AZ Havířov

- Zápas Kolínem (30. 9. 2020), je ze zdravotních důvodů soupeře odložen. Náhradní soupeř zatím není. V případě jakýchkoliv změn vás budeme ihned informovat.
- I letos je na zápasech připravena Hokejová tombola. Podrobnosti v článku ZDE.

Novinky z Chance ligy - počet týmů i kádry účastníků se rýsují

22.05.2020 | Petr Bortlík, Michael Bortlík

Opět po čase přicházíme s aktuálním přehledem novinek, týkajících se druhé nejvyšší hokejové soutěže. AZeťáky v nové sezóně čeká obrovská výzva. Po dalším skvělém, byť zkráceném roce, přichází ročník nový. Nové napětí jistě přinese skutečnost, že soutěž asi bude opravdu hrát všech 19 týmů, které mají na tuto soutěž právo. Ale také to, že reálně může sestoupit až čtveřice účastníků.

Souboj devatenácti týmů?

Situace ohledně koronaviru připravila nejeden zajímavý příběh se spoustou zápletek. Mezi ně patří i fakt, že do Chance ligy postoupily hned tři nové druholigové týmy a to z Kolína, Vrchlabí a Šumperka, coby vítězové svých základních skupin. 

Kolín již podal přihlášku, byť deklaruje, že jeho tým bude poloprofesionální. Stejně tak bude účastníkem Chance ligy Vrchlabí, které by mělo být partnerským týmem extraligových Pardubic.

Šumperk ohlásil zájem hrát druhou nejvyšší soutěž již dříve a tento záměr v tomto týdnu potvrdil. Dokonce už byl konkrétnější v sezónních plánech. „Snahou klubu bude se pohybovat v klidných vodách tabulky, naplňovat Škoda arenu a hlavně dodržovat všechny své závazky" hlásí Draci na svém webu. Zajímavostí je, že hráči z týmu nového šumperského kouče Martina Sobotky, trénují i nadále individuálně a společně se sejdou až 13. 7. A další novinkou je navázaná spolupráce Draků s extraligovými Vítkovicemi.

A co kluby, které deklarovaly nemalé finanční problémy? Vypadá to, že týmy z Chomutova a Ústí nad Labem, dokáží potřebné finance zajistit a dalšího ročníku se také zúčastní (o Pirátech i Slovanu píšeme podrobně níže). 

V neposlední řadě pak nesmíme zapomenout na sestupující tým z Extraligy, Kladno, možná i s účastí Jaromíra Jágra.

Zdroj: sckolin.cz

Chance liga - liga hvězd?

Že je v naší druhé nejvyšší lize řada skvělých hokejistů je známý fakt a přesto, že řada mladých nadějných hráčů povýšila do Extraligy, výraznými jmény by se další ročník měl jen hemžit.

Mimo naději, že by opět brázdil kluziště příslušníků Chance ligy Jaromír Jágr, s jistotou se můžeme těšit na opravdu skvělé jméno, jimž je Jan Výtisk, elitní bek, který hájil do loňského roku barvy extraligových Vítkovic a celkem pravidelně ovládal Radegast Index. Nyní přichází toto velké jméno do Chance ligy, konkrétně bude oblékat dres Stadionu Litoměřice, které jsou zapojené v projektu Dukla.

Dalším velmi zajímavým jménem je Matěj Beran, jeden z nejproduktivnějších hráčů, který ovšem loni až do ledna hrál v extraligových Pardubicích. V Litoměřicích ovšem bude tentokrát hostovat celý rok.

Zdroj: hc-vitkovice.cz

Poruba vyrazila na nákupy

Když už zmiňujeme, že kluziště týmů hrajících Chance ligu budou brázdit zajímavá jména, porubský led se jimi bude jen hemžit. Povedlo se udržet řadu klíčových hráčů, jako jsou Jan Káňa, Petr Kanko, Marek Sikora, Jan Hudeček či Michal Hlinka.

Navíc, mezi třemi tyčemi má ostravský tým velmi silnou pozici. I na další rok zůstává slovenský brankář Frederik Foltán, z Havířova přišel perspektivní Jiří Matoušek a nakonec byl ohlášen i příchod účastníka dvou olympijských her, Lotyše Ervinse Muštukovse. Uvidíme, zda se v Ostravě vyplatí tah podobně, jako například v Columbusu s jeho krajanem Elvisem Merzlikinsem, který okouzlil kanadsko-americkou NHL.

Aby se tým z RT-Torax arény ujistil, že bude o zábavu postaráno, přilákali další velká jména Chance ligy, jako ofenzivní eso Markuse Korkiakoskiho, který se skvěle předvedl v dresu Litoměřic, střelce Lukáše Endála, nejproduktivnějšího Piráta Petra Stloukala či zkušené beky Dušana Žovince a Jakuba Tepera. Zajímavá informace, z pohledu havířovského fanouška je, že v Porubě je na zkoušku i Radek Pořízek, který do loňského podzimu patřil do základu kádru AZetu, ale po zranění pak větší část sezony odehrál ve Valašském Meziříčí.

Připomínáme, že na porubské střídačce bude stát velezkušený František Výborný s progresivním Martinem Janečkem. Uvidíme, kam tento, výraznými osobnostmi nabitý kádr, v nadcházející sezoně dovedou. Že by útok na nejvyšší příčky?

Zdroj: hokej.cz

Slovan i Piráti žijí

Již jsme zmínili, že i přes velké potíže to vypadá, že se v Ústí nad Labem Chance liga hrát bude. Alespoň v roce příštím, jelikož reálně hrozí, že na konci následující sezóny budou sestupovat až čtyři mužstva. Což bude pro jeden z nejslabších týmů posledního ročníku tvrdý oříšek. Prvními kroky ke stabilizaci byly velké změny i v managementu klubu. Jednou z novinek je, že Miroslav Mach bude nejen hlavním koučem, ale také sportovním manažerem týmu. Čeká jej tedy velmi těžká mise za udržením se v druhé nejvyšší soutěži. Povedl se mu ovšem další krok k dobré sezóně, když se bude moci na soupisce Slovan chlubit jedním z nejvýraznějších jmen Chance ligy. Příští rok v Ústí stráví Michal Trávníček, který byl doposud kapitánem extraligového Litvínova a v samotné extralize odehrál přes 1000 utkání.

Co se týče situace Chomutova, tak zde není vůbec nic jisté, ale vypadá to, že v klubu se dělá vše na zachování týmu mužů a přihlášení se do 1. ligy. Po velkých finančních potížích, které vedly k "propuštění" všech hráčů straších 22 let, a reálným úvahám, že by licenci odkoupilo Znojmo, vydal klub toto prohlášení: "Řešíme své finanční závazky a Krizový tým momentálně pracuje na rozpočtu, který by umožnil hrát v Chomutově Chance ligu. Pokud se výrazně úsporný rozpočet nepodaří naplnit, bude se pod hlavičkou Pirátů hrát pouze mládežnický hokej, jehož plynulý chod je prioritou." Uvidíme tedy, jak budou na západě Čech úspěšní. Ale i v případě, že by Chance ligu hráli, s ambicemi na přední příčky, to bude hodně složité. 

Zdroj: hcverva.cz

Z otloukánka černým koněm sezóny?

Dalším týmem, který byl aktivní na přestupovém trhu, je Sokolov. Loňský nováček by se určitě rád vyhnul starostem s uhájením svého místa v Chance lize a podniká kroky, které by týmu mohly takovou pozici zajistit. Na úvod si ukažme jméno, které ihned odhalí, jak vážně to Baník myslí. Tým posílil nejlepší střelec loňské sezóny Chance ligy, Martin Kadlec. Dalším výrazným jménem je David Tůma, zkušený matador, který byl i kapitánem Kladna. Tůma, uvedl stejně jako Kadlec, že úroveň jednání Sokolova a jeho aktivita na přestupovém trhu byly hlavními důvody, proč zvolil právě tuto destinaci. Sokolov navíc těží ze spolupráce hned se dvěmi extraligovými kluby. Stejně jako dosud jsou to Karlovy Vary a nově také Sparta Praha. Na soupisce i nadále najdeme tahouny týmu, jako jsou Jaromír Kverka, Adam Rulík, Jakub Vrána či mladičký reprezentant František Klejna. Nové spolupráci se Spartou pomohl i nový trenér a sportovní manažer v jedné osobě, Tomáš Hamara. Závěrem jedna perlička, dosavadní brankář David Fečo přijal nabídku na pozici kustoda a pověsil tak výstroj na hřebík již ve 25 letech.

Prostějově prochází obměnou

Soupiska Jestřábů dozná velkých změn. Kariéru ukončil Michal Divíšek. Klub se rozloučil s Markem Račukem, na odchodu má být podle hokej.cz i Tomáš Nouza a spousta dalších útočníků. Podle hokej.cz se navíc obmění v podstatě celá obrana a přijde nový gólman. Z pohledu havířovského fanouška je mezi příchozími zajímavým jménem exšumperský Tomáš Drtil, s roční stopou v AZetu. Aktuálně mají Jestřábi na soupisce jen jednoho gólmana, jednoho obránce a šest útočníků. Byť loňská sezona prostějovským hrubě nevyšla, beze změny zůstává trenérská dvojice. Jako hlavní kouč pokračuje zkušený Ladislav Lubina, který si ponechal i svého asistenta, Ivo Peštuku. Je jasné, že Hanáci nebudou chtít loňský neúspěch zopakovat, ale kam zamíří, je v tuto chvíli jako věštit z hvězd.

Na Lapači doplňují kádr

Také Vsetín skládá, po velkém průvanu v kabině a odchodu řady zkušených hráčů, mužstvo pro novou sezónu. Skvělou zprávou je pokračování velezkušeného Radima Kucharczyka či příchod Jakuba Babky, který loni hrál za suverénní České Budějovice. Defenzivní řady posílí odchovanec Vsetína, vracející se po 14-ti letech Lubomír Štach. Ten má obrovské zkušenosti, hrál v Extralize, EBEL ligu či v OHL. V brance navíc pokračuje David Gába a Vsetín tak bude jistě opět pomýšlet na úspěch v play off. 

Zdroj: hc-vsetin.cz

Orli v Chance lize?

A na závěr jedna "spekulace". Znojmo, vzhledem ke komplikacím s pohybem přes hranice, hledá místo účasti v EBEL lize řešení pro následující ročník. Zatím nejreálněji vypadá účast ve druhé lize, tedy až v třetí nejvyšší soutěži v ČR, jejíž licenci vlastní. Ovšem tým který na jihu Moravy skládají, je mnohem kvalitnější, než by této soutěži odpovídalo. Proběhly i výše zmíněné spekulace o odkoupení licence od Chomutova. Tato varianta již pravděpodobně nevyjde, přesto nelze s jistotou vyloučit účast Orlů v následující sezóně Chance ligy. Ročník již tak výjimečný počtem účastníků i množstvím skvělých hráčů, by tak měl ještě o perličku navíc.

Zdroj obr.: hcorli.cz

Aktiv týmů první ligy

Úterý 26. května 2020 - to je pro 1. ligu velmi důležité datum. Ten den se v Praze sejdou zástupci všech klubů na aktivu. Hlavními tématy setkání bude zjištění počtu účastníků, výběr herního formátu soutěže a možná už i rozlosování soutěže. 

"Rozdělí se na skupiny podle výkonnosti, podobně jako letos? Nebo se od začátku rozdělí na Východ a Západ? Či se nic dělit nebude a vymyslí se jiný formát?" zaprognózoval si web hokej.cz.

Tak uvidíme s jakými výsledky toto jednání přijde. Fanoušci už jsou totiž hodně netrpěliví.

Instagram Youtube