V pondělí proti Francii

04.08.2013 | Petr Miklas

Hned první přípravný zápas přinesl vrchol, protože přijel prestižní soupeř, extraligový Třinec, který je dlouholetým rivalem AZetu z dob minulých, kdy oba týmy hrály stejnou soutěž. Ale i náš příští protivník je zvučného jména – reprezentační výběr Francie. Tým ze země galského kohouta je považován za hokejového trpaslíka, ale na letošním mistrovství světa dokázal porazit silné Rusko. Utkání s Francií je v programu přípravy mužů už v pondělí 5. srpna.

Rusko na šampionátu prohrálo pouze dvakrát, v základní skupině právě s Francií a ve čtvrtfinále s USA. Ale ani slavná výhra nad favoritem Francouzům výraznější úspěch nepřinesla, prohráli totiž důležité zápasy s Lotyšskem i Německem a nakonec skončili až na 13. místě. Přesto bylo toto vítězství oslavováno jako největší úspěch Francouzského hokeje v jeho moderní éře.

Maxime Moisand byl u vítězství nad Rusy na MS2013

V kádru výběru, který na našem ledě přivítáme, však budou pouze dva hráči, kteří se letošního mistrovství světa zúčastnili. Jsou jimi obránce Maxime Moisand a útočník Nicolas Ritz. Důvod je jednoduchý – trenérská dvojice Dave Henderson a Pierre Pousse má k dispozici pouze hráče do 23 let, výjimkou je brankář Ronan Quemener, který již oslavil 25. narozeniny.

Francouzi zatím sehráli dva přípravné zápasy, 1. srpna vyhráli v Jihlavě 4:3, když vedli 1:0, prohrávali 2:1 a nakonec se dostali až do vedení 4:2, které dokázali domácí pouze korigovat na konečných 4:3. V tomto utkání bránil francouzskou svatyni Ronan Quemener, brankově se prosadili Kévin Dusseau, Anthony Rech, Vincent Kara a Marius Serer.

Svůj druhý přípravný zápas sehrála Francie už o den později v Piešťanech, kde podlehla tamějšímu extraligovému celku 3:1. Branku hostí strážil Sebastian Ylönen, jenž se narodil ve Francii, ale má finské rodiče. Jedinou branku francouzů vstřelil obránce Kévin Dusseau.

Francouzi mají k dispozici ještě třetího brankáře, kterým je Léo Bertein. Všichni tři brankáři chytají ve francouzské nejvyšší soutěži, která se nazývá Ligue Magnus. Česká republika není neznámou pro útočníka Vincenta Karu, který hrál ve starším dorostu Příbrami a v juniorce Vítkovic, to bylo v sezónách 2005-06 a 2006-07, loňskou sezónu odehrál za Dijon Ducs, tedy ve francouzské lize.

I Nicolas Ritz byl účastníkem MS2013

Vesměs všichni hráči tohoto výběru hráli v loňské sezóně Ligue Magnus, výjimkou jsou již zmiňovaný Maxime Moisand, který nastupoval za Odense Bulldogs v dánské nejvyšší soutěži a obránce Vincent Llorca, který strávil poslední dvě sezóny v Nepean Raiders, což je celek kanadské nižší soutěže CCHL.

Zkušenosti ze zahraničí mají ještě útočníci Robin Gaborit, jenž byl jednu sezónu v celku Terrebone Cobras v kanadské QJAAAHL, čili juniorské lize a Dimitri Thillet, který prošel dorosteneckými celky ve finském Ilves Tampere.

Co můžeme od Francie čekat? Je to mladý tým, takže určitě hodně bruslení a agresivity před oběma brankami. I nasazení by mělo odpovídat reprezentační úrovni, takže se bude určitě na co dívat.

Pojďme k domácímu Havířovu. AZet odehrál velice dobře svůj první těžký přípravný zápas, který ale vůbec jako přípravný nevypadal. S Třincem sehrál vyrovnanou partii a rozhodně se nemá za co stydět. V dobrém světle se ukázaly opory z minulých sezón a své kvality poprvé ukázaly i nové tváře v našem dresu.

Pro zajímavost: s číslem 2 a s kapitánským céčkem na hrudi nastoupil zkušený obránce Lubomír Vosátko, číslo 82 měl Jiří Klimíček, dres s číslem 77 oblékl Jaroslav Koma, 83 měl na zádech Zdeněk Deutsch. Pod 21 se skrýval Peter Bezuška. To byli obránci. Mezi útočníky se nově proháněli s 51 Jakub Šlahař, s 91 Radek Meidl, se 14 Mikuláš Rimmel a s číslem 31 Miroslav Škumát. Ale to bylo proti Třinci. Těžko říct, koho trenér Daneček nasadí proti Francii. Hráčů má k dispozici mnoho a je jen na nich samotných, aby se mu ukázali v nejlepším světle a dostali se do kádru.

Zápas startuje v pondělí 5.8. na ledě K&K Pneu arény od 18 hodin, k dispozici bude i klasický online přenos zde.