AZ porazil Prostějov 2:1 a má důležité tři body

Petr Miklas | 31.01.2015

H A V Í Ř O V - V bojovném utkání se zprvu hrálo opatrně, ale s přibývajícím časem přišly i šance. Vítězství AZetu se zrodilo ve druhé třetině, kdy domácí hráči svého soupeře přehrávali a dostali se do dvoubrankového vedení. Hosté sice dokázali v závěru třetiny využít přesilovku a snížili na rozdíl jediné branky, ale ve třetí třetině už jsme ale branku neviděli a tak zůstávají tři body v Havířově. Utkání se povedlo dvojici Jakub Šlahař a Jan Maruna, prvně jmenovaný dal obě branky AZetu, druhý v obou případech asistoval. Před zápasem byli slavnostně uvedeni do Síně slávy AZetu Karel Osvald, Ivan Vlček a Jaroslav Jelínek.

1.liga - 50.kolo so 31.1.17:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
2:1
(0:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Šlahař (Maruna, Klimša), 32. Šlahař (Maruna, Bezuška) – 39. Duba (Moučka). Rozhodčí: Přikryl – Reich, Hanzlík. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2561. Střely na branku: 41:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
AZ Havířov: Matoušek – Krisl, Bezuška, Repe, Horák, Foltýn, Ostrčil, Bahounek – Fořt, Loskot, Tomi – Klimša, Šlahař, Maruna – Sztefek, Pechanec, Chmielewski – Haas.
LHK Jestřábi Prostějov: Šimboch – Kužel, Látal, Roupec, Husák, Matyáš, Kolibár – Meidl R., Krejčiřík, Indra – Luňák, Venkrbec, Stejskal – Moučka, Duba, Franek – Kajaba, Kňazev.

Začátek utkání ovládla nervozita z obou stran, která panovala po skvělé zápasové kulise tvořené z obou fanouškovských táborů. První větší příležitost v utkání měli diváci možnost vidět v 9. minutě, když se před Šimbochem sám s pukem zjevil Jakub Šlahař, ten však ani nadvakrát brankáře Prostějova překonat nedokázal.

Další povedená akce, která mohla klidně skončit gólem, proběhla až v 15. minutě a připsali si ji tentokrát hosté z Prostějova. Střílející Franek by však ke přesnému zásahu musel trefit branku, což se mu nepovedlo. O dvě minuty později se opět přihlásili domácí, za které ohrozil branku soupeře pálící Klimša, ten však přihrávku Fořta zpoza branky využít nedokázal. Dobře chytající Šimboch ustál i nebezpečný pokus Pechance, když jej efektivním zákrokem ukryl v lapačce.

Začátek druhé periody znamenal pro domácí AZ rychlou branku. Tu zařídil ve 21. minutě Jakub Šlahař, který dorážel volný kotouč poskakující před brankou. Nadvláda domácího celku pokračovala i nadále, protože druhá třetina patřila jednoznačně hráčům AZ Havířov. Další větší příležitost se však naskytla až v polovině utkání a opět u ní byl Jakub Šlahař. Ten ve 32. minutě zvyšoval na 2:0 po krásné přihrávce zpoza branky z hole Honzy Maruny.

Domácí byli v laufu a následné akce zaváněly další brankou. Střela Chmielewského mířila však pouze do tyče. To hrálo do karet Jestřábům, kteří se po tlaku soupeře oklepali a dokázali vsítit kontaktní branku. Ve 39. minutě snižoval na rozdíl jediné trefy Lukáš Duba, který rychlou akci po buly zužitkoval přesnou ranou k tyči, a využil tak přesilovou hru.

Domácí AZ ve třetí třetině kontroloval své těsné vedení, avšak Prostějov si připsal řadu nebezpečných šancí. Ve 42. minutě mohl ujet na branku útočící Husák, ale skvělým obranným zákrokem jej od kotouče odstavil domácí Repe. O pár minut později mohl pojišťovací branku vsítit Tomáš Fořt, ale jeho dva pokusy zlikvidoval skvěle chytající Šimboch.

V 54. minutě se snažil o vyrovnání hostující Meidl, který bekhendovou střelou mířil k pravé tyčce Matouškovy brány, naštěstí pro havířovského brankáře mířila tato rána mimo. Havířovští poté začali bránit svůj výsledek a hrozili z protiútoků. Žádný se sice neujal, ale branky nedosáhli ani hosté, kteří hráli přes minutu bez brankáře. Konečný stav zápasu tak je 2:1 pro Havířov.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Nebyl to jednoduchý zápas, soupeř hrál o každý kousek ledu, hrál o svou existenci. Jsem rád, že jsme se po dobrém výkonu v Budějovicích dostali do určité herní pohody. V prvních dvou třetinách jsme si vytvářeli tlak, ze kterého jsme měli vytěžit více branek. Je to dobrý odrazový můstek do předkola nebo do play-off. I na tréninku je vidět, že kluci táhnou za jeden provaz a o šestou příčku se ještě určitě popereme.

Zdeněk Čech (Jestřábi Prostějov): Porážka o jeden gól vždy bolí. Zápas se rozhodl ve druhé třetině, kde nás soupeř přebruslil a rozhodla jedná chytrá přihrávka před bránu, kdy se naši hráči nechali unést hrou a soupeř zakončil. Dostalo nás to do dvoubrankové ztráty. Ve třetí třetině už to bylo hodně vyrovnané, více šancí jsme měli spíše my. Jeden gól je prostě málo.