Fantazie! Mladší dorost vyřadil favorizovaný Třinec a je v semifinále

Jozef Valenčík | 12.03.2017

Za stavu 1:1 v sérii zajížděli mladší dorostenci AZ Havířov na horký třinecký led s cílem pokusit se favorita překvapit a vyřadit ho ze soutěže. Na první branku ve vyrovnaném zápasu se čekalo do 23. minuty, kdy Daniel Tomeček tečoval nahození od modré čáry a gólem v přesilovce poslal AZ do vedení. Třinec byl aktivní a ještě ve druhé třetině stihl Jonáš Peterek srovnat stav.

Skóre 1:1 vydrželo až do konce zápasu, rozuzlení nepřineslo ani prodloužení a tak rozhodující duel musely rozlousknout až samostatné nájezdy. V těch byl úspěšnější Havířov a tím mohla propuknout obrovská radost celého týmu, který si tímto prodloužil sezónu a zahraje si v semifinále proti Vítkovicím. První utkání je na pořadu ve středu ve Vítkovicích, druhý duel uvidí havířovská K&K PNEU Aréna v pátek 17. března.

ELMD - 0.kolo ne 12.3.14:00
HC Oceláři Třinec - AZ Havířov
1:2sn
(0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 39. Peterek (Čmiel) – 23. Tomeček (Thiel, Grygar), rozh. náj. Vojtěch Pavelek. Rozhodčí: Škach – Adamec, Poruba. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 305. Střely na branku: 22:24 (7:5, 9:9, 4:7, 2:3). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

HC Oceláři Třinec: Kučera – Bulava, Mituchovič, Konderla, Srníček, Weber, Homola, Chovaniak – Králík, Čmiel, Kašpárek, Jurzyca, Matěj, Tobiáš Marguš, Mikler, Macháček, Peterek
AZ Havířov: Štipčák – Dabrowski, Thiel, Grygar, Hrček, Macurák, Pavelek – Čienčala, Tomeček, Wawrzckiewicz, Backa, Dufek, Pindel, Szturc, Byčkov, Čempel, Revaj

První třetina rozhodujícího utkání se sice hrála v rychlém tempu, ale co se týká brankových příležitostí, tak toho moc zajímavého nenabídla. Obrany pracovaly pozorně, střely z dálky likvidovali brankáři, a když ani jeden z týmů nevyužil svou přesilovku, šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

Hned na začátku druhé části se však skóre měnilo. AZ dostal k dispozici svou druhou přesilovku a v ní se prosadil přesnou tečí Thielovy střely od modré čáry Daniel Tomeček – 0:1. Oceláři pochopitelně usilovali o srovnání, ale zároveň se museli mít na pozoru před nebezpečnými akcemi havířovských. V závěru třetiny se domácím podařilo srovnat. Jonáš Peterek se dostal na hranici brankoviště k volnému puku a z první jej poslal za čáru – 1:1.

Třetí třetina nabídla urputný boj o každý kotouč, v němž měli opět navrch obrany a spolehliví brankáři. Branka nepadla a tak se šlo do desetiminutového prodloužení. V ně se sice dostali do dobrých šancí havířovský Grygar a také domácí Srníček a Homola, ale nakonec musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V nich zazářil havířovský brankář Marek Štipčák, který vychytal všechny čtyři Oceláře – Peterka, Čmiela, Homolu a Marguše. Naopak Kučeru překonali parádními střelami hned dva havířovští obránci – Vojtěch Pavelek a Ondřej Grygar – a po výhře 2:1 na sn tak postupuje AZ do dalšího kola play-off.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Po hodně nepovedeném utkání doma mám moc lidí nevěřilo. Nejdůležitější bylo klukům vyčistit hlavy a přesvědčit je, že pokud budeme hrát naší hru, můžeme uspět. Smekám před celým týmem. Kluci našli v sobě vnitřní motivaci a odměnou jim byl po utkání krásný pocit a radost. Dnes vyhrál tým a týmový výkon. Třinec hrál v nejsilnější možné sestavě a o to je náš postup cennější. Mrzí mě jen zranění dvou hráčů, kteří zřejmě přijdou o další kvalitní zápasy. Ale takové je play-off. Musím poděkovat také fanouškům, kteří nám věřili a přišli nás podpořit.