Ve středu pro další tři body?

28.11.2023 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

Hokejisté AZetu se ve středu vydají k devátému venkovnímu utkání v této sezóně. Doposud v nich ztratili jen pět bodů, nyní se pokusí přidat další vítězství. Proti bude Kopřivnice, tedy soupeř, kterému jsme v prvním vzájemném duelu nadělili hned devět branek. Svěřenci Ladislava Majkuse sice zvítězili v posledním kole, nicméně jinak se jim letos příliš nedaří. I proto bude zajímavé sledovat, jak si povedou proti soupeři, který dostal chuť, když to převedeme do gastro tématiky a odvodíme od názvu našeho protivníka, na pořádnou Koprovku...

Slůvko z havířovské kabiny

Sobotní zápas, který jsme zvládli s čistým kontem vzadu a do tabulky si připsali další tři body, měl hodně brzký začátek, úvodní buly totiž bylo vhozeno už ve 14:00. Jak se s tím hráči popasovali? "První dvě střídání sice v našem podání nebyla úplně ideální, nicméně pak jsme se z toho rychle oklepali. Rozhodně si však nemyslím, že by na to měl vliv ten brzký začátek… Kluci si spíš mohli přispat a mít větší klid, ale jinak ta naše příprava trvala stejně dlouho jako vždycky. ", zmínil po zápase trenér Jiří Raszka. "Musím říct, že dozadu jsme hráli velice zodpovědně. Ani bych se nebál říct, že takový výkon by byl hodný zápasu Play-off. Protože tam taková poctivá práce bude opravdu potřeba. Navíc, když jsme soupeře pustili do nějaké šance, tak nás podržel Martin. ", pokračoval v pozápasovém rozhovoru hlavní trenér.

Hattrick, už třetí v sezóně, si připsal Tomáš Franek, který se 43 body (22+21) vévodí produktivitě celé ligy, v tabulce už na druhý Vyškov máme náskok 15 bodů... Navýšíme jej už ve středu?

Jak to vidí hráč?

Jeden z hráčů AZetu, který by ve středu mohl hrát se zvýšenou motivací, je Dominik Ficek, který k nám přišel právě z Kopřivnice. Ve ní loni zažil fantastickou sezónu, čímž si řekl o pozornost našeho trenéra či manažera. Loni v Kopru skvělých 27 kanadských bodů. Určitě měl v týmu malinko jinou roli než letos v Havířově, zkusil by je porovnat? "Samozřejmě, že ta moje letošní role je jiná, ale s tím jsem do AZetu šel, je tady mnohem větší konkurence a vybojovat si místo je složitější. Moje role se liší určitě v přesilovce a důraznější hře vzadu, i když to možná někdy nejde vidět", říká Dominik a u svých posledních slov se výrazně usmívá...

Nemohli jsme se nezeptat na to, jaký je jeho názor na fakt, že letos se Kopřivnici zatím moc nedaří. Dokáže ze svého pohledu zvenčí říct, proč tomu tak může být? "Nedokážu vůbec říct. Fakt ne. Sám jsem nad tím několikrát přemýšlel, nad tím, proč není Kopr ve vrchní části tabulky. Jasně, nějaké odchody tam byly, ale nahradili to jinými, stejně kvalitními hráči. Čili kdoví... Každopádně si myslím, že se ještě zvednou a svoji sílu ukážou..."

A je v kádru našeho soupeře někdo, a nechtěli jsme, ať náš blonďatý bek jmenuje, na koho má, třeba i v dobrém, spadeno, koho by rád potkal u hrazení a třeba se s ním srazil? "Já mám všechny kluky z Kopru rád, myslím si, že jsme loni prožili super sezónu. Spíše to řeknu takhle - vím, s kým bych se u mantinelu potkat nechtěl", říká trochu tajemně autor letošních 10 kanadských bodů, který na závěr nabídl ještě jedno zajímavé srovnání... Pomineme intenzitu tréninků, jejich kvalitu apod., zeptali jsme se na něco jiného, co však s tréninky souvisí. Jak velký rozdíl je trénovat dopoledne a trénovat k večeru? Vnímá třeba hráč, že pro lidské tělo je to znatelný rozdíl? "Je to dost velká změna. Když se trénuje večer, člověk jde po celodenní práci ještě na trénink a nedá do toho tolik úsilí. Zkrátka se mu už tolik nechce. Takže určitě je to pro mě příjemná změna, zejména skrze volné večery."

Naším soupeřem je Kopřivnice

Náš středeční protivník rozhodně neoplývá nějakými skvělými výsledky. Spíš naopak. Na svém kontě mají hráči ve žlutomodrých dresech jen čtyři výhry v základní hrací době, třikrát pak svého soupeře porazili v prodloužení. A co se týče celkového postavení v tabulce, tak mužstvo z města, které je známé především díky automobilce Tatra, se nachází na 8. příčce s 21 body.

Produktivitu vedou dva útočníci, Michal Velecký a Dominik Suchý, kteří si shodně připsali 17 bodů. Hned za nimi je pak Vojtěch Pindel, jenž několik let strávil v mládežnických týmech AZetu. Toho jsme oslovili pro krátké předzápasové povídání.

Loni byla Kopřivnice takovou trochu štikou ligy, letos to zatím moc nejde. Našel by 22letý útočník, který v juniorském týmu AZetu před několika lety dělal kapitána, příčiny? "Loni se nám povedl vstup do sezóny, letos tomu tak není. Poztráceli jsme velké množství bodů, protože nám chyběla koncentrace po celých 60 minut, navíc spoustu utkání jsme si nechali utéct během pár minut. Navzdory průběžnému postavení v tabulce si ale myslím, že se postupně zvedáme a hlavně předvedená hra už začíná vypadat mnohem lépe."

Ideálně se nedaří týmu, ale konkrétně námi zpovídaný hráč hraje dobrou sezónu. Téměř bod na zápas. Jak je s osobními výkony spokojen? "Vždycky to může být lepší, těch kanadských bodů mohlo být mnohem víc, bohužel se zatím dost trápím v koncovce. Určitě bych ale nějaké svoje osobní statistiky vyměnil za týmové body do tabulky."

No a závěrečná otázka, kterou jsme položili, může budit emoce. Spousta fanoušků, ale i hráčů, trenérů, funkcionářů či novinářů srovnává. Zkusil se i Vojta pustit do srovnání loňského Znojma a letošního Havířova? V čem jsou pro něj oba týmy, jakožto soupeře, jiné? Kde vidí větší kvalitu? "Oba týmy jsou srovnatelné, jde vidět velká kvalita a profesionální přístup, je to velká výhoda, nechodit do práce a věnovat se jenom hokeji. Z mého pohledu mělo Znojmo přece jen o něco kvalitnější kádr a dostávalo méně branek."

Zajímavost utkání?

Brankář Martin Šindelka, který zřejmě nastoupí i ve středu, loni jedenkrát udržel čisté konto. Stejný počet zápasů bez inkasované branky má na svém kontě i letos, bylo to v minulém domácím utkání proti Havlíčkovu Brodu. Když k tomu připočteme 50 minut ze zápasu o kolo dříve, ve kterém jej naposledy v 10. minutě překonal Bobr z Valmezu Stodůlka, drží Šindy, jak jej fanoušci v sobotu vyvolali, sérii 110 minut bez inkasované branky. Jaká byla nejdelší série bez inkasované branky loni? V období 1. až 3. kola ji držel Marek Štipčák, gól nedostal 118 minut. Pokud tedy na horkém kopřivnickém ledě vydrží Martin Šindelka alespoň 9 minut, bude dosavadní nejdelší série bez inkasované branky za loňský a letošní ligový ročník překonána... Jenže pozor, v létě jsme v Kopřivnici utrpěli debakl 6:1 a právě Šindy, jakožto muž v brankovišti, byl u toho... Spraví si chuť?

Čtyřiadvacetiletý gólman AZetu navíc těží ze zlepšené hry celého mančaftu, těží z velkého důrazu v našem obranném pásmu, který nás nyní obrovsky zdobí, i proto se s průměrem 1.67 obdržených branek na zápas dostal, mezi brankáři, který odchytali alespoň 6 utkání, na první místo v celé soutěži!

A když už se dnes v této rubrice věnujeme gólmanům, zmíníme ještě jedno jméno. Na zranění Davida Sachra musel klub reagovat, nemohl ponechat nic náhodě a tak je na soupisce AZetu, pro všechny případy, napsaný i Marek Štipčák. Ne, nepřichází k nám zpátky z Prostějova, však formou střídavých startů by mohl naskočit, kdyby se nedejbože cokoliv stalo...

Kdy a kde? A proč?

Utkání se odehraje na zimním stadionu v Kopřivnici, který bude v tomto počasí opravdu zimní, fanouškům proto doporučujeme teplé oblečení. Stadion se nachází jen pár kroků od Muzea nákladních automobilů Tatra. Úvodní buly je naplánováno na 18:00 a pokud na zápas nedorazíte, můžete jej sledovat na webu onlajny.com, kde bude připraven živý textový přenos.