Havířov proti Francii uspěl - vyhrál 5:3

Petr Miklas | 05.08.2013

Hokejisté Azetu za sebou mají druhé přípravné utkání, tentokrát trenér Daneček nasadil hodně mladých hráčů. Havířov v této zkoušce obstál, hlavně díky zákrokům Matouška a brankám obránců Gracy a Prokopa, jenž se trefil dvakrát a jeho branky definitivně rozhodly o vítězství Havířova.

příprava muži - 2.kolo po 5.8.18:00
AZ Havířov - Mezinárodní tým Francie
5:3
(2:0, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 12. Klimša (Pechanec, Deutsch), 16. Graca (Sztefek), 38. Sztefek (Škumát), 51. Prokop (Maruna), 55. Prokop (Pechanec, Maruna) – 40. Rech (Llorca), 50. Rech (Faure), 60. Gaborit (Ritz). Rozhodčí: Mikula, Šutera – Barteček, Moravec. Vyloučení: 13:13 - navíc Dusseau (FRA) 2+10 min os. trest za vražení zezadu. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 670. Střely na branku: 20:38. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2, 5:3.
AZ Havířov: Matoušek – Prokop, Deutsch, Zientek, Klimíček, Žvátora, Bezuška, Graca, Vydra – Klimša, Pechanec, Maruna – Mráz, Kopún, Pavlas – Matějek, Videlka, Meidl – Sztefek, Rimmel, Škumát – Cháňa
Mezinárodní tým Francie: Bertein – Serer, Chakiachvili, Crossman, Doyle, Dusseau, Faure, Llorca, Moisand – Arrossanema, Terrier, Kara – Mulle, Baylacq, Claireaux – Gaborit, Gutierrez, Lamperier – Rech, Ritz, Thillet
Zápas začal opatrně z obou stran, první střelu na branku vyslal až v polovině 2. minuty Francouz Gutierrez, po něm ještě dorážel Lamperier, ale Matoušek si s oběma pokusy poradil. Poté se ke střelám dostali i domácí, ale nebyly to žádné velké šance, až na Meidlovu střelu z mezikruží, která těsně minula levou tyč Berteinovy branky.

Na začátku 6. minuty měla Francie obrovskou šanci – Crossman vypálil od modré, Matoušek pouze vyrazil k volnému Karovi, ale ten nedokázal zasunout puk do poloodkryté branky.

První branku zápasu vstřelil až na začátku 12. minuty David Klimša, když se z ideální pozice trefil švihem nad Berteinovu lapačku. O tři minuty později hrál Havířov přesilovku, kterou zásluhou Daniela Gracy využil – Michal Sztefek mu prostrčil puk přes brankoviště a pro něj už byl úkol poměrně jednoduchý – stáhnout si puk do středu hřiště a zavěsit nad padajícího gólmana.

V závěru první části měli ještě hosté přesilovou hru, ale ani po závaru před Matouškem se snížení nedočkali. A tak se šlo po první siréně do kabin za stavu 2:0 pro Azet.

Hned na začátku druhé třetiny měli domácí možnost přesilové hry, protože fauloval Gaborit, ale tuto výhodu nevyužili. Naopak ve 23. minutě zaváhal při rozehrávce Matoušek, ale Thillet jeho chybu nedokázal potrestat. O minutu později opět stálo při domácím brankáři štěstí, když po Faurereho střele puk orazítkoval tyč za jeho zády.

Následovala série vyloučení Havířova, ale Francouzi nedokázali nabídnutých výhod využít. Až ve 28. minutě měl obrovskou šanci Thillet, jenž byl sám před odkrytou brankou, ale Matoušek mu tygřím skokem gólovou radost překazil. Po této šanci se strhla v brankovišti Azetu šarvátka, za kterou byli odměněni trestem na 2+2 minuty havířovští Maruna s Klimšou a Francouzi Terrier s Gaboritem.

Další obrovská šance Francie přišla přesně v čase 32:00, když domácí chybně rozehráli a nabídli puk před brankou zcela volnému Sererovi, ale Matoušek čaroval a puk vytlačil mimo branku. Ve 38. minutě byli hosté opět blízko snížení, když po nahození od červené čáry puk před Matouškem skočil a ten měl co dělat, aby jej udržel před brankovou čárou.

Hned z následného protiútoku udeřilo na druhé straně – Miroslav Škumát s Michalem Sztefkem jeli na jediného obránce, prvně jmenovaný perfektně nahrál druhému, pro kterého nebyl problém poslat puk do poloodkryté francouzské branky.

Necelé dvě minuty před koncem prostřední části hrála Francie další přesilovku, kterou zásluhou Anthonyho Recha využila – francouzský útočník trefil přesně pravý horní růžek Matouškovy branky. Po dvou třetinách si tak Havířov stále držel dvoubrankový náskok.

Do závěrečné třetiny vlétli Francouzi jako uragán – začalo to závarem před Matouškem, který se nakonec domácí obraně povedlo vyřešit, pokračovalo velkou šancí Arrossamena, jehož bombu Matoušek chytil.

Francouzský tlak zmírnilo vyloučení, v přesilovce předvedli pěkné kombinace Škumát s Mikulášem Rimmelem, přičemž střely druhého jmenovaného zastavil v jednom případě Bertein, podruhé tyč jeho branky. Ale těsně po skončení přesilovky mohlo opět udeřit na straně druhé, když Ritz svou nenápadnou střelou rozezněl brankovou konstrukci za Matouškem.

Další velkou šanci jsme viděli ve 49. minutě – měl ji domácí Azet, konkrétně Pavlas, který se po chybě Francouzů řítil sám na Berteina, ale jeho střela se mezi tyče nevešla. O minutu později se potvrdilo otřepané nedáš – dostaneš, když Matouška při rozehrávce obral o puk Faure, nahrál Anthony Rechovi a ten pálil do opuštěné branky.

Tato chyba však domácí mrzet nemusela, protože o minutu později šikovně schoval svou střelu od modré Petr Prokop a Bertein viděl puk až v síti své branky. Obránce Prokop byl dnes při chuti, což potvrdil v 55. minutě bombou při přesilovce, kdy puk z jeho hole letěl přesně do pravého horního růžku Berteinovy branky. AZ se tak dostal do vedení 5:2 a vypadalo to, že si náskok udrží.

Nakonec jej mohl ještě necelou půl minutu před koncem navýšit Meidl, který se pěkně uvolnil, ale blafák mu nevyšel. Zdálo se, že se už nic nestane, ale ještě 8 vteřin před závěrečnou sirénou se do úniku dostal Francouz Robin Gaborit, který se vyhnul vyjetému Matouškovi a bekhendem poslal puk do havířovské klece. Tím upravil na konečných 5:3 pro Havířov.

Po skončení zápasu ještě proběhly samostatné nájezdy, jelo se pětkrát na každé straně. Francouzi neproměnili ani jeden z nich, čtyři zkoušeli překonat Matouška střelou, pouze Serer se pokusil o blafák. Havířovští byli úspěšní ve čtyřech případech – první jel Mikuláš Rimmel, který si položil Berteina a poslal puk pod víko, druhý v pořadí byl Matějek, který se trefil přesně k pravé tyči, po něm jel Sztefek, který se mířil přesně mezi betony francouzského gólmana a gólový účet uzavřel, pátý v pořadí, Meidl, jenž předvedl perfektně provedený blafák do bekhendu.

Další přípravné utkání sehraje Azet ve čtvrtek proti Jastrzebie v K&K Pneu Aréně v tradičních 18 hodin.

Jan Daneček starší (AZ Havířov): "Přijel k nám houževnatý soupeř. My jsme Francouze v první třetině zaskočili, lépe jsme bruslili a celkově jsme první třetinu zvládli lépe. Od druhé části už jsme převahu ztratili, soupeř začal napadat a celkovým důrazem nám dělal velké problémy. V některých vyložených šancích nás podržel svými zákroky brankář Matoušek. Ve třetí třetině jsme si vybrali i štěstí, Francie trefila dvě tyčky, ale ten tlak už takový nebyl, protože hodně sil obě mužstva stála prostřední část. Dle mého názoru jsme dnes podali, dá se říct, solidní výkon, ale viděl jsem spoustu chyb a zbytečností. Šanci dnes dostali převážně mladí hráči, kteří bojují o místo v sestavě. Bohužel část z nich mi dnes potvrdila, že nastolenému tempu a důrazu nestačí a musí na sobě ještě hodně pracovat. Podobná sestava dostane možnost ještě v jednom utkání, kde bude mít šanci mi ukázat opak. Už v pátek ale chceme ten kádr trochu vykrystalizovat, a tak přijde taková první vlna co se týče odchodů z týmu".