Na slovíčko s trenérem - Jiří Raszka po utkání v Žilině

23.08.2023 | Klára Bártková a Lukáš Jandora

Přípravné zápasy jsou skoro v polovině, AZet si v nich doposud připsal jednu výhru, naopak dvakrát padl. I když proti poslednímu soupeři ze Žiliny, který byl soupeřem velmi kvalitním, to bylo opravdu těsné. Vstup do zápasu sice nebyl úplně ideální, pak ale slezský celek svůj herní projev přeci jen zlepšil. My si bezprostředně po utkání chvíli povídali s hlavním trenérem Jiřím Raszkou, který prozradil nejen to, jak byl spokojen se včerejším výkonem, ale také se nechal slyšet, jak zatím hodnotí celou přípravu.

Po konci utkání je zhruba půl hodiny, prakticky celý kádr je usazen v autobuse, který náš tým odveze domů. Jako téměř poslední opouštějí žilinský zimák Jiří Raszka s Markem Pavlačkou, právě prvně jmenovaný se na chvíli zastaví u našeho "mikrofonu". Jen na pár minut, však velmi ochotně odpovídá na naše zvídavé dotazy...

Pane trenére, bez debat, ale první třetina byla v našem podání špatná. Bylo to přílišným respektem, nebo se jen ukázala kvalita domácích?

Já bych neřekl, že respektem. Ono to možná vyzní blbě, ale my k tomu prostě nepřistoupili správně. Možná v našich hlavách bylo, že nás čeká lehký zápas, ale Žilina už několik let čeká na postup do extraligy, vždy je blízko, takže její kádr je hodně kvalitní. Navíc je potřeba zmínit, že domácí nastoupili skoro v plné sestavě a podle toho jejich hra vypadala. My se v přípravě naopak pořád ještě soustředíme na testování hráčů, první čtyři zápasy jsme navíc chtěli pojmout zejména kondičně, proto hrajeme na tři lajny. Ale je pravda, že ta první třetina byla vážně špatná.

Pak nás do hry dostaly přesilovky? Nebo ta příčina zlepšení vězela v něčem jiném?

Myslím si, že početní výhody nám nepomohly. V první třetině jsme totiž přišli o dva zraněné hráče, pak došlo k vyloučení do konce utkání u Dana Spratka, takže se nám ta přesilovková formace rozpadla. Náš výkon se ale možná paradoxně celkově zlepšil, hráli jsme rychleji, zlepšili jsme forčeking, obránci přestali ustupovat, dařilo se nám získávat kotouče, hra se vyrovnala. V prostřední dvacetiminutovce byla převaha možná i na naší straně, jenže když nám takový soupeř nabídne střely ze slotové pozice, odkud padá nejvíce branek, musíme je využít. A to se bohužel nestalo. Tady se ukázala naše slabina a takový trochu nerespekt k soupeři, protože jsme některé situace hodně přehrávali.

Nejste malinko nervózní, že se jednalo o třetí zápas a stále nemáme, alespoň fanoušek ji nevidí, optimální sestavu?

Ne ne, takový byl plán, že hráče dostatečně prostřídáme, abychom nehráli pořád ve stejném složení. Malinko nám do toho ale zasáhla drobná zranění, i dneska jsme měli hrát v jiné sestavě, jenže včera při tréninku vypadli nějací hráči. Pak tam byly také osobní důvody, takže se vše muselo změnit. Od 4. nebo 5. utkání už ale chceme, aby sestava byla více ustálená.

Zatím jsme třikrát hráli na tři lajny, maximálně tam figuroval třeba 10. útočník. Je to váš plán?

Ano, je to náš záměr, jelikož některé hráče, které zkoušíme, chceme vidět více. Nechci úplně říct, že jsou na hraně sestavy, ale musí o ni bojovat. Druhým důvodem je také kondiční charakter, začali jsme vlastně dva měsíce před startem ligy, takže nám to v trénincích i zápasech pomáhá právě s kondicí. Hodnotím to kladně, protože i když jsme to dneska už pak museli hodně lepit, tak jsme se kvalitnímu soupeři přesto vyrovnali, místy ho i přehráli.

Každý přípravný zápas zatím začínal v bráně David Sachr, je vaším cílem, aby byl co nejvíc v zápřahu?

Plán byl takový, že odchytá první dvě utkání. Dneska už měl chytat Martin Šindelka, kterému však na vysoké škole přeložili závěrečné státní zkoušky, takže dneska obhajoval bakalářskou práci, zítra má státnice, proto jsme to museli změnit. A do brány šel tedy i potřetí David.

Pokud podepíšeme obránce Dominika Ficka (včera za nás tento bek poprvé nastoupil - pozn. autora), co týmu přinese?

Na beka je to ofenzivní hráč s dobrou rozehrávkou, je silný na puku, dá se využít i v přesilové hře, což u nás zvyšuje konkurenci, to je jen dobře. Určitě nám přidá i klid do rozehrávky. No a samozřejmě chceme mít náš hokej založený na dobré defenzivě, takže i v tomhle by nám pomohl. Ale nepředbíhejme, uvidíme, jak to celé dopadne.

Za dva dny (ve čtvrtek - pozn. autora) hrajeme v Kopřivnici, bude se sestava opět nějak výrazněji lišit?

Určitě, určitě nějaké změny zase budou. Dneska nehráli třeba Tomáš Franek či Marek Haas, kteří už měli být v sestavě, ve čtvrtek by měl nastoupit i Tomáš Valenta, tedy pokud se nic nezmění, protože člověk nikdy neví.

Před prvním tréninkem jsme se Vás ptali, jestli máte v hlavě nějaké dvojičky, dvojičky hráčů, u kterých si dovedete představit, že by spolu v lize mohli nastupovat. Ukazují vám tyhle zápasy, že třeba někteří hráči by k sobě mohli tzv. pasovat, nebo stále není nic jasného?

Krystalizuje se to a my vidíme, kdo by s kým mohl být, s kým si třeba rozumět. Jenže jak už jsem zmiňoval, máme i ta zranění, i z dalších důvodů jsme ještě nemohli vyzkoušet všechny hráče a kombinace, takže zatím není nic stoprocentní.

Pane trenére, děkujeme za Váš čas a přejeme, ať se další část přípravy vyvíjí podle vašich představ!