Havířovské prostředí pro mě není neznámé, říká nový trenér mladšího dorostu Darek Stránský

21.08.2011 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Darek Stránský je jednou z nových tváří v trenérském týmu AZetu pro nadcházející sezónu. Dlouholetý trenér mládeže ve Vítkovicích převzal družstvo havířovského mladšího dorostu, tedy kategorii, která byla v minulé sezóně velmi úspěšná. Jak se zrodilo jeho angažmá v AZetu, jak zatím hodnotí letní přípravu, ale taky jakou má na Havířov vazbu se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Pane trenére můžete prosím na úvod havířovským příznivcům trochu přiblížit svou předchozí hráčskou a trenérskou kariéru.

Hokejově jsem vyrůstal ve Vítkovicích, kde jsem hrál až do dorostu. 2 roky vojny jsem absolvoval v „béčku“ Dukly Trenčín tedy Topolčanech. Pak přišla krátká angažmá v Martině, Brně a Frýdku - Místku, ale pro vleklé zdravotní problémy jsem už ve 24 letech hráčskou kariéru ukončil. Mimochodem jednu letní přípravu jsem v té době absolvoval i v Havířově. S trénováním jsem začal hned poté ve Vítkovicích u přípravky a od r. 2000 jsem tam působil jako profesionální trenér. Postupně jsem trénoval 4. a 5. třídu a taky mladší i starší dorost.

A jak se zrodil váš „přestup“ do Havířova?

Ve Vítkovicích mi bylo ukončeno angažmá, protože můj starší syn, který hraje v zámoří odmítl s klubem podepsat profesionální smlouvu. A shodou okolností jsem byl v kontaktu s Martinem Potočným o kterém jsem věděl, že tady začal novou éru klubu. No a jeho nabídku trénovat v AZetu jsem po velmi rychlé domluvě rád přijal.

Stal jste se trenérem mladšího dorostu, tedy kategorie, kterou jste vedl i Vítkovicích. Jak velká změna byl pro vás přechod do Havířova?

No bylo to hlavně všechno hodně narychlo. Domluvili jsme se 20. dubna a už 2. května začala příprava s mužstvem. Jinak výhodou je, že Havířovské hráče z velké části znám. Mám stejně starého syna, takže když jsem od jeho začátků chodil na jeho zápasy už tam jsem je vídal. Dále jsem poslední roky trénoval stejnou kategorii a často jsme hráli proti sobě a taky jsem některé vedl v krajských výběrech na několika turnajích. Změnou pro mě je to, že jako trenér mladšího dorostu jsem se automaticky stal i asistentem u dalších mládežnických týmů, tedy staršího dorostu a juniorky, což je systém, který je v klubu nově stanoven.

Jinak jsem v AZetu spokojený. Je tady cítit takový správný zápal pro hokej a taková ta čerstvá atmosféra, což se objevuje vždy, když se buduje něco nového. Je jasné, že celkové podmínky v klubu vždy limitují jeho prostorové a finanční možnosti, ale z hlediska materiálních podmínek je to, alespoň v kategorii mladší dorost, srovnatelné i většími kluby. Takže snad až na určitá „omezení“ tréninkového času na ledě, je zde pro mě vše bez problémů.

Máte za sebou téměř 3 měsíce suché letní přípravy a v posledních týdnech jste přešli na led. Jak by jste zatím letní přípravu zhodnotil.

Proběhla standardně, tedy běhání, posilovna, atletika, míčové hry apod. Trochu mě mrzí dvě věci: že hráčský kádr není trochu širší, ale především jsem zaskočen tréninkovou docházkou některých hráčů. Ale každopádně jsem se přesvědčil, že takové to zdravé jádro tady je. Je tu spousta šikovných a pracovitých kluků, kteří v přípravě tvrdě makali a s těmi jsem naprosto spokojen. No a ti ostatní budou mít možnost ještě teď na ledě přesvědčit, že do týmu patří, ale jestli se tak nestane, budeme se s nimi muset rozloučit.

Co vás ještě čeká v další fázi přípravy?

Teď hlavně tréninky na ledě, někdy i dvoufázové. V srpnu pak přípravná utkání a koncem srpna turnaj IS Sports Cup v Porubě. To bude mezinárodní a velmi kvalitní turnaj a dobrá prověrka jak na tom před začátkem soutěže jsme.

Na závěr rozhovoru bychom mohli fanouškům ještě osvětlit váš příbuzenský vztah s útočníkem Vítem Stránským, který je už druhou sezónu členem kádru AZetu.

Je to můj nejmladší bratr. Mimochodem i můj druhý bratr Vladan je hokejista. Hrál v Opavě a Porubě, ale nakonec zakotvil životně i hokejově v Austrálii. A protože už má i australské občanství, dostal se dokonce i do jejich reprezentantce.

Tak to jste mohli spolu vytvořit celou útočnou lajnu. Zahráli jste si někdy spolu?

Jen v takových těch kamarádských utkáních. Letos jsme složili dokonce celou pětku Stránských, protože jsme k sobě přibrali i mé dva syny - Matěje a Šimona. Mimochodem ten starší, Matěj (letos draftován týmem NHL Dallas Stars – pozn.redakce), kvůli zmiňovaným problémům ve Vítkovicích, absolvuje po domluvě s Martinem Potočným celou letní přípravu s AZetem. Takže momentálně jsme v Havířově tři Stránští :-)