VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Na jednu desítku s... Díl 17.

04.09.2023 | Klára Bártková

První zářijové pondělí je tady a jelikož už jste si zvykli, že každý první a čtvrtý den v týdnu vychází naše předsezónní rubrika, nabízíme vám i dnes její další díl. Ten si můžete přečíst ještě před tím, než AZet nastoupí k úternímu přípravnému utkání proti Opavě. Dnes se vám pokusíme přiblížit jednoho z nováčků v havířovské kabině, který většinu svého hokejového života strávil v Olomouci. Fanoušek AZetu, malinko pamětník, si mnohem víc než současného plejera AZetu vybaví jeho tátu, který náš dres před 10 lety oblékal. U syna se jedná o mladého hokejistu, nicméně jeho jméno může právě díky otci být fanouškům povědomé...

"Jednu desítku" si s námi dal dvaadvacetiletý David Vosátko, jenž naši defenzivu posílil před následujícím ročníkem. Tento urostlý obránce má za sebou tři sezóny v mužském hokeji. Poté, co odešel z Olomouce, kde hrál až do juniorky, se přesunul do Hodonína, nicméně moc úspěšná sezóna to pro něj, především díky Covidu, nebyla, nuceně sehrál jen šest zápasů. O rok později už to bylo o něco veselejší, nejenže získal stabilní místo ve Valašském Meziříčí, ale dostal šanci i ve Vsetíně, což, jak se dozvíte níže, bylo pro něj velkým zážitkem. Následovalo angažmá ve Vyškově, kde si syn známého obránce připsal 16 bodů během 49 duelů, s týmem zažil velmi povedenou sezónu. Nyní se mladý hráč rozhodl pro další změnu, chtěl hrát hokej na víc profesionální úrovní, což mu právě AZ Havířov nabídl. V následujícím ročníku tak David, který se vyznačuje velmi poctivou defenzívou, bude hájit barvy klubu ze Slezska. Abyste jej poznali trochu více, začtěte se do jeho odpovědí na otázky, které byly položeny každému hráči, kdy každý k nim přistoupil jinak, svým osobitým přístupem.

Na kterém zimáku jsi udělal své první hokejové krůčky a kdo Tě k hokeji přivedl?

Jednou, když jsem byl malý, tak mě mamka s taťkou přivedli do PSG Arény ve Zlíně, kde jsem se poprvé postavil na led.

Kdyby sis jako dítě nevybral lední hokej, který sport by sis dovedl představit, že bys místo něj dělal?

Myslím, že by to určitě vyhrál fotbal. Už jako malý jsem se zároveň s hokejem věnoval i fotbalu, nicméně pak jsem došel do věku, kdy se člověk musí rozhodnout jen pro jedno a přednost dostal hokej. I tak mám ale fotbal hodně rád a doteď mu v létě věnuji hodně času.

Kdyby sis mohl vybrat jakékoliv číslo dresu, jaké by to bylo a proč?

Číslo na dresu nějak moc neřeším, v dospělých týmech už jsou čísla většinou zabraná, a tak beru to, co zbyde. Kdyby to však mělo být opravdu speciální číslo, tak si vezmu 22, tu jsem měl v kariéře nejčastěji a moje mamka je narozená v ten den.

Vzpomeneš jeden zápas ve své dosavadní kariéře, který máš stále v hlavě?

Takových utkání by bylo hodně, ale jedno z nich bych přece jen vypíchl. Moc rád vzpomínám na jeden ze zápasů semifinále za Vsetín proti Prostějovu, hlavně na domácím ledě to byl opravdu zážitek, protože ta atmosféra byla neskutečná.

Ze všech hráčů, se kterými ses v kariéře potkal v týmu, sestav pětku, ve které by sis ještě někdy rád zahrál.

Do útoku bych si zvolil trio Josef Podlaha, Matěj Kořenek a David Kalač, tyhle kluky znám ještě z mládežnických kategorií, no a v obraně bych pak rád viděl Kubu Jenáčka nebo Petra Bahounka. Ono by hodně záleželo na tom, jak by se zápas vyvíjel (velký úsměv - pozn. autora).

Zkus se "prodat" a vyjmenuj 3 své hokejové přednosti.

Takové otázky nemám moc rád, protože nerad hodnotím sám sebe, to raději nechávám na ostatních. Ale když už bych musel, tak by to asi bylo bruslení, poziční hra a to, že se dokážu věnovat ofenzivním i defenzivních činnostem.

Byl nebo je nějaký hokejista, kterého jsi měl či máš jako vzor nebo kterého jsi alespoň rád sledoval?

Hodně se mi líbí obránci typu Cale Makar nebo Adam Fox, takže ty sleduji velice rád, no a dříve to byla taková klasika, to znamená Erik Karlsson a podobně.

Kdybychom si spolu zahráli hru FIFA23 na Play Stationu, jaký tým by sis vybral a proč?

S největší pravděpodobností by to byl Manchester United, fandím jim už delší dobu. Ještě bych možná přemýšlel nad Al Nassrem, ale to jen kvůli tomu, že je tam Cristiano Ronaldo (uculuje se - pozn. autora).

Kdybys mohl cestovat v čase, co bys ve své kariéře, když se na ní nyní díváš, udělal jinak?

Všechna rozhodnutí, která jsem kdy udělal, jsem udělal podle sebe, proto bych nejspíš neměnil vůbec nic.

Finále extraligy, jedeš rozhodující trestné střílení. Ještě dříve než se rozjedeš, víš, jak zakončíš? A pokud ano, tak prozradíš?

Určitě bych zvolil nějakou střelu. A kam? To by záleželo na postavení gólmana, rozhodoval bych se tedy až přímo v té situaci.

V předešlých epizodách jste si mohli přečíst o brankáři Martinu Šindelkovi, z obránců jsme vám nabídli Marcela Kunce, Petra Ščurka, Ondřeje Ševčíka, Tomáše Havlíka a Tomáše Valentu, z útočných řad jste pak mohli více poznat Matouše Ćmiela, Jiřího Tvrdého, Šimona Pavlíka, Dominika Pawliczka, Daniela Spratka, Jakuba Apolenáře, Jana Křivohlávka, Tomáše FrankaLukáše BednářeDavida Klimšu.

FOTO: archiv Davida Vosátka, web hc-olomouc.cz, Michal Polák