Příprava A týmu je plném proudu, na řadu přichází soustředění

04.06.2016 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Na konci dubna se sešli hokejisté AZ Havířov k zahájení letní přípravy. Nyní jsou tedy zhruba v její polovině a tak je ten správný čas na krátké zhodnocení a také poodkrytí plánů pro její druhou část. V následujícím článku se k tématu vyjádřil trenér Štefan Mikeš a manažer Patrik Rimmel (fotografie v článku jsou z loňské letní přípravy týmu).

V letošní přípravě jdeme více do intenzity, říká trenér Mikeš

A tým AZetu se do nové sezony připravuje opět pod vedením slovensko-české dvojice Štefan Mikeš- Martin Janeček. A právě hlavní kouč Mikeš se ujal hodnocení jejího dosavadního průběhu. „Příprava pokračuje podle předem nastavené koncepce. Tzn., že od toho úvodního dvoutýdenního adaptačního období a práce na všeobecné vytrvalosti, v níž se organismus hráčů, po dlouhé přestávce připravuje na větší zátěž, jsme přešli do větší intenzity. V této fázi už pracujeme na rozvoji toho, co je pro hokejisty nejdůležitější, tedy síla.“

Jak už byli fanoušci informováni v předchozím článku o přípravě A týmu, hráči absolvují v této fázi přípravy každý týden 8 tréninkových jednotek. Trénují každý den dopoledne a třikrát týdně ještě odpoledne absolvují „zpestřující“ tréninky s náplní doplňkových sportů. „Využíváme ty dobré podmínky, které máme v Havířově k dispozici – tělocvičnu, posilovnu, vzpěračskou halu a okolí Lučiny k výběhům. Kromě toho jsme od třetího týdne zařadili v pátky i cyklistický intervalový trénink na spinningu. Ve středy míváme florbal, kde panuje taková soutěživá a místy až strhující atmosféra.Ve čtvrtek míváme judo, při němž se rozvíjí silová obratnost. A nezapomínáme na protahování a regeneraci.“

Zhruba po pěti náročných týdnech však nyní nabere příprava na pár dní poněkud jiný ráz. V termínu 5. – 8. června totiž tým absolvuje krátké soustředění v Horní Lomné. Jak moc bude tato část přípravy odlišná? „Náplň soustředění bude vlastně pokračováním toho, čemu se věnujeme v Havířově. Tedy crossfitový trénink, silový trénink, trénink odrazové výbušnosti apod.. Také proto si sebou bereme činky a další potřebné věci. Po obědě si pobyt zpestříme vždy nějakým zápasem ve florbalu apod. Naprosto jiné však budou podmínky, protože budeme v úžasně čistém ovzduší. Narušíme ten stereotyp posledních týdnů. Věřím, že chlapci naberou chuť a motivaci do další části přípravy.“

Týmová soustředění v kolektivních sportech jsou také využívána ke stmelení kolektivu, takže se nabízí otázka, zda tomu tak bude i u AZetu. Podle trenéra Mikeše to však, vzhledem ke stále se ještě proměňujícímu složení týmu, není hlavní náplní akce. „Kolektiv se ještě pořád tvoří, není kompletní, takže bych nemluvil o nějakém teambuildingu, ale samozřejmě tím, že spolu budou hráči prakticky 24 hodin, to bude jiné než v Havířově. Tým je tvořen domácími hráči, jsou v něm i velmi mladí hráči, ale ještě bude doplněn o hráče, kteří by měli patřit k tahounům. Ty ale samozřejmě zapracujeme až v další etapě.“

Kouč Mikeš absolvuje s AZetem druhou letní přípravu a tak se nabízí jejich určité srovnání. „Tato letní příprava je o něco jiná, než ta loňská. I ta byla kvalitní a my se ji snažíme ještě vylepšit. Je silovější a intenzivnější, více se také věnujeme stabilizačním cvičením a strečinku. Jsem spokojen s tím, že nám přípravu nic nenarušuje z hlediska zdravotních problémů. U některých mladých hráčů do toho vstupují jejich studijní povinnosti. Ale jinak hráči pracují poctivě. Na celkové hodnocení je samozřejmě ještě brzy, neboť jsme teprve v polovině. Ale já věřím, že na konci přípravy budeme moci říct, že se nám podařilo udělat dobrý kus práce,“ uzavírá trenér Mikeš.

Na hráčském kádru pořád pracujeme, hlásí Patrik Rimmel

Kádr AZetu doznal na počátku přípravného období poměrně mnoha změn. Podrobněji jsme o nich psali ZDE. Od té doby se řady AZeťáků rozrostly o několik dalších hráčů. Konkrétně se jedná o trio obránců Karol Korím, Jakub Peslar a Marek Charvát. První dva jmenovaní jsou fanouškům dobře známi, protože již v dresu AZetu působili. To Marek Charvát je úplný nováček, neboť do Havířova zamířil po ročním působení v americké juniorce.

Podle manažera klubu Patrika Rimmela to však není konečná. „Samozřejmě, že dění na hráčském trhu i nadále monitorujeme. Případné posily pro tým sledujeme prakticky neustále. Aktuálně řešíme příchod zkušeného obránce i útočníka do první-druhé pětky. Dále přijde ještě další hráč ze Zlína a je možné, že i někdo z Vítkovic. A jak jsme už dříve avizovali, někteří hráči se k nám připojí ještě během léta někteří až po uzavírání soupisek extraligových celků. Nabídek na hráče na stole máme dostatek, ale nechceme nic měnit na naší filozofii hrát s našimi hráči doplněnými hráči odjinud. Cílem je poskládat konkurenceschopný tým, který opět postoupí do play-off a tam se posune zase dál.“

AKTUÁLNÍ SOUPISKA:

Brankáři: Marek Laco, Kamil Šimeček, Jiří Matoušek, Michal Dufek

Obránci: Jiří Krisl, Martin Lenďák, David Bahounek, David Chroboček, Karol Korím, Marek Charvát, Jakub Peslar

Útočníci: Jan Maruna, Antonín Pechanec, Michal Sztefek, Lukáš Bednář, Václav Meidl, Marek Kalus, Dominik Matula (zkouška Zlín, Hodonín), Samuel Ollender (zkouška), Radek Pořízek (zkouška), Jakub Kotala, Jakub Orság, Tomáš Matějek (jen letní příprava)