AZ Havířov

AZ nedokázal v Budějovicích skórovat a sezóna pro něj končí

Petr Miklas | 06.03.2018

Havířovští hokejisté nedokázali navázat na nedělní vítězství z domácího ledu. Zvládli sice ubránit úvodní tlak Motoru a po první části byl stav 0:0, ale na začátku druhé třetiny se prosadil Jonák. AZ měl šance srovnat, ale Pořízek ani Gřeš gólovky neproměnili. Domácí pak přidali druhý gól zásluhou Květoně a ve třetí části pečetil výsledek Vampola. České Budějovice tedy vyhrály sérii 4:1 na zápasy a pro Havířov sezóna končí.

WSM liga - CF 5 út 6.3.17:30
ČEZ Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov
3:0
(0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Jonák (Rob), 38. L. Květoň (Martin Novák, F. Novák), 57. Vampola (Čermák). Rozhodčí: Doležal, Kopeček – Zídek, Springl. Vyloučení: 9:9. Bez využití. Diváci: 5769. Střely na branku: 30:19 (10:8, 16:9, 4:2). Zblokované střely: 7:9. Vhazování: 43:23. Průběh utkání: 3:0.

ČEZ Motor České Budějovice: Kváča – Kutlák, Pýcha, F. Novák, Fillman, Pavlin, Čáp, Kachyňa – Čermák, Vampola, Nedorost – J. Mikyska, Rob, Jonák – Dostálek, Galamboš, Heřman – L. Květoň, Vlček, Martin Novák.
AZ Residomo Havířov: Martin Růžička – Krisl, Chroboček, Staněk, Dujsík, Luža, Matai, Dudek – M. Kalus, Maruna, Tomi – Kanko, Pořízek, Sikora – Kotala, L. Bednář, Kurovský – Gřeš, Rác, Fronk.

Kdo nepřišel na utkání včas, prošvihl první dobrou příležitost domácích. Z otočky střílel Luboš Rob, jehož pokus vyrazil Růžička jen na hůl dorážejícího Filipa Nováka. Ani ten ale v první minutě neuspěl. O dvě minuty později byli diváci svědky první potyčky mezi oběma týmy, po níž přišla hra ve čtyřech hráčích na obou stranách. Více prostoru vyhovovalo spíše Havířovu, respektive Danielu Kurovskému, jehož únik v přečíslení dva na jednoho zlikvidoval Kváča. A štěstí mu nepřálo ani o okamžik později, když trefil jen horní tyčku domácí svatyně. 

To, že utkání začalo ve velkém tempu, potvrdil i domácí střelec Václav Nedorost, avšak tentokrát z gólové pozice před brankou minul. V deváté minutě se v akci objevil znovu Kurovský, jenže v akci, která ho zřejmě úplně nepotěšila. Od sudích inkasoval 2+2 minuty. Naštěstí pro něj a celý jeho tým Motor nesehrál početní výhodu, jak by bylo třeba, a havířovský útočník se po čtyřech trestných minutách mohl vrátit do hry. 

Pět minut před koncem úvodní dvacetiminutivky mohl zaznamenat první gólovou trefu Miloslav Čermák, nicméně na Martina Růžičku si nepřišel, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Po zhruba jedné odehrané minutě další části hry už na domácích ochozech bylo o něco veseleji. Luboš Rob poslal puk zpětně přes brankoviště k pravé tyči havířovské branky, kde byl pohotový Vít Jonák, jenž, i s trochou štěstí, poslal puk za brankovou čáru jako první. Síť havířovské klece se mohla podruhé třepotat již o pár sekund později, ovšem Martin Heřman svého spoluhráče nenapodobil. 

Za zmínku stojí také šance Radka Pořízka. Ta ale vyrovnání nepřinesla, Pořízkův pokus skončil totiž jen na boční síťce. Před polovinou zápasu to v početní převaze chytře zkusil Josef Mikyska. Jeho pokus, směřující do horního vzdálenějšího růžku, havířovský strážce svatyně vytěsnil lapačkou mimo. Žádné vážnější ohrožení branky naopak nepřinesla přesilová hra Českobudějovických ve čtyřech proti třem.

Havířov ve třicáté čtvrté minutě vyrukoval s přečíslením dva na jednoho, avšak Fronk a ani následně Gřeš úspěšní nebyli. Na druhé straně měl obrovskou šanci na navýšení vedení celek z jihočeské metropole, a to rovnou ve dvojnásobné přesilovce. 

Že byla neproměněna, to nemuselo Jihočechům zas tak vadit. Po jejím skončení totiž našel Martin Novák najíždějícího Lukáše Květoně, který zamířil a vystřelil. Martin Růžička se proti jeho pokusu sice stihl přemístit, kotouč mu ale propadl a bylo to 2:0 z pohledu domácích. Toto skóre svítilo na kostce také po konci prostředního dějství.

Začátek poslední periody na šance nebyl vůbec pestrý. Až ve čtyřicáté sedmé minutě se Josef Mikyska nádherně prodral před Růžičku, na něhož si i kvůli faulu nepřišel. Velmi pohlednou útočnou akci předvedl také obránce Mitch Fillman. Kanadský bek předvedl svou rychlost, jenže tváří v tvář proti Růžičkovi neuspěl. 

Šest minut před koncem se neujal ani svižný projektil od modré, který letěl z hole kapitána Motoru Zdeňka Kutláka. Ještě před ním ale zůstal v rohu ledové plochy ležet Jakub Kotala. Havířovský útočník se ale v pořádku zvedl a po svých odjel na střídačku. 

Chyběly čtyři minuty do konce zápasu, a vlastně také do konce celé čtvrtfinálové série, když střelu Miloslava Čermáka před brankovištěm neomylně tečoval Petr Vampola a v Budvar aréně již zavládla postupová atmosféra. Havířovští hráči pak odcházeli z ledu s vědomím, že se jednalo o poslední zápas AZetu v této sezóně.

Autor reportáže: Adam Pavlíček, www.hcmotor.cz

Ohlasy k utkání


Marian Jelínek (Motor České Budějovice): „Nejprve musím říct, že si ceníme té nuly vzadu. Celá série, včetně dnešního zápasu, byla velmi obtížná. Havířovští hrají hokej, který bolí a je fyzicky náročný. My jsme si toho byli vědomi a spoléhali na to, že soupeři začnou docházet síly, jelikož měl jen pět obránců, tím šestým byl útočník. O jejich problému jsme věděli a snažili se ho využít. V závěru se tenhle hendikep začal projevovat, náš pohyb byl o něco lepší. Děkuji všem divákům za podporu, a zejména těm, kteří v hojném počtu cestovali o víkendu do Havířova, klobouk dolů před nimi. Výhra v prvním venkovním duelu byla velkou měrou jejich zásluha. My v každém případě jedeme dál, dnes jsme udělali nesmírně těžký krok.“


Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): „První třetinu jsme předváděli výborný hokej, potom jsme se však dostali pod tlak a kluci přestali hrát i bruslit. Tento styl je náročný na kondici a jen někteří to zvládli po celou dobu. Děkuji Budějovicím za celou sérii. Myslím, že jsme je rozehřáli pro další kola. Můj dík patří také hráčům a všem, díky kterým můžeme hokej v Havířově dělat.“

Instagram Youtube