AZ Havířov

Junioři AZetu vedou skupinu a chtějí titul!

11.11.2019 | Vít Káňa

Havířovským juniorům se v nově vytvořené soutěži daří. Ve skupině Východ REDSTONE EXTRALIGY Juniorů jsou jasně první, na druhý Vsetín mají náskok devět bodů. Junioři AZetu dali o 41 branek více než jich od soupeřů obdrželi. Několik hráčů už nakouklo i do A-týmu. V brankovišti válí Marek Štipčák s průměrem 95,41 z deseti utkání. Dokáže někdo letos tento tým zastavit?

Fanoušci hokeje si jistě pamatují na letní maraton o podobu juniorské nejvyšší soutěže, ale pro ostatní musíme udělat drobné resumé. Čtenář znalý problematiky, může přejít na další odstavec. V průběhu loňské sezóny jsme se dozvěděli, že se nejvyšší juniorská soutěž zúží ze 24 týmu na 17 a bude se hrát tzv. Juniorská extraliga akademií. Černého Petra „dostaly“ týmy Vsetína, Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou, Havířova, Přerova, Olomouce a rakouského Salcburku. Havlíčkův Brod a Žďár se soutěží rozloučili sportovní cestou. Mužstvo Olomouce dostalo výjimku, prý proto, že mají muže v Extralize. Rakušané se do soutěže vrátili, protože svaz s nimi měl platnou smlouvu na další rok. Havířov, spolu se Vsetínem a Přerovem, se proti rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje o jejich nezařazení do soutěže s názvem DHL EXTRALIGA Juniorů obrátil na soud. Městský soud v Praze nařídil odložit start nejvyšší soutěže juniorů. Český hokejový svaz reagoval na soudní předběžné opatření o zákazu startu juniorské extraligy vytvořením nové „soutěže“ O pohár DHL. Ta se ale hraje ve stejných datech a s totožnými týmy jako zastavená Juniorská extraliga akademií. Havířovská juniorka letos hraje REDSTONE EXTRALIGU Juniorů, ta se dělí na dvě skupiny Západ a Východ. AZet je samozřejmě v té Východní, ve které ještě najdeme Šumperk, Vsetín, Litomyšl, Warriors Brno, Přerov a Porubu.

J Havířov, 1. místo, 37 bodů, skóre 65:24

Juniorka Havířova si ve své skupině vede víc než dobře, pravda je, že soupeři nejsou na takové úrovni jako v loňské soutěži. Havířovští vyhráli třináct ze čtrnácti zatím odehraných zápasů. Třikrát o vítězství Slezanů rozhodlo prodloužení, popř. samostatné nájezdy. Jediná prohra přišla v prodloužení v Litomyšli. Skóre 65 ku 24 a na druhý Vsetín mají k dobru devět bodů. Gólman Marek Štipčák má úspěšnost 95.24 % a na pažbě deset vítězství. Lukáš Juhász je prozatím nejlepším střelcem týmu dal deset branek. Vojtěch Pindel je v týmu nejlepší v kanadském bodování 22 bodů (9+13). V obraně je největším sběračem bodů Fabien Kočí 16 (2+14), který má společně s Dominikem Koubkem nejvíce plusových bodů +14. Do Havířovského A-týmu se prosadili, momentálně zraněný, Jan Bambula a Vojtěch Ševěček.

A jak vnímá letošní sezónu havířovských Juniorů trenér Tomáš Potěšil? Zeptali jsme se ho po tréninku. Dobrý den, Trenére, který z Vašich svěřenců „udělal“ největší výkonový progres?

Na tuto otázku je těžko odpovědět. Jednak v týmu je spoustu hráčů, kteří k nám přišli až letos. Kluci, co tady byli v loňské sezoně v nejvyšší soutěži nebyli Ti, na kterých se mužstvo stavělo. Hrajeme proti výrazně slabším soupeřům než v loňské sezoně, takže těžko srovnávat a porovnávat. Určitě se ale u některých hráčů zlepšil přístup v tréninku, což je určitě cesta se posunout. Takový Lukáš Juhász, Vojtěch Ševěček si letos vyzkoušeli, jak to funguje v A-týmu a je to i vidět na jejich přístupu v juniorce. Naopak bych spíše apeloval na některé hráče, aby svůj přístup hodně zlepšili, protože je zřetelné že když použijeme v zápase dorostence jsou výrazně větším přínosem pro tým než tito hráči.

Kdyby, jste měl tu možnost, přivést si do týmu, někoho z hráčů soupeře, kdo by to byl, našel by se někdo takový?

Určitě je v týmech soupeřů několik hráčů, kteří mě zaujali ale věříme svým hráčům. Určitě bych si vybral místo těch, kteří nejsou ochotni pracovat pro sebe a mužstvo na maximum z týmu našich soupeřů. Ale máme hodně kvalitní dorostence, kteří mohou mužstvu hodně pomoci, což již ukázali, když dostali šanci v utkáních.

Co říkáte na výkony juniorů v dresu áčka, zranění Honzy Bambuly, Vás asi muselo hodně zasáhnout?

Honza patří v A-TÝMU již ke klíčovým hráčům. Je to hráč, který nic nevypustí a jde do všeho na 100 procent. Jeho zranění je samozřejmě nepříjemné ale v hokeji se to stává. On si svoji cestu najde a svým přístupem se určitě má šanci posunou ještě na větší level. Vojta Ševěček letos pendluje mezi našim A-týmem, Opavou a juniorkou a musím ho pochválit, jak to zvládá. To ho může posunout na vyšší stupeň.

Je podle Vás REDSTONE Extraliga Juniorů těžkou soutěží, má svou kvalitu?

Abych řekl pravdu tak si myslím, že v této podobě tato soutěž moc kvalitu nemá. Pokud by se vytvořila Akademická liga o 14 týmech tak potom by soutěž, kterou hrajeme svou kvalitu měla. Samozřejmě neznám kvalitu druhé skupiny Západ, ale nemyslím že je to tam výrazně lepší.

V naší skupině si vedeme více než dobře, Jak hodnotíte šance havířovské juniorky v play-off?

To máte pravdu, vedeme si dobře. Náš cíl je jasný, ale je to sport a o výsledku rozhodne mnoho drobností. Do tuhého půjde až v únoru. Teprve potom poznáme jak odolné a charakterní mužstvo máme.

Vám už pár kluků, kteří udělali dobrou kariéru i za hranicemi republiky prošlo. Vím, že nechcete nikoho jmenovat, ale co říkáte na výkony Vojtěcha Pindela, Marka Štipčáka, Fabiána Kočího, Zdenko Hudečka, bude o nich slyšet i v příštích sezónách?

Vojtěch Pindel, Marek Štipčák, Fabien Kočí, Zdeno Hudeček i další nejsou vůbec špatní hráči a mohou dostat určitě v určitém časovém horizontu šanci i v A týmu. Jestli uspějí záleží na nich, já bych jim to samozřejmě budu moc přát. Ta cesta tam je ale nesmírně náročná, cesta k úspěch nejen v hokeji je Pokora, trpělivost a pracovitost.

Co Vám blesklo hlavou, když jste po nájezdech prohráli v Litomyšli a zapsali jste si do tabulky první prohru?

Že jsme to potřebovali jako sůl. Kluci, doufám, zjistili, že pokud chceme vyhrávat, tak musí tvrdě pracovat v každém utkání. Nikdo nám nic nedá zadarmo a každý se chce na Havířov v této skupině vytáhnout. V takovém utkání, kdy se to nevyvíjí podle vašich představ poznáte charaktery hráčů.

Sledujete i ostatní týmy, ze skupiny Západ, kdo pro Vás bude největší soupeř?

Zatím je sleduji jenom na internetu. Vím, kdo v těch týmech rozhoduje utkání a má spousty bodů. Určitě se ale na potenciální soupeře pojedu podívat. Když chcete postoupit musíte porazit všechny a být prostě nejlepší. Jiné cesty není.

Trenére, děkuji Vám za rozhovor a přejí Vám i Vašim svěřencům hodně úspěchů v letošním ročníku REDSTONE Extraligy Juniorů. 

Instagram Youtube