V sobotu doma proti Vsetínu

21.01.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 23. ledna zavítá do GASCONTROL Arény tým HC ROBE Vsetín. Valaši v posledním zápase hostili nováčka z Kolína. V utkání chudém na góly zvítězili 2:1 a poskočili na osmé místo tabulky. To AZ na ledě Přerova prohrál 3:2 po samostatných nájezdech a momentálně mu patří třináctá pozice. Zápas 23. kola CHANCE ligy začíná v 16:00.

HC ROBE Vsetín, 8.místo, 22 zápasů (9 – 2 – 2 – 9), 33 bodů, skóre 60:64.

Valaši se, podobně jako AZ, v této sezóně hledají. Těžko říci, zda za to může koronavirus, anebo zranění opor. V novém kalendářním roce odehráli šest zápasů a připsali si pouhých šest bodů. Na Tři krále prohráli na ledě nováčka ze Šumperka 6:2, pak přišla senzační domácí prohra s Vrchlabím 2:4. Na ledě týmu s Krakonošem ve znaku v dalším zápase těsně vyhráli 3:2. Na Kladně Vsetín inkasoval pět branek a prohrál 5:3. Naposledy se Valaši na Lapači postavili Kolínu. „Vsacané“ rychle vedli, když se nahozením od modré prosadil Šimon Jenáček, Kozli vyrovnali ještě na konci třetiny Veselým. Druhý gól Valachů padl jako přes kopírák s tím rozdílem, že se prosadil Michal Hryciow. Do konce zápasu už čarovali gólmani. V utkání vypálili oba soupeři 70 střel na branku (38:32 pro Vsetín).

Trenér Jan Srdínko se po zápase vyjádřil takto: „Dnes jsme hodně rádi za tři body a žádné vítězství se nerodí snadno. Dnes to z naší strany bylo velice upracované, je vidět, že se na ty góly nadřeme a v koncovce nám chybí větší důraz a produktivita na ty střely, které máme. Závěr jsme si zkomplikovali špatným střídáním. Dnes bych vyzdvihl obětavost a blokování střel a výborný výkon Gábiče, od toho se dá odrazit. “

Sestava Valachů v posledním zápase: Gába – Š. Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka (C), Štach (A), J. Jenáček – L. Bednář, Pechanec, Gorčík – Babka, R. Vlach, A. Zeman – Hořanský, Šilhavý, Vítek – Půček (A), Kucharczyk.

Trocha Statistiky

Čísla jsou letos pro Vsetín poněkud nepříjemná. Valaši vstřelili méně branek, než jich sami inkasovali 60:64. Soupeře v zápasech výrazně přestřílí, 35.55 střely míří na bránu protivníka, na branku Valachů projde 28.27. Nicméně oproti Jihlavě, která má podobná čísla je na tom o dvacet vstřelených branek hůře. Vsetín patří k nejméně disciplinovaným týmům, už zahrával rovnou stovku oslabení s úspěšností 81 %. Pokud je Vsetín v přesilovce tak pravděpodobnost, že vstřelí gól je 13.33 %.

Utkání bude pikantní pro útočníka Lukáše Bednáře, který ještě do nedávna v Havířově hrál, ale byl vyměněn se Vsetínem za Jana Kloze.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 13. místo, 21 zápasů (7 – 1 – 4 – 9), 27 bodů, skóre 55:55.

Už jen třináct zápasů zbývá odehrát svěřencům Jiřího Režnara a Pavla Zdráhala v základní části CHANCE ligy. Momentálně jsou mimo příčky, které zajišťují přímý postup do play – off i jeho předkola. Na osmé Valachy ztrácí šest bodů a na dvanácté Kališníky jeden. Ve třinácti zmíněných zápasech se utká Havířov dvakrát s Porubou a Slavií. Pokud však bude pokračovat v trendu nastaveném v poslední době. Nemusí se o postup do další části soutěže rozhodně strachovat. A to přesto, že kvůli početné marodce nastupuje do zápasů s řadou hráčů juniorského věku.

AZ v posledních pěti zápasech bral pět bodů, ve čtyřech případech o vítězi rozhodl jediný gól. Po prohře v prodloužení se Šumperkem 2:3, přišla domácí prohra s Třebíčí 1:2. Ve Vrchlabí Havířov prohrál 5:3. Fantastickým zápasem s Kladnem, ve kterém se do brány vrátil po zranění Aleš Stezka, vyhrál 1:0. Naposledy síly AZetu prověřil Přerov. Vstup do zápasu se Zubry byl fantastický. Prví gól vstřelil z pravého kruhu Jan Rudovský, na kterého navázal ještě v první třetině Jakub Doktor. Přerov vystřídal gólmana a ve 23. minutě snížil Goišem. Gól se nelíbil havířovské lavičce, která mocně protestovala kvůli postavení hráče v brankovišti, ale branka byla uznána. Ve třetím dějství byly vylučováni jenom hráči AZetu, Přerov měl k dispozici šest přesilovek. Ve hře pět na tři vyrovnal Darek Hejcman. Bohužel i tento gól byl, slušně řečeno, kontroverzní, jelikož přihrávka na Hejcmana, který střílel, nebyla uskutečněna holí, ale rukou. V prodloužení branka nepadla, o bonusovém bodu tak rozhodly penalty. Tu rozhodující proměnil hned v první sérii Roman Pšurný. AZ prohrál v Přerově 3:2sn.

Trenér Jiří Režnar se po zápase vyjádřil takto: „Každá porážka mrzí, kluci bojovali. Ve třetí třetině bylo hodně faulů. Lidé, kteří se dívali na televizi na Hokejce, museli vidět, jakým způsobem jsme se dostali do tří. První gól bohužel na brankáři sedí hráč, gól uznán. Druhou branku dostaneme v oslabení ve třech, kdy gólová střela přijde po přihrávce rukou. Těžko hráčům něco vyčítat, někdy je potřeba se podívat také někam dál. Je to škoda, měli jsme to udržet. Vedli jsme 2:0 a v první třetině měli ještě další šance. Ale Přerov je silný tým, proto je na špici. Z obou stran to byl dobrý hokej – od nás i od Přerova. Ale bohužel, některé vlivy člověk neovlivní.“

AZ proti Přerovu nastoupil v Této sestavě: Stezka – Rašner, Lytvynov, Bořuta (A), Mrowiec, Ševěček, Kachyňa, Kočí – Doktor, F. Seman (A), O. Procházka – Rudovský, J. Kloz, Horváth – Lednický, Maruna (C), Mrva – Vašenka, Petriska, Krupa.

Zápasy AZetu bývají těsné, už  jedenáct zápasů skončilo jednogólovým rozdílem. Když AZ v zápase skóruje jako první, tak to ještě nic neznamená, podařilo se mu totiž vyhrát jenom šest takových zápasů. Vhazování trápí tým z nejmladšího města, úspěšnost 43.46 je po Kadani druhá nejhorší v soutěži. AZetu nejdou přesilovky, z 89 jich využil pouhých devět, úspěšnost 10.34 %, není oslnivá. To rozhodně neplatí o hře v oslabení, kde AZ inkasoval jen desetkrát, a je v této statistice druhý (88.89 %).

Marodka

Dlouhodobě jsou zranění obránce Tomáš Dajčar a útočník Dominik Cihlář. Útočníci Martin Adamský, Roman Szturc a obránce Ludvík Rutar, by se měly do zápasového rytmu vrátit do týdne.

Střídavý start

Do Havířova přichází na střídavé starty útočník Radek Prokeš z Motoru.

Z utkání pro vás připravujeme online přenos, také jej můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.