VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

V úterý může AZet doma odčinit porážku z Osvětimi

24.08.2020 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - 25. srpna přijede do havířovské GASCONTROL Arény loni druhý tým polské nejvyšší soutěže TH UNIA OSVĚTIM. Havířov v pěti přípravných zápasech nasbíral dvě výhry, dvě prohry a jednu remízu. Hosté z Polska jeden zápas vyhráli a jeden prohráli. Zápas začíná v 18:00.

JiTH UNIA OSWIECIM

Druhý tým polské nejvyšší soutěže (POLSKA HOKEJ LIGA) ze sezóny 2019/20, která se podobně jako CHANCE liga ukončila předčasně, odehrál dva přípravné zápasy. Po domácí výhře nad Havířovem 2:1, se Osvětim venku střetla s týmem GKS KATOWICE. No a byla z toho gólová podívaná se špatným koncem pro Osvětim, protože v Katovicích prohrála těsně o 5:4.

Tým Slovince Nika Županiče spoléhá na zahraniční opory z Francie, Kanady, Slovinska, Ruska, Finska, Slovenska a Izraele. Kupříkladu střelec prvního gólu Osvětimi proti Havířovu Teddy Da Costa je Francouz, který působil ve Finsku v Tampere  a Lahti a zahrál si na osmi MS. Dobře se prezentoval i Fin Jere Helenius, který je odchovancem Tampere a v polské nejvyšší soutěži teprve začíná. Kromě mnoha cizinců za Osvětim hraje celkem devět Poláků.

V poslední době je o týmu z Osvětimi slyšet po celém světě, protože se k týmu připojil Eliezer Sherbatov, který sice s hokejem začínal v Montrealu, ale je kapitánem hokejového výběru Izraele. Což vyvolalo nejedno pozvednuté obočí po celém světě. Sám hráč na to, že hraje v týmu, který je v blízkosti bývalého koncentračního a vyhlazovacího tábora říká: „Že jeden z důvodů, proč hraje hokej v Osvětimi, je ten, že 75 let od holokaustu mohou Židé uspět po celém světě.“ Pokud je Vám jeho jméno povědomé, tak hrával KHL za Slovan Bratislava. Že jde o šikovného útočníka ukázal v roce 2011, kdy v zápase Izraele proti Řecku vstřelil nejhezčí gól roku.

Česká stopa v týmu:

Za Osvětim v posledních letech nastupovali Petr Valusiak, Marek Ivan, v Havířově dobře známý Jan Daneček a Martin Kasperlík, který hrával za juniorku AZetu.

Aktuálně jsou v kádru Unie bývalí AZeťáci dva - Peter Bezuška a Patrik Luža

AZ HEIMSTADEN Havířov

Statistické okénko:

Havířov v pěti přípravných zápasech dal 13 gólů a 11 jich inkasoval. Tři útočníci mají na svém kontě dvě branky, jsou to Martin Adamský, Filip Seman a Jakub Doktor. Nejvíce asistencí a sice tři nasbíral útočník Jakub Doktor.

Příchody, odchody a zranění:

Na začátku přípravných zápasů tým opustil útočník Josef Danielčák. Útočník Dominik Suchý se vrací do mateřské Kopřivnice, s AZetem se dohodl na střídavých startech. Útočník Jiří Zdeněk je dlouhodobě zraněný a v AZetu působit nebude. Obránce Dominik Ficek který byl v týmu na zkoušku, bude hrát ve Znojmě. Útočník Petr Fridrich z extraligových Vítkovic, bude hrát v Havířově i v sezóně 2020/21. Gólman Hugo Haas, který odchytal polovinu zápasu proti Znojmu odchází do Švédska. Do zápasu proti Osvětimi se už zapojí útočník Roman Szturc, kterého do posledního zápasu ve Znojmě nepustilo drobné zranění.

V přípravě už havířovští hokejisté odehráli pět zápasů, po těsné výhře nad Šumperkem 4:3 a dvou prohrách se Znojmem 3:4 a Osvětimí 1:2, vyhráli nad frýdecko-místeckými Rysy 4:2 a v posledním zápase remizovali ve Znojmě 2:2. Z rozhovoru po utkání trenéra Jiřího Režnara bych zmínil dvěc věci: Rotace nám šla. Chyběl nám tlak do branky. Jak jistě víte, tak Havířovu odešli před sezónou Jakub Kotala, Jan Bambula, Radek Veselý a Jakub Matai, kteří měli prsty ve většině gólů AZetu. Problém byl v tom, že těch gólů bylo nejméně ve skupině O pořadí v play off a sice 156. No a teď nastává otázka: „kdo na moje místo“. V posledním přípravném zápase vyslali hráči AZetu 46 pozdravení znojemskému gólmanovi Grohovi a byly z toho „jenom“ dvě branky.

Sestava AZetu v posledním zápase: Daňa – Chroboček, Mrowiec, Rutar, Bořuta, Dajčar, Rašner, Ševěček – Procházka, Petriska, Bednář, Fridrich, Doktor, Maruna, Dvořák, Mrva, Adamský, Cihlář, Seman, Vašenka.

Manažer a asistent AZetu Pavel Zdráhal před zápasem s Osvětimí hlásí: „Osvětim bude patřit k aspirantům na titul. V posledním zápase jsme tam prohráli 1:2, první gól Osvětimi sice platit neměl, na to se ale nebudeme vymlouvat. My jsme byli celý zápas nedisciplinování. V závěru jsme sice soupeře tlačili, ale nebyl z toho gól a to nás trápí celou přípravu. V přípravě nás to stojí jenom vítězství v zápase, ale jakmile začne CHANCE liga, tak nás to bude stát body.“

Útočník AZetu Dominik Sklenář se před zápasem vyjádřil takto: „V úterý půjdeme na led Osvětimi oplatit porážku. Oni mají kvalitní tým, mají v něm reprezentanty a hráče z KHL. Recept na vítězství je jednoduchý, nesmíme se nechat vylučovat a tlačit se do brány. Musíme hrát od obrany a proměňovat šance, což nás momentálně trochu trápí.“

V článku byla použita citace útočníka Eliezera Sherbatova ze serveru DW.

Autor fotografií: Vít Káňa