Oplatí AZ v derby Porubě těsnou porážku?

18.02.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 20. února dorazí do GASCONTROL Arény tým HC RT TORAX PORUBA. Ostravané naposledy vyjeli do Litoměřic, ale v Kalich Aréně podlehli Stadionu 3:0 a jsou na 5. příčce. To AZ doma udolal druhou Jihlavu 3:2 a upevnil své šance na pokračování v soutěži i po 8. březnu. Utkání začíná v 16:00.

HC RT TORAX PORUBA, 5. místo, 28z. (15 – 2 – 2 – 9), 51 bodů, skóre 92:69.

Týmu Poruby se mimořádně vydařil nástup do roku 2021. Hned šestkrát bral plný počet bodů. V dalších osmi zápasech, ale Ostravané posbírali „pouhých“ deset bodů. Družina vedená legendou českého hokeje Františkem Výborným, kterému sekundují jako asistenti Martin Janeček a Marek Pavlačka, je momentálně mimo elitní čtveřici, která dostane před play–off týden volna.

V posledním duelu vyjela Poruba na ledě Kalich Arény, kde se postavila Stadionu. V první gól vstřelil Přemysl Svoboda, který propálil Foltána. Poruba svoji velkou šanci o tři minuty později nevyužila. Další góly přinesla až závěrečná dvacetiminutovka. Stadion nedůraz Poruby potrestal na jejím začátku, když se prosadil Martin Procházka. Ostravané hráli bez zaujetí, i když stáhli Foltána na střídačku, gól v zápase nedali. Naopak Martin Kadlec uzavřel skóre zápasu na 3:0 pro Litoměřice, na střely prohrála Poruba 28:24.

Martin Janeček se po zápase vyjádřil takto: Dvě třetiny jsme hráli velice slušně, akorát soupeř byl lepší v blokování střel a naše střely se příliš nedostávaly k bráně. To byl zásadní problém, kvůli kterému jsme nedali gól. Potom jsme trochu museli otevřít hru, čímž se vyvinul závěr takový, jaký byl a soupeř zaslouženě vyhrál.“

Sestava Poruby v posledním zápase: Foltán – Voráček, Žovinec, Szathmáry, Kozák, Urbanec, Pastor – Sikora, Hudeček, Pořízek – Korkiakoski, Jáchym, Stloukal – Klíma, Raška, Endál – Hotěk, Toman, Brodek – Häring.

Statistiky a zajímavosti

Poruba je druhá v obdržených gólech v soutěži, inkasovala jich jenom 69. Zahrávala už 126 přesilových her (AZ 115). Ostravané jsou venku silní, z venkovních zápasů nasbírali dvacet bodů (4. nejvyšší číslo v soutěži). Inkasují v průměru 2.46 branky za zápas, což je za Vrchlabím druhý nejnižší průměr.

Známé tváře

V týmu působí několik hráčů, kteří hráli v Havířově. Jsou to útočníci Radim Toman, Radek Pořízek, Petr Kanko a Marek Sikora.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 15. místo, 28z. (9 – 1 – 4 – 14), 33 bodů, skóre 76:79.

Nebudeme chodit dlouho okolo horké kaše. Pokud chtějí hráči z nejmladšího města pokračovat v aktuální sezóně i po 8. březnu, kdy je naplánovaný poslední zápas základní části, musejí jít, jak se říká, sami tomu štěstíčku naproti a zabrat. Na dvanácté příčce je Slovan, se kterým ještě AZ sehraje venkovní utkání, má 39 bodů. Třinácté jsou Benátky s 38 body a čtrnáctý je nováček z Kolína s 35 body. Toho času patnáctý Havířov má na svém kontě 33 bodů. Všem týmům, které jsme zmínili, zbývá odehrát šest zápasů, AZ tedy musí spoléhat na zaváhání manšaftů, které jsou v tabulce před ním.

Na 12. příčku, která AZetu zajistí pokračování v sezóně, ztrácí šest bodů. Do konce základní části zbývá Havířovu odehrát šest zápasů, z toho čtyři z nich doma. Po Porubě a Frýdeku – Místku následuje výjezd do Prostějova. V následujícím zápase se v GASCONTROL Aréně postaví Benátkám nad Jizerou. O postup se utká v přímém zápase na ledě Slovanu. Naposledy v základní části 8. března vyzve doma Havířov Trhače z Kadaně.

Minule jsem psal o tom, že se týmu nedaří přesilové hry, což vzalo v zápase s Duklou za své. AZ totiž dal dva góly v početní výhodě, ale k tomu se ještě dostaneme. V pěti zápasech získal Havířov šest bodů do tabulky CHANCE ligy. Po prohrách, v Kolíně 3:2 a Litoměřicích 5:2, se doma radoval z výhry nad Slavií, kterou porazil 5:1. V následujícím klání na ledě Poruby padl v derby těsně 6:5.

Naposledy AZ vyzval doma tým HC Dukla Jihlava. Svěřenci trenéra Viktora Ujčíka měli dobrý vstup do zápasu, jako první se prosadil ve 13. minutě jihlavský Jiří Fronk a Dukla vedla 0:1. Do konce úvodního dějství Havířov otočil. Radek Prokeš nejprve vyrovnal v přesilovce na 1:1. No a minutu a půl před první sirénou dal vedení Havířovu, při hře ve čtyřech, Ondřej Kachyňa. Jihlava si vybrala v úvodu druhého dějství slabší chvilku. Ve 22. minutě se prosadil další hráč, který si prošel Motorem, Jakub Doktor. Jihlava snížila na 3:2 ve 33. minutě, po trefě Tomáše Harbakuse. V nervy drásajícím závěru gól nepadl ani do prázdné brány Dukly. AZ porazil Jihlavu 3:2. Na střely to bylo 36:26 pro Duklu.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po zápase s Jihlavou vyjádřil takto: Zápas jsme nezačali úplně nejlépe, navíc soupeř nám dal gól ze situace 2 na 1. Kluci se ale semkli, vyrovnávací gól v přesilovce nás nakopl a pak jsme přidali ještě krásný gól na 2:1. Ve druhé třetině jsme pokračovali ve velmi slušném výkonu korunovaném využitou přesilovkou. Paradoxně při další přesilovce jsme začali hazardovat s výsledkem, umožnili jsme Jihlavě několik šancí, které sice nevyužila, ale nakonec ten snižující gól dala. Do poslední třetiny jsme šli s respektem a s tím, že takto nemůžeme hazardovat. Bojovali jsme, asi to nebylo úplně pohledné, ale jsme šťastní za tři body.

Sestava AZetu v posledním zápase: Stezka – Chroboček, Rašner, Kachyňa, Bořuta (A), R. Havel, Mrowiec – R. Szturc, Prokeš, Rudovský – O. Procházka, F. Seman (A), Doktor – Mrva, Cihlář, Maruna (C) – Vašenka, Petriska, Becher.

Marodka

Mimo hru je dlouhodobě zraněný Tomáš Dajčar, dále se nemůže ještě nějaký čas počítat s útočníky Janem Klozem, Vojtěchem Lednickým a Martinem Adamským. Poslední zápas nedohrál útočník Jan Vašenka, kterého trápí zranění v dolní části těla.

Z utkání pro Vás připravujeme onlajn přenos, můžete jej také sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.