V úterý začíná semifinálová série s Porubou

11.03.2013 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V – Azet dokázal díky zlepšeným výkonům v posledních dvou utkáních přehrát Opavu a probojoval se do semifinále, kde narazí na tým HC RT Torax Poruba. Tento soupeř je také nepříjemný, podobně jako Opava, dá se tedy čekat tuhý boj. Poruba vyřídila Vsetín 3:0 na zápasy, i když ve dvou případech vyhrála pouze o gól.

Jak vypadala série Azetu s Opavou víme – po těžkých a vyrovnaných zápasech vyhrál Havířov sérii poměrem 3:1 a splnil povinnost postoupit dál. Jak tomu bylo u Poruby? V prvním utkání hraném na domácím ledě vyrukovala s obrannou taktikou – hlídala si střední pásmo a soupeře nepouštěla do šancí. Sama pak vstřelila branku a hubený náskok nakonec i udržela.

Druhý zápas mezi Vsetínem a Porubou se hrál na lapači, kde měli Ostravané bleskový nástup a třemi brankami v první desetiminutovce v podstatě rozhodli zápas. V závěru druhé třetiny ještě přidali čtvrtou branku, a i když Vsetín ve třetí části hry snížil, vyrovnat už nedokázal. Poruba si z horkého vsetínského ledu odvezla cenné vítězství 5:2.

Třetí zápas se hrál v Ostravě a domácí měli možnost sérii ukončit a postoupit v nejkratší možné době, což se jim nakonec podařilo, když vyhráli 3:2. I v této sérii hrály velkou roli přesilovky, které má Poruba dobře nacvičené – důležitou postavou přesilovek je obránce Lukáš Prokop, který často pálí od modré, jeho rány pak doráží Lukáš Vrána, který je se čtyřmi body z 3 branky a asistenci nejproduktivnějším hráčem Ostravy.

Velmi platný a v přesilovce nepostradatelný je pro Porubu velezkušený Luděk Krayzel, který má sice pouze jednu asistenci, ale častokrát byl označován za nejlepšího hráče celé série. Základem úspěchu každého týmu v play-off je brankář a toho má Poruba v Michalu Gleichovi velice kvalitního. Je vidět, jak moc je důležité mít vyrovnanou brankářskou dvojici, protože předsézonní posila a jednička Poruby, Radek Tihlář, je kvůli zranění mimo hru.

Samozřejmě, že přechod přes čtvrtfinále je zásluhou týmové hry celého mužstva a dodržování taktiky, kterou jim naordinoval trenér Tomáš Sršeň, bývalý vynikající hráč, který mimo jiné hrál i extraligu v Havířově. Nyní tedy stojí na lavičce Poruby a dokáže své mužstvo připravit na jakéhokoliv soupeře.

To platí i pro AZ, na který si věří, což Tomáš Sršeň dokládá těmito slovy: „Mančaft má ohromnou sílu a pokud bude i nadále pokračovat ve výkonech, jaké poslední dobou předvádí, je schopen porazit ve druhé lize úplně kohokoliv. “

V roli favorita je opět Havířov, který si na tuto roli zvyká celou sezónu. Poslední dva zápasy ukázaly, že si s tlakem dokáže poradit a svého soupeře porazit. Už v úterý uvidíme, zda tuto vlastnost potvrdí.

V sérii s Opavou pokračovala i letos nekonečná série zranění, obrovským smolařem je Radim Haas, kterého potkalo už třetí zranění, tentokrát je definitivně vyřazen pro zbytek sezóny.

Co můžeme od Azetu v semifinále očekávat? Měl by zopakovat bojovnost a nasazení z posledních dvou zápasů, k čemuž určitě pomůže dříč a srdcař Petr Kanko, jenž byl hodně důležitou postavou v sérii s Opavou. Velice slibně vypadala i hra Davida Klimši, který dal ve čtvrtém utkání důležitou branku na 2:1, která nakonec byla i brankou vítěznou. Střelecky se probudil Robert Říčka, snad bude jeho forma a hra gradovat. Zlepšuje se i obranná hra celého týmu, ve formě je Petr Prokop, který je při přesilovkách nepostradatelný. A svou pověst ostrostřelce opět naplňuje Jan Kolařík, který vede kanadské bodování týmu v play-off.

A dostáváme se k pozici klíčové, kterou je postava brankáře. I tady můžeme být spokojeni, Lukáš Daneček, jenž v sobotu oslavil pětadvacáté narozeniny, v posledních dvou utkáních povolil soupeři pouze po jedné brance a ve třetím utkání jej dělily od čistého konta jen dvě minuty a devatenáct vteřin. Má vynikající procentuální úspěšnost zásahů – 91,67%, navíc mu opět kryje záda uzdravený Petr Matoušek, takže se Havířov může spolehnout na kvalitní brankářskou dvojici.

V poslední době se dobrými zprávami může pochlubit další sobotní oslavenec – David Klimša. Toho nedávno potěšila informace, že bude mít syna a také na ledě se mu opět začalo dařit. Právě David Klimša nám řekl pár slov k nadcházejícím zápasům: „Poruba je taky jeden ze soupeřů, kteří nám nějak zvlášť nesedí, ale musíme přes ně přejít. Určitě to zase bude velký boj, podobně jak s Opavou.“

„Na Porubu by mohla platit naše rychlá hra, rychlé přistupování a forčeking. Pokud budeme dobří v útoku, přestřílíme je a budeme hrát dobře i dozadu, tak přes ně přejdeme“, myslí si Klimša.

Sestavy z minulého zápasu

HC AZ Havířov 2010: L. Daneček - Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, M. Zientek, Rimmel, L. Zientek, Hartmann - Sztefek, Najdek, J. Daneček - Maruna, Říčka, Klimša - Kolařík, Stránský, Kanko - Pechanec, Bursík, Pavlas

HC RT TORAX Poruba: Gleich – Šindelář, Axman, Slavík, Wolf, Hruzík, Prokop P., Prokop L. – Krayzel, Buček, Hašek, Pavlačka, Vaněk R., Kysučan, Sedlář, Piják, Chaloupka, Vrána.

Semifinálová série startuje v úterý 12. března od 18 hodin, přijďte podpořit naše borce i VY! S jistotou můžu slíbit, že uvidíte pořádný boj hodný play-off, ale výhru Azetu zaručit nemůžu. Hráči budou potřebovat povzbudit a s pomocí VÁS, fanoušků, snad kýženého vítězství dosáhnou.

POZOR! Předprodej vstupenek na semifinále play-off s Porubou začne v pondělí odpoledne ve fanshopu (13-18h). Ceny vstupenek: 60,-Kč muži, 40,-Kč ženy, 10,-Kč děti. Rodinné vstupné nebude. V úterý bude předprodej od 15h ve fanshopu a od 17h v pokladnách.

Důležité! Azet potřebuje podpořit i na ledě Poruby, AZ fans vypravují autobus – hlásit se můžete do středy 13.3. do 15:00 – více zde .