Už v pondělí nás čeká další derby - přijede Poruba

09.12.2018 | Petr Miklas

Včera AZ vyhrál ve Frýdku-Místku vysoko 3:7, když nasázel ve třetí třetině čtyři branky. Dokáže si střeleckou formu přenést i do zítřejšího utkání? Porubu čeká čtvrté ukání v řadě na ledě soupeře, předchozí tři prohrála. Určitě bychom se nezlobili, kdyby to tak bylo i počtvrté. Hraje se v pondělí 10.12. od 18 hodin na ledě GASCONTROL Arény – budťe u toho!

Poruba je v nováčkovské sezóně zatím na 11. místě

Svěřenci trenérů Aleše Flašara a Tomáše Sršně střídají výhry s prohrami s téměř pravidelnou přesností. Vždy po úspěšné sérii přijde série proher. Tak je tomu i teď. Poruba na domácím ledě porazila Slavii Praha a České Budějovice, výhru si přivezla i z Přerova. Pak ale přišly porážky na ledě Prostějova, Kadaně a Kladna. V tuto chvíli to pro ostravský tým znamená 11. místo v tabulce Chance ligy, se 40 body a dvoubodovou ztrátou na Třebíč a pražskou Slavii.

Poruba spoléhá na brankáře Daniela Dolejše z Vítkovic. Ten odchytal 20 utkání a má úspěšnost zákroků 91,83%, což jej řadí na třetí místo mezi všemi brankáři Chance ligy. Desetkrát se do branky postavil Hynek Kůdela, jehož procentuální úspěšnost zákroků činí 90,21%. Ve třech případech se do branky dostal Tadeáš Dvořák, ten ale odchytal jen jeden zápas, v jednom případě střídal Kůdelu a jednou byl sám střídán Kůdelou.

V obraně nováčka soutěže vyniká Marek Slavík s 11 body (2+9) a plus 6 body ve statistice plus-mínus. Zkušený Ctirad Ovčačík má 10 bodů (4+6) a mezi obránci je nejlepším střelcem.

Útok Poruby táhne Jan Káňa, jenž ve 30 utkáních nasbíral 29 bodů (11+18). Druhý v kanadském bodování týmu je Jakub Iléš, kterému na 20 bodů (8+12) stačilo 23 zápasů. Dres Poruby v této sezóně obléká i Petr Kanko, který v minulých sezónách působil v Havířově a je populární u fanoušků AZetu. Ten je pátý v produktivitě Poruby, když nastřádal 16 bodů (12+4) a je nejlepším střelcem týmu.

HC RT TORAX Poruba naposledy odjela s prázdnou z Kladna

V minulém kole hrála Poruba na ledě Kladna, kde dlouho prohrávala o gól a sahala po vyrovnání, ale nakonec padla 3:1. Domácí Rytíři Ostravany přestříleli, ale Hynek Kůdela dlouho jejich ranám odolával.

U všech tří branek byl Patrik Machač, jenž nahrával v 19. minutě Danielu Kružíkovi, který otevřel skóre zápasu. Ve 31. Minutě našel Šimona Jelínka, jenž se trefil pod břevno Kůdelovy branky. Stejný hráč těžil z Machačovy asistence i dvě minuty před koncem, čímž pojistil vedení Rytířů a Poruba se nedostala ani k power-play. Jediný úspěch Poruby zajistil Jan Káňa, jenž ve 34. minutě snižoval na 2:1.

Trenér Poruby Aleš Flašar neskrýval zklamání: „Těžko se mi to hodnotí, protože jsme nepředvedli špatný výkon. Bohužel bez koncovky, nedali jsme branky. V závěru jsme se už chystali na power-play, ale špatně jsme vyřešili situaci dva na dva a inkasovali jsme třetí branku. Přitom chvíli předtím jsme sahali po vyrovnání. Ale bohužel, dali jsme méně branek, proto jsme prohráli.

Sestava HC RT TORAX Poruba v posledním utkání:

Kůdela – Pastor, Slavík, Černý, Matějíček, Ovčačík, Padrnos – Kanko, Fojtík, Vymazal – Káňa, Hudeček (od 26. Fojtík), Guman – Dufek, Vymazal, Kanko – Ollender, Toman, Pytlík.

AZ Havířov přestřílel Frýdek-Místek a přivezl 3 body

Hokejisté Havířova do zápasu vstoupili výborně, hned v první minutě se prosadil Jakub Kotala. V 8. minutě navýšil vedení AZetu Filip Seman a ve 12. minutě zvýšil na 0:3 Dominik Cihlář. Ale domácí se nevzdávali. V 18. minutě snížil Rostislav Martynek a v polovině utkání přiblížil Rysy na dostřel Lukáš Kaukič.

Třetí třetina, podobně jako první, patřila hráčům AZetu. Už ve 41. minutě se podruhé v zápase trefil Jakub Kotala, jenž o tři minuty později zkompletoval hattrick. Ve 45. minutě se gólem uvedla nová akvizice v dresu Havířova - Rus Dmitrij Žukenov. Tímto gólem vyhnal z branky Malíka, kterého nahradil Daneček.

Ve 47. minutě svým druhým gólem v zápase snížil Rostislav Martynek, ale poslední slovo měl o dvě minuty později AZ, když skóre utkání upravil na konečných 3:7 Ondřej Procházka.

Trenér Patrik Rimmel hodnotil utkání takto „Vstoupili jsme do zápasu výborně, hned jsme dali gól. Potom nám tam padly dva další, bohužel na konci třetiny jsme dostali na 3:1. Od té druhé třetiny do toho domácí vletěli, měli nějaké přesilovky, dali gól. My jsme ve třetí třetině převzali iniciativu, dokázali jsme se vrátit k tomu, co jsme hráli na začátku. Dopadlo to dobře, padl nám tam gól a pak jsme byli lepším týmem. Odskočili jsme soupeři, vyhráli jsme a vezeme si odsud důležité tři body.“

Sestava AZ RESIDOMO Havířov v posledním utkání:

Bláha – Matai, Chroboček, Bořuta, Mrowiec, Dudek, Kachyňa – Rehuš, F. Seman, O. Procházka – Kotala, R. Veselý, Gřeš – L. Bednář, Žukenov, Maruna – Cihlář, Macuh.

Asistent trenéra a manažer AZetu Havířov Patrik Rimmel před zápasem s Porubou řekl: „Zítra nás čeká další derby. Poruba má svou kvalitu s několika výbornými hráči. O výsledku rozhodne naše hra. Pokud budeme hrát, co máme a umíme, tak budeme úspěšní. Sestava bude obdobná jako v sobotu.“

Zápas začíná v GASCONTROL Aréně v pondělí 10.12. v 18:00. Připraven je z něj tradiční textový online přenos.

Kupte si vstupenky online. Ušetříte si tak čekání ve frontě u pokladen.