Na slovíčko s manažerem - Milan Mikulík po utkání v Kopřivnici

25.08.2023 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

AZ Havířov se ve čtvrtek vypravil k dalšímu utkání v rámci předsezónní přípravy, na programu byl zápas s Kopřivnicí, která je nám dobře známá z loňského ročníku. Náš soupeř od prvních minut tahal za delší konec, zápas měl pod kontrolou, a tak po šedesáti minutách svítilo na světelné tabuli jasné skóre 6:1 ve prospěch domácích. Nutno říct, že pro mnoho fanoušků, byť se stále jedná jen o přípravu, skóre hrozivé. Po skončeném utkání nám pár slov věnoval Milan Mikulík, jenž stál na střídačce místo nemocného trenéra Raszky.

Během toho, co se celý mančaft balí a hráči pomalu odnášejí své bágly k autobusu, zastavujeme se o pár metrů dál, abychom měli potřebný klid, společně se sportovním manažerem. Který letos na jaře a nyní v létě skládá puzzle, které by mělo tvořit líbivý obrázek. Zastavujeme se na pár slov, abychom se zeptali na poznatky ke střetnutí, které docela hodně budilo emoce. Na panu Mikulíkovi je ještě nyní znatelně vnímáme, cítíme, jak to v něm po utkání ještě vře, bublá, jak se musí možná malinko "držet na uzdě", aby rozhovor zvládl s potřebným nadhledem. Nakonec zvládne...

Pane manažere, zápas v Kopřivnici se nám hrubě nepovedl. Berete to jako jedno utkání z mnoha, nebo Vám naopak tento výkon napověděl třeba něco o tom, jaké jsou šance jednotlivců zůstat v týmu?

Začal jste dobře. Teďka (bezprostředně po utkání - pozn. autora) jsme hráčům řekli, protože zítřek a víkend mají volný, že si to musí uspořádat v hlavě, my totiž nebudeme na nic čekat a pokud někdo nebude pracovat tak, jak má, tak jsme schopni se s ním rozloučit.

Že prohrajeme s Kopřivnicí, to se samozřejmě může stát, ale musíme mít přece spoustu šancí, dneska tomu tak nebylo. Kde hledat problém?

Dneska to byl ze strany Kopřivnice prostě tzv. výúčňák v produktivitě. Na rozdíl od domácích, kteří přesilové hry využívali, my v nich akorát předržovali kotouče. Jak jsem říkal k první odpovědi, zopakuji to znovu - prostě ti, kteří nebudou plnit své povinnosti, třeba i v početních převahách, tak hrát nebudou.

Kopřivnice nás trestala hlavně v přesilovkách, ve kterých nám dala několik branek, my v nich neskórovali ani jednou. Byť tady jsou jiní hráči, nepadá na nás třeba pomyslná deka z minulé sezóny, právě při vzpomínce na nedobré přesilovky?

No, to snad ne. Dneska bohužel musím říct i to, že ani gólman nás nějak nepodržel. Všechno to byly takové jednoduché góly, z naší strany tam ale nedocházelo k žádným blokům, takže domácím se ta přesilovka hrála jednodušeji. Co se týče našich přesilových her, tak pořád nehraje David Klimša, Lukáš Bednář, dneska ještě Honza Křivohlávek… A právě od nich my si tu dobrou přesilovku slibujeme. Myslím si, že i když se třeba Tomáš Franek hodně snažil, tak klidně mohl mít o několik střel víc. A s každou střelou navíc je logicky větší šance dát gól.

Jak už jste zmínil, chyběl Jan Křivohlávek, v obraně jsme pak postrádali Marcela Kunce, oba se zranili v Žilině. Jak to s nimi tedy vypadá?

Mají nějaká drobná zranění, Marcel léčí naražená záda z jednoho souboje a Honza si pohmoždil malíček. Ale co jsem s nimi mluvil, tak si myslím, že už brzy budou ready a od pondělka se zapojí do tréninku.

Po minulém zápase pan trenér říkal, že záměrně hrajeme na tři pětky a tu sestavu pořád různě zkoušíme, na druhou stranu, prohrálo se třikrát po sobě, není tam už třeba takový ten chtíč tu sestavu nějak krystalizovat a už začít vyhrávat i v přípravě?

Ano, samozřejmě, jenže třeba Jirka Tvrdý dneska přišel s tím, že mu znovu není dobře, takže nemohl hrát, Matouš Ćmiel je zraněný, má pohmožděné zápěstí, Kuba Apolenář tady jel zase s tím, že se nemůže otočit kvůli tomu, že ho trápí zablokovaný krk, takže dneska jsme to museli slátat takto. Abychom ty tři lajny vůbec složili, případně měli někoho navíc, tak jsme vzali třeba i juniora Kubu Tomu.

Dnešní střetnutí nabídlo hodně emocí, byly tam rozepře s rozhodčími i s domácí střídačkou, o co šlo?

Začalo to trenérem domácích, který po nás řval, že se máme uklidnit. Já si ale nemyslím, že by v té situaci, kterou komentoval, byl nějaký faul. My se takovým hokejem chceme prezentovat a budeme hrát tvrdě pořád. Rozhodčí ve druhé lize asi budou mít trochu problém se s tím vyrovnat, takže bude i na nás, jak k tomu přistoupíme. Pak na nás kopřivnický kouč také křičel, že s námi ruší přípravné utkání v Havířově, že k nám nepojedou. Ale to je jeho volba. Jestli se proti nám bojí hrát, tak ať se bojí, tak to prostě je. Ano, my dohráváme souboje, chceme po hráčích, aby do toho šli, ale žádnou obrovskou prasárnu jsem tam neviděl. Oni to vlastně vyprovokovali zákrokem na Ondru Ševčíka, kde to pak šel řešit Kuba Apolenář, kterému jsme dali jasně najevo, že takto to ale provádět nesmí.

Závěrem se Vás, spíše jako manažera, ještě zeptám na obránce Dominika Ficka. Jak se vám jeví?

Z mého pohledu se dneska hodně zvednul, na ledě byl výrazný. On, Péťa Ščurek a David Vosátko se mi hodně líbili, dobře si hlídali své prostory. Dominik navíc ukázal, proč jsme ho tady brali, měl by podporovat útok a dnes, oproti Žilině, kdy sám věděl, že mu to moc nevyšlo, protože tady byl úplně nový, sehrál úplně jiné utkání. U něj už je skoro vše vyřešené, v pondělí by měl podepsat smlouvu a zůstat u nás.

Pane manažere, děkujeme za Váš čas a přejeme šťastnou ruku při výběru hráčů, ať se daří!