu bude v ročníku 2022/2023 působit celkem 16 týmů, které jsou rozdělené do dvou skupin po 8 podle územního principu. V rámci své skupiny odehrají týmy zápasy čtyřikrát každý s každým a navíc jednou s celky z protější skupiny. Ve východní skupině bude hrát i polská reprezentace do 16 let.

Rozdělení skupin

Skupina ZÁPAD: HC Meteor Třemošná, HC Kobra Praha, Pracovní zálohy Kladno, HC Energie Karlovy Vary „B“, HC Baník Sokolov, HC Náchod, IHC Králové Písek, Slovan Ústí nad Labem

Skupina VÝCHOD: Valašský hokejový klub, TECHNIKA HOCKEY BRNO, HC AZ Havířov 2010, SK Horácká Slavia Třebíč, Polsko U16, HC Lvi Břeclav, HC Chrudim, HCM Warriors Brno

Play-off a baráž o Extraligu dorostu

Po skončení první části Ligy dorostu se týmy umístěné na prvních dvou místech obou skupin utkají do kříže v sérii na 3 vítězná utkání (systémem zápasů D-D-V-V-D). Utká se 1. tým západní skupiny se 2. týmem východní skupiny a 1. tým východní skupiny proti 2. týmu západní skupiny. Vítězové sérií získají právo účasti v baráži o účast v Extralize dorostu.

Vítězná družstva z play-down Extraligy dorostu a dvě nejlepší družstva z Ligy dorostu se utkají ve skupinové baráži systémem 2 x každý s každým (6 kol, 6 utkání). Dvě družstva s nejvyšším pořadím získají právo účasti v Extralize dorostu v sezóně 2023/2024.

Sestup do Regionální ligy dorostu a play-down

Týmy, které skončily po základní části na 8. místech, automaticky spadají do Regionální ligy dorostu.

Týmy na 6. a 7. místech budou muset bojovat v sérii play-down na tři vítězná utkání (systémem zápasů D-D-V-V-D). Dvojice se opět vytvoří křížem mezi skupinami. Poražené týmy padají do Regionální ligy dorostu.

Vítězná družstva ze sérií play-down a dvě nejlepší družstva z Regionální ligy dorostu se utkají ve skupinové baráži systémem 2 x každý s každým (6 kol, 6 utkání). Dvě družstva s nejvyšším pořadím získají právo účasti v lize dorostu v sezóně 2023/2024.

Reprezentační výběr Polsko U16 bude hrát pouze 1. část soutěže, tzv. základní část. V případě, že by byl tento tým na prvních dvou místech, bude nahrazen dalším v pořadí. Pokud bude na 6. nebo 7. místě, odehraje sérii play-down, popřípadě i následné baráže. A pokud skončí na sestupových pozicích, bude nahrazen týmem z Regionální ligy dorostu. Ve chvíli, kdy by se po základní části umístil tým Polsko U16 na 8. místě, automaticky pro další rok padá do Regionální ligy dorostu.

Vyjádření hlavního trenéra dorostu Marka Pavlačky:

"Nechci nijak hodnotit, jestli je systém nastaven dobře nebo špatně, ale každopádně je pro mužstvo, které bude chtít postoupit z Ligy dorostu do Extraligy dorostu hodně těžký a složitý. Když se chcete dostat do play-off znamená to, že se musíte umístit po základní části nejhůře do druhého místa. A to bude velký boj, adeptů je určitě více. K osmi zápasům s protější skupinou bych dodal ještě dalších 8, aby byla liga vyrovnanější a spravedlivější. Co se týče sestupových pozic, tam je to jasné a spravedlivé. Poslední z každé skupiny automaticky padá do Regionální ligy dorostu. A když se dostaneme k baráži o postup, kde budou hrát mužstva, která skončí od konce extraligové tabulky na pátém a šestém místě, tak i toto bude hodně tuhý oříšek. Pořád se vymýšlí systémy, které mají zkvalitnit soutěže, ale za poslední dobu mi to připadá, že chodíme z extrému do extrému. Na nějakou dobu se soutěže uzavřou a pak zase 4 mužstva padají. Zúžením počtu účastníků by se měly soutěže zkvalitnit. Pevně věřím, že se konečně podaří vymyslet systém, který bude mít návaznou koncepci a pomůže vrátit český hokej zase zpět mezi světovou elitu."

Rozpis 1. – 10. kola AZ Havířov:

16. 9. 2022: HC AZ Havířov 2010 - HCM Warriors Brno
18. 9. 2022: HC AZ Havířov 2010 - TECHNIKA HOCKEY BRNO