Junioři vezou z Brna bod

Josef Nudera | 09.01.2011

B R N O - V sobotním kole extraligy juniorů zajížděl Havířov na led Brna. Havířov se v tomto utkání dostal několikrát do vedení. Vyrovnaný průběh třetin nakonec přinesl prodloužení. V tomto prodloužení dokončil svůj hattrick brněnský Jankovič a rozhodl o zisku dvou bodů pro Kometu Brno. Havířov odjíždí z Brna se ziskem bodu.

Extraliga junioři - 38.kolo so 8.1.
HC Kometa Brno - AZ Havířov
4:3p
(1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Jankovič (Káňa, Popolanský), 39. Jankovič (Křivohlávek), 56. Jankovič (Křivohlávek, Jurák), 65. Křivohlávek (Jankovič, Dlapa) - 18. Číp (Smuž), 22. Pechanec, 52. Puffer (Jindřich, Zientek). Rozhodčí: Pokorný - Samuel, Zídek. Vyloučení: 4:8, navíc Popolanský 10 minut nesporotvní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 63. Střely na branku: 40:20. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
HC Kometa Brno: Barus - Štindl, Dufek, Koukal, Dlapa (C), Krejčiřík, Dittrich, Bilčík - Hnilička, Křivohlávek, Jurák, Zemánek, Jankovič, Šafránek, Poplanský, Stehlík, Káňa
AZ Havířov: Matoušek - Duda, Zientek (C), Teper, Lešiga, Krause, Jindřich - Bálint, Mráz, Pechanec, Puffer, Peslar, Číp, Smuž, Mach, Brezani, Pasker
p>Ze začátku zápasu se domácím naskytla možnost přesilové hry, kdy po zahákování Hniličky byl vyloučen hostující Jindřich. Kometě se přesilovka vůbec nedařila, na jejím konci se však mohla radovat ze vstřelené branky, když první větší šanci přesilovky po přihrávce Káni využil Branislav Jankovič a překonal Matouška v bráně Havířova – 1:0. Gól v havířovské síti nakopl více hostující celek, který necelé dvě minuty dělal domácím nemalé problémy v jejich obranném pásmu. I díky brněnskému gólmanovi Barusovi se Kometě podařilo neinkasovat a havířovský tlak časem otupit. V osmé minutě ale mohlo být zničehonic vyrovnáno, hostující Smuž však s přihrávkou zpoza brány nenaložil ideálně a netrefil Barusovu svatyni. Gól nepadl ani o 5 minut později, kdy ujížděli brněnští Křivohlávek se Stehlíkem sami proti poslednímu obránci Havířova. Po několika neproměněných šancích Komety tak muselo přijít potrestání. Dvě minuty před koncem první třetiny se z levého rohu vymanil hostující Radek Číp, který se proháčkoval až před Baruse a šikovnou střelou ho překonal – 1:1

Druhé dějství začalo pěkně zhurta. Ve 22. minutě ujížděl ve vlastním oslabení sám na Baruse Antonín Pechanec, který byl zahákován Dufkem a rozhodčí Pokorný nařídil trestné střílení. Toho se ujal dle pravidel sám faulovaný, brněnskému gólmanovi naznačil kličku doprava, sám ale kotouč zasunul kolem levé tyče do odkryté brány – 1:2. Kometa se s takovým stavem rozhodně nechtěla smířit a havířovského gólmana zaměstnávala několika útočnými výpady. V 28. minutě se před Matouška proháčkoval dnes aktivní Křivohlávek, k dorážce do odkryté brány mu ale chybělo půl kroku. Tlak domácích gradoval, Brňanům v úspěšném zakončení ale vždy zabránil právě havířovský strážce klece. Několikrát bylo živo i před brněnským Barusem, zvláště situace z 35. minuty volala po gólu, když Pasker tečoval před Barusem nahození svého kolegy Puffera. Gól ale nakonec padl do havířovské klece. V 39. minutě Branislav Jankovič vykroužil do mezikruží a střelou švihem překonal Matouška mezi nohama – 2:2. Třicet vteřin před koncem druhé třetiny ještě spálil jasnou příležitost Popolanský, když prudkou ranou do břevna málem zboural havířovskou bránu.

Již zpočátku třetího dějství byla na brněnských hokejistech vidět chuť získat v dnešním utkání všechny tři body. Nejprve ale Stehlík nedokázal uklidit Jurákovo nahození do odkryté brány, poté Křivohlávek tečoval Štindlovo nahození jen do břevna, následující Křivohlávkovu přihrávku zase nezpracoval Jurák. Řada neproměněných šancí mohla Brněnské mrzet ještě více v 52. minutě, kdy Jan Puffer tečoval před Barusem nahození od modré mimo výstroj brněnského gólmana – 2:3. V 55. minutě mohlo být pro domácí ještě hůře, hostující Pechanec sice prostřelil brněnského gólmana, puk ale vypadl mimo tři tyče. V 56. minutě pak byli domácí fanoušci odměněni za fandění po celou dobu zápasu. Po velké skrumáží před Matouškem se zblízka prosadil dnes potřetí Branislav Jankovič a podruhé vyrovnal stav zápasu – 3:3. Do konce třetí třetiny dominovala na ledě již jenom Kometa, Havířovští ale zvládli brněnský tlak ustát, nemalý podíl na tom měl gólman Matoušek. Společně se závěrečnou třetinou se nechal vyprovokovat domácí Káňa hostujícím Teperem a pustil se s ním do rvačky. Rvačku ukončili až rozhodčí a oběma kohoutům udělili tresty. Oproti Teperovi, který dostal 2+2 minuty, inkasoval domácí Káňa jen 2 minuty za hrubost a Kometu čekala ze začátku prodloužení přesilovka 4 na 3.

Ta se domácím ale vůbec nevyvedla, Matoušek měl minimum práce. Přesně minutu před koncem prodloužení si to namířil domácí Popolanský přímo mezi dvěma obránci Havířova, jakmile byl za nimi, tak byl zahákován Krausem, který obdržel 2 minuty. Následující přesilovku 4 na 3 se už Kometě podařilo využít. Po další velké skrumáži před Matouškem objevil Jan Křivohlávek puk pod ležícím gólmanem a došťoural ho do brány – 4:3.

Chtěl jsem vyhrát utkání na nájezdy, praví Petr Matoušek

Před kabinami jsme si odchytli muže, který dlouho držel havířovské šance na vítězství, gólmana, který ještě minulou sezónu působil v dresu brněnské Komety – Petra Matouška. „Dnešní utkání pro nás rozhodně nebylo, stejně jako každý zápas, nejlehčí, na začátku jsme dostali gól, ale poté co jsme vyrovnali na 1:1, jsme se oklepali a spadla z nás ta úvodní nervozita a už to všechno bylo celý zápas v pohodě,“ líčí gólman atmosféru v týmu během první třetiny. „Je veliká škoda, že nám dali gól půl minuty před koncem prodloužení, já osobně jsem chtěl hrát ještě nájezdy, protože znám kluky z mého působení v Brně a hodně jsem si na trestná střílení věřil. Kdybychom dali gól během prodloužení mi, tak mi to vůbec vadit nebude, ale když jsme hráli dvakrát v oslabení 3 na 4, tak jsme ani nemohli počítat, že střelíme nějaký gól do závěrečné sirény,“ praví sklesle havířovská jistota v bráně.

Závěrečná otázka na mladého brankáře se týkala jeho přestupu z Brna právě do Havířova. „V Havířově jsem spokojený, já jsem vlastně odchovanec havířovského hokeje, takže jsem nešel do neznámého prostředí, znám to tam, jsem zase doma.“ Uzavřel náš krátký pohovor muž s číslem 3 na zádech.

Rozhodně jsem byl k dnešnímu utkání hodně motivovaný, tvrdí Jan Křivohlávek

Po skončení zápasu se hráči rozloučili s hrstkou fanoušků klasickým brněnským rituálem, ale to namlsaným příznivcům modrobílých barev nestačilo a vyžadovali si návrat mladých hokejistů zpět na ledovou plochu. Při druhé cestě do kabin jsme si tak ještě odchytli muže, který rozhodl zápas proti týmu koučovanému jeho vlastním otcem

„Dnešní zápas byl velmi bojovný, soupeř hodně bruslil, ale myslím si, že jsme si dnes zasloužili vyhrát my,“ popisuje své pocity ze zápasu rodák právě z Havířova. Jeho rozhodující trefu viděl pak takhle: „Před Matouškem byla neskutečně velká skrumáž, vůbec nebylo vidět na puk. Já jsem ho pak naštěstí dostal k brusli a už mi stačilo ho tam bekendem poslat a nějak to tam podjelo,“ líčí ještě živé vzpomínky z rozhodujícího momentu dnešního klání.

Speciální motivace na dnešní zápas mladému Křivohlávkovi rozhodně nescházela. „Tak rozhodně, že jsem byl motivovaný, otec ten tým trénuje, takže to byl asi největší důvod. Dále také kvůli klukům, již před zápasem mi slibovali, že něco dostanu, tak jsem hodně rád, že jsme nakonec vyhráli.“

Honza Křivohlávek nastoupil již i k několika zápasům za A-tým brněnské Komety, poslední otázka tedy byla směřovaná na rozdíl herních stylů obou soutěží. „Tak v Áčku, tam se hraje strašně takticky, tam nikdo nemůže udělat žádnou chybu. Jakmile někdo propadne, tak už se to veze, tady v juniorské extralize je to ještě trošku takové rozhárané,“ zakončil dnešní povídání hráč, který rozhodl utkání proti svému mateřskému klubu.

Autor: Kuba Pavel

Pavel Pazourek: Včera jsme přijeli pozdě večer po těžkém zápase v Opavě, kde jsme hráli velice dobře. Myslím, že dnes jsme hráli opět kvalitně, soupeř byl zdatný, bylo to nesmírně rychlé utkání, vyrovnané i když my jsme měli převahu. Nevyužili jsme ale hodně našich šancí, které jsme si vytvořili, a soupeř nás potrestal ze všeho, co jsme mu nabídli. Ve výsledku jsme možná ztratili jeden bod, ale možná jsme ten jeden získali.

Jan Křivohlávek: Hovoří se mi těžce, protože v tomhle utkání jsme rozhodně nebyli horším týmem, myslím, že jsme sehráli dobré utkání. Mrzí mě, že jsme nedokázali utkání dotáhnout do vítězného konce, když jsme vedli a kdy si s námi soupeř už chvílemi nevěděl rady. Na druhou stranu jsme měli v závěru štěstí, že jsme neinkasovali, Matoušek nás tam dokázal podržet, když chytil jasný gól. Prodloužení nás už stálo mnoho sil, které jsme neměli. Kluky ale musím pochválit za výborný výkon.