Sobota přinese utkání s Prostějovem a bude rozšířena Síň slávy

30.01.2015 | Petr Miklas

Již jen tři zápasy zbývají do konce základní části, první z nich sehraje AZ v sobotu na ledě K&K PNEU Arény proti Jestřábům z Prostějova. Havířov bojuje o vylepšení své pozice v tabulce, ve hře je stále šesté místo zaručující přímý postup do play-off. Naopak Prostějov má co dělat, aby první ligu zachránil, protože na poslední Havlíčkův Brod má pouze pětibodový náskok. Před utkáním budou uvedeni do Síně slávy tři noví členové.

Hokejisté Azetu nevstoupili do roku 2015 nejlépe, v lednu odehráli 10 utkání, ale jen ze tří z nich odešli vítězně. Navíc to jednou bylo až po samostatných nájezdech. Když k tomu připočteme bod za porážku v prodloužení, vyjde nám zisk devíti bodů, což je méně než by si vedení i fanoušci představovali. Navíc to nebylo ono ani herně, ale dobrým znamením by mohl být minulý zápas, který Havířov sehrál na ledě Českých Budějovic. Na jihu Čech se naši hokejisté dostali do vedení 1:2, o které sice v závěrečné třetině přišli, ale udrželi nerozhodný stav a v prodloužení mohli vybojovat druhý bod. Jenže to se nestalo, když svůj samostatný únik nezužitkoval Fořt a na druhé straně si počínal velice zkušeně Straka, který pro Jihočechy získal bonusový bod. Nicméně bodový zisk z ledu třetího celku první ligy je pro Azet velice cenný.

Kanadské bodování Azetu vede Antonín Pechanec, jenž má 31 bodů za 14 branek a 17 asistencí. Druhý je Tomáš Jiránek s 28 body (9+19) a třetí příčku drží Marek Loskot s 25 body (16+9). Z obránců jsou na tom nejlíp Radim Ostrčil s 11 body (3+8) a Martin Lenďák s 9 body (1+8). Brankářskou jedničkou je Lukáš Daneček, který má průměr obdržených branek 2,34 a úspěšnost zásahů 92,53%. Populární „Steve“ byl zraněný, ale už se zapojil do tréninku. Do branky se proto více dostává Petr Matoušek, jenž má aktuálně průměr 3,39 obdržené branky na zápas a úspěšností zásahů 89,24. V nepovedeném utkání s Chomutovem se na 3 minuty dostal do branky zlínský junior Ondřej Haloda, který však během této krátké doby třikrát inkasoval a putoval zpět na střídačku.

Vedení AZ Havířov domluvilo s Třincem na střídavé starty obránce Lukáše Douderu, Lukáše Jaška, útočníka Víta Christova a brankáře Milana Dudáčka. S Vítkovicemi jsou domluveny střídavé starty útočníka Tomáše Gřeše, který je juniorským reprezentantem. K tomu se vedení klubu domluvilo s Porubou na střídavých startech brankáře Adama Vrby. Ale žádný z těchto hráčů by neměl za Azet nastoupit, pokud tým nepostihne velká marodka. Navíc se z hostování vrátil Radim Haas, který už s týmem trénuje.

Tyto informace nám poskytl manažer klubu Patrik Rimmel, který nastínil sestavu, ve které by měl AZ k zápasu s Prostějovem nastoupit: „Chceme zopakovat výkon z Budějovic, kde všichni hráči předvedli skvělý výkon, a zápas s Prostějovem vyhrát. Proto změny v sestavě nebudou, případně jen kosmetické.“

Jestřábi Prostějov

Jak již bylo uvedeno výše, do konce základní části zbývají tři kola a Prostějov je předposlední s pětibodovým náskokem na Havlíčkův Brod. Jisté je to, že do skupiny o udržení půjde kromě Havlíčkova Brodu a Prostějova i Most. Čtvrtým účastníkem bude zřejmě někdo z dvojice Šumperk a Ústí nad Labem. Ambice Jestřábů před sezónou byly úplně jiné, ale teď musí čelit kruté realitě. Nicméně na Havířov si věří, protože nad ním dvakrát vyhráli. Budou se o to určitě snažit i v sobotu.

Prostějovský dres v této sezóně obléklo víc než 45 hráčů plus čtyři brankáři. Vedení Jestřábů se neustále snaží tým posilovat a odpoutat se ze spodních pater tabulky. I před utkáním s AZetem došlo v kádru Jestřábů ke změnám, tým opustil obránce Jaroslav Hertl, který už v prostějově nechtěl hrát. Vedení klubu však sehnalo jiného obránce, Jana Látala, který dosud působil v Kladně, ale nedostával tolik příležitostí, což bylo částečně způsobeno jeho zraněním. Kanadské bodování Prostějova vede obránce David Roupec, který je nejproduktivnějším obráncem celé první ligy s 32 body (10+22), za ním jsou dva útočníci s 27 body – Marek Indra (10+17) a Václav Meidl (8+19). Brankářskou jedničkou Jestřábů je Juraj Šimboch, který má průměr obdržených branek 3,61 a úspěšnost zásahů 90,95%. Připraven je Ondřej Kocián, jenž průměrně obdržel 3,90 branky a úspěšně zasahoval proti 89,69 střelám ze 100. V posledních utkáních kryl Šimbochovi záda Lukáš Vydržel.

Minulé kolo

Hokejisté AZetu sehráli dva zápasy ve dvou dnech, nejprve podlehli vysoko 9:1 na ledě Chomutova a o den později je čekalo utkání s Českými Budějovicemi. Na jihu Čech však zabojovali a brali bod za prohru v prodloužení. Přitom byli blízko tříbodovému zisku, protože do třetí třetiny šli s vedením 1:2, o branky Havířova se postarali Antonín Pechanec a Tomáš Fořt. Jenže domácí Škopek svou brankou v 52. minutě vyrovnal a zápas se prodlužoval. V prodloužení mohl pro AZet vystřelit druhý bod Tomáš Fořt, který se dostal do samostatného úniku, jenže jeho střelu zlikvidoval Bláha. Vítězný gól přišel o dvacet vteřin později, když zkušeně zakončil Josef Straka, kapitán Motoru.

Prostějov v minulém kole hostil Ústí nad Labem, na které si věřil. Jenže Jestřábům nevyšla první třetina, kterou prohráli 0:3. Ve druhé části dostali další branku a ve třetí třetině Slovan své vedení navýšil na 0:5. Domácí sice měli spoustu šancí, ale předváděli žalostnou koncovku. Čestný úspěch domácích zajistil až v 54. minutě obránce David Roupec. Jestřábi tak podlehli Ústí nad Labem 1:5.

Sobotní zápas by měl přilákat i spoustu fanoušků z Prostějova, proto vedení klubu AZ Havířov vydalo následující prohlášení: ‎Zápas s Prostějovem je vyhodnocen jako rizikový, proto z důvodu bezpečnosti nebudou osoby pod vlivem alkoholu a omamných látek vpuštěny do areálu K&K PNEU Arény.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůžete na hokej dostat osobně, bude pro Vás připraven textový on-line přenos zde .

Sestavy obou týmů v posledních zápasech

AZ Havířov: Matoušek – Bezuška, Krisl, Horák, Repe, Ostrčil, Blahounek, Lenďák – Fořt, Loskot, Zdráhal – Maruna, Šlahař, Tomi – Chmielewski, Pechanec, Sztefek – Klimša, Matějek.

LHK Jestřábi Prostějov: Šimboch – Kužel, Roupec, Husák, Matyáš, Hawlík – Meidl R., Krejčík, Indra, Luňák, Venkrbec, Kajaba, Moučka, Duba, Franek, Stejskal, Coufal.

Před utkáním budeme svědky slavnostní události – do Síně slávy budou uvedeny další tři osobnosti havířovského hokeje. O koho půjde? To zjistíte až v sobotu.

Sobotní akce ve Fan shopu – sleva na veškerý sortiment 20%!