Ve středu přijede Slovan, naskočí AZ zpátky na vítěznou vlnu?

08.12.2020 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - 9. prosince se v GASCONTROL Aréně představí Slovan Ústí nad Labem. V posledním zápase Severočeši doma vyhráli nad Vsetínem 3:2 v prodloužení a poskočili na čtrnácté místo. To značně oslabený Havířov venku podlehl Benátkám nad Jizerou 1:0 a je dvanáctý.

Slovan Ústí nad Labem, 14. místo, 12z. (2 – 2 – 2 – 6), skóre 22:43

Slovan skončil v minulém ročníku čtrnáctý a ani letos to, prozatím, nevypadá na krasojízdu. Z dvanácti zápasů prohrál v osmi případech (s Porubou, Jihlavou, Rysy, Benátkami, Vrchlabím, Přerovem, Třebíčí a Sokolovem) a čtyřikrát vyhrál. Tři body bral s Pražany, Litoměřicemi a Prostějovem. Naposledy Vsetín sice na ZS stadiónu v Ústí nad Labem Slovan přestřílel 32:18. Nicméně na branku domácího Verdlovce na 2:1 hledali Valaši odpověď až do 58. minuty, to se trefil Machač. Vsetín se vrhl do útoku, ale vítězný gól vstřelil v 62. minutě Jiří Severa, Slovan zvítězil 3:2 a uzmul druhý bod.

Trenér Miroslav Mach po zápase s Valachy: „Po těch čtyřech zápasech jsme rádi, že jsme udělali alespoň dva body, musíme kluky pochválit. I když se nám nedařilo, tak bojovali a myslím si, že si vítězství zasloužíme. Chtěl bych poděkovat klukům, jak to dnes odbojovali a pochválit Petra Hamalčíka, který nás podržel.“

Sestava Slovanu v zápase se Vsetínem: Hamalčík – M. Voženílek, Vl. Brož (A), Š. Havránek, J. Drtina (A), Vacík, Pika, Vala – O. Bláha, Vrdlovec, Tůma – Trávníček (C), Matějček, Severa – Furch, Protasenja, Tlačil – Grim, G. Szturc, Pšenička.

Trocha statistiky

Nejvíce branek a sice pět vstřelil Michal Trávníček, který před sezónou přišel z extraligového Litvínova. Čtyřicetiletý útočník vede i kanadské bodování Slovanu s deseti body, k pěti brankám přidal stejný počet asistencí. Druhý je osmibodový Tomáš Pšenička (2+6), ten nasbíral nejvyšší počet asistencí – šest. Za ním je sedmibodový Jiří Severa (4+3). Nejproduktivnějším obráncem je se šesti body Jiří Drtina (1+5). Tabulku +/- vede s jedním plusovým bodem Jiří Severa (to je jediný hráč týmu s pozitivním zápisem). Dva gólmani nastoupili k pěti zápasům. Jsou to Petr Hamalčík (92.59 %, 2.24) a velezkušený Marek Schwarz, který se ale letos prozatím trápí (83.85 %, 4.09).

AZ HEIMSTADEN Havířov, 12. místo, 11z. (4 – 1 – 1 – 5), 15 bodů, skóre 28:29.

V posledních pěti zápasech získal AZ devět bodů. Což je sice slušný počet, jenže v prvních šesti utkáních jich nasbíral jenom šest. Pokud to sečteme, tak je z toho prozatím 15 bodů a 12. místo. Což je pro tým, od kterého se před sezónou čekalo, že bude bojovat o čelo ligy, prozatím nelichotivý výsledek. Výhry přišly s papírově slabšími soupeři. AZ si poradil s Šumperkem v prodloužení, pak bral tři body v zápasech s Prostějovem, Litoměřicemi, Kolínem a Vrchlabím. Naposledy vyjel na ZS v Benátkách nad Jizerou, kde se střetl s překvapením soutěže.

V zápase, kde oběma týmům chyběla řada hráčů, rozhodla jediná chyba, kterou udělal tým ze Slezska ve 13 minutě. Benátský Pabiška ujel havířovské obraně a na jeho zakončení neměl v zápase dobře chytající Groh nárok. V utkání hráli prim gólmani již zmíněný Dominik Groh i domácí Matěj Žajdlík, který byl pro havířovské střelce doslova „kryptonitem“.

Trenér Jiří Režnar se po zápase vyjádřil takto: „Po třech vítězstvích v řadě, jsme i dneska vstoupili do zápasu výborně, domácí jsme v prvních minutách k ničemu nepustili. Ale od 10. minuty, možná pod dojmem, že to půjde i nadále samo, jsme polevili. Udělali jsme chybu na modré čáře, ze které jsme inkasovali gól. Pak se obraz hry změnil, soupeř začal aktivně forčekovat a byl to takový hokej nahoru-dolů. A v dalším průběhu už to byl především zápas brankářů. My jsme žádný gól nedali a bez toho vyhrát nejde. Dneska nás stála body jedna chyba, ale takový je hokej.“

Sestava AZetu v Benátkách: Groh – Kočí, Bořuta, Mrowiec, Rašner, Chroboček, L. Rutar – Adamský, Ivan, Doktor – O. Procházka, F. Seman, R. Szturc – Fridrich, Maruna, Mrva – Horváth, L. Bednář, Petriska.

Havířovu se nedaří přesilové hry, v nichž má vůbec nejhorší procentuální úspěšnost v lize. Skoro totéž samé platí pro vyhraná vhazování, s tím rozdílem, že AZ je předposlední. Do týmu sice přišli Jan Rudovský s Radkem Prokešem, ale oba jsou na marodce. Jakub Kotala sice do týmu přinesl střelecké oživení. Nicméně je třeba, aby na něj navázali i další hráči. 28 vstřelených branek je na tým s takovými ambicemi, jako má AZ prostě málo. Loni se týmu z nejmladšího města nedařilo doma a venku patřil k nejlepším. Letos je tomu naopak, v šesti venkovních zápasech Havířov ještě nebral tři body.

Marodka, příchody a odchody

Tomáš Dajčar je stále dlouhodobě zraněný. Nemocní jsou útočníci Jan Rudovský, Radek Prokeš, Jakub Kotala a obránce Ondřej Kachyňa. Útočník Dominik Cihlářzranění horní poloviny těla a jeho start je s otazníkem. Útočník Petr Fridrich nastoupil v zápase s Olomoucí za extraligové Vítkovice a připsal si bod za asistenci. Zkušený Martin Adamský má vyřízeny střídavé starty v MADETA Motor České Budějovice, do zápasu se Slovanem ale nastoupí.

Zprávy z kabiny

Manažer Pavel Zdráhal před zápasem hlásí: „Náročný týden jsme bohužel zakončili porážkou, a chceme se středečním zápasem vrátit na vítěznou vlnu. Ústí je nevyzpytatelný soupeř, naposledy to pocítil Vsetín. My musíme podat mnohem bojovnější, a týmový výkon než v Benátkách, s výrazně zlepšenou produktivitou. Pokud se vrátíme ke hře, kterou jsme předvedli v posledním domácím utkání, věřím, že uspějeme.

Obránce Ludvík Rutar chce vítězství: „Po posledním zápase který jsem prohráli v Benátkách, se chceme vrátit na vítěznou vlnu, na které jsme byli po domácích zápasech. Musíme se semknout jako tým a vítězství vybojovat za každou cenu.

Zápas začíná v 16:00 a my pro Vás z něj připravujeme textový online přenos. Připraven je také přenos na TV Hokejka.