Havířovští hokejisté vítězí po krásném výkonu nad Budějovicemi

Jan Kudělka | 21.10.2017

Ve dnešním 16.kole WSM Ligy, přivítali Havířovští hokejisté celek z Českých Budějovic. Ze začátku byl k vidění opatrný hokej na obou stranách. Poté však zápas začal nabírat na obrátkách a mírně navrch měli hosté. Jako první se ale dokázali prosadit Havířovští hokejisté, když se v 15.minutě trefil po zásluze Marek Kalus. V první třetině už poté nebyl k vidění žádný gól. Do druhé třetiny vstoupili domácí mnohem aktivněji a to se jim také vyplatilo. Po samostatném uniku, se totiž dokázal prosadit Aleš Jergl, když krásným blafakem překonal Gábu. Těsně před koncem třetiny dokázali hosté snížit, ale to jim nakonec nebylo moc platné, protože ve třetí třetině Havířované vstřelili další 2 góly a vyhráli tak celé utkání 4:1.

WSM liga - 16.kolo so 21.10.17:30
AZ Residomo Havířov - HC Motor České Budějovice
4:1
((1:0, 1:1, 2:0))

Branky a nahrávky: 16. M. Kalus (Jergl, Rác), 39. Jergl, 55. Matai (Sikora, Fronk), 57. Rác (Jergl, Fronk) – 40. Vráblík (Pýcha, Šulek). Rozhodčí: Barek, Veselý – Maštalíř, Zídek. Vyloučení: 9:9, navíc Kalus (HAV) 10 + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2114. Střely na branku: 33:40 (12:12, 10:18, 11:10). Zblokované střely: 12:9. Hity: 9:3. Vhazování: 40:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Krisl, Dudek, Postnikov, Drtil, Chroboček, R. Havel – P. Beránek, Matai, Sikora – Jergl, Rác, Fronk – Tomi, Hudeček, M. Kalus – Kotala, Pořízek, Kurovský.
HC Motor České Budějovice: Gába – Vráblík, Fillman, Marcel, Kutlák, Pýcha, Pavlin – Čermák, Pajič, Nedorost – Dostálek, Galamboš, Heřman – Crowder, Vlček, Šulek – Toman, Doktor, Marek.

V úvodních minutách hry nezačal AZ vůbec špatně a v prvních střídáních se dostával pravidelně do útočného pásma. Akce však většinou nekončily výraznějším ohrožením branky a to na jedné ani druhé straně, kdy Motor taktéž dokázal postupným útokem držet kotouč v útočném pásmu.

Zajímavou mohla být pro další vývoj sedmá minuta, kdy nejprve Nedorost v dobré pozici pouze prověřil Gábu a následně z protiútoku Jergl trefil bránícího obránce. Po šťuchanici Vlčka s Kurovským zakončila první desetiminutovku hra ve čtyřech, ta však výraznější šanci nepřinesla.

Druhá desetiminutovka pokračovala v podobném tempu, AZ však při jedné akci vybojoval přesilovou hru. AZ se v přesilovce k výraznější šanci nedostal, ale dokázal držet pásmo a to nakonec vedlo k prvnímu gólu. Vteřinu po návratu vyloučeného hráče se totiž prosadil Marek Kalus a poslal AZ do vedení. Budějovice byly po inkasovaném góle o něco aktivnější, ale žádná z jejich akcí do první sirény nepřinesla výraznější vzrušení.

Hned v úvodu druhé třetiny se domácí dostali do čtyř, v oslabení se Motor držel v útočném pásmu a měl několik šancí, ale Bláha v jednom případě vytáhl fantastický zákrok a v dalších momentech tým také podržel. Krátce po návratu vyloučeného Jergla usedl na trestnou lavici Dudek a oslabení AZetu tak pokračovalo. Také ve druhém případě se však Havířov dokázal ubránit.

Pouze krátce se hrálo v pěti - Drtil si totiž pomohl faulem v obranném pásmu a AZ tak opět mířil do čtyř. Minutu hrál Motor přesilovku velmi dobře, ale poté si Čermák pomohl na brankovišti faulem a počet hráčů se tak vyrovnal.

Hra v různém počtu hráčů postupně pokračovala, AZ dokonce chviličku hrát přesilovku pět na tři, ale v té a ani v následné klasické přesilovce se k výraznější šanci nedostal. Hra tak plynula dál a i při rovnovážném počtu se byl na co dívat. Obra brankáři však byli ve všech situacích pozorní. S přibývajícím časem se Budějovice snažily tvořit hru, přechod přes střední pásmo jim však příliš nevycházel a potrestat to mohl Kurovský, který zakončoval rychlou akci, ale trefil jen dobře se přesunujícího Gábu.

Poslední dvouminutovka druhé třetiny se dohrávala ve čtyřech na obou stranách, při této herní situaci zazmatkovali hosté při střídání a dokonale toho využil Aleš Jergl, který ukázkově zakončil únik na hostující branku. Hra ve čtyřech však pokračovala a Budějovice v ní byly aktivnější, v čase 39:21 Roman Vráblík rychlou střelou pod horní tyč snížil na 2:1. Za tohoto stavu oba celky také zamířily do šaten.

V úvodu poslední dvacetiminutovky usedl na trestnou lavici Petr Beránek. Budějovice se v přesilovce dostaly k jedné výraznější šanci, ale tu skvěle zneškodnil Bláha a Dostálek se tak touženého vyrovnání nedočkal. Nadále se hrál pohledný hokej a to z obou stran, důležitá branka, která by dala zápasu další ráz, však nepřicházela ani na jedné straně.

Hosté se nadále snažily dorážet na branku AZetu, obrana Havířova v čele s Bláhou však odolávala a to i po dvou osobních trestech Kaluse, který se tak předčasně odebral do šatny. V 54. minutě se AZ dostal k přesilové hře a tu se podařilo svěřencům trenéra Janečka využít, když na konci povedené akce byl Jakub Matai, který poupravil skóre na 3:1.

Po této brance se Havířov uklidnil a navíc v čase 56:41 se podařilo rychlou akci v útočném pásmu zakončit Romanu Rácovi, který poslal AZ už do vedení o tři branky. Po této brance si už Havířov závěr zápasu pohlídal a připsal si tak do tabulky další velmi cenné tři body.

Martin Janeček (AZ Residomo Havířov): Troufám si říct, že od začátku jsme si šli za svým. Nastavili jsme si taktiku a bylo na hráčích vidět, že sice místy s chybami, ale chtějí ji plnit a České Budějovice porazit. K tomu přidali srdíčko a trpělivost, protože soupeř se rozbíjel o naše střední pásmo a my jsme měli také dost brejků na to, abychom gól vstřelili dříve. Důležitá dnes byla i hra v oslabení, kdy jsme v našem obraném pásmu zblokovali strašně moc střel, vyhráli jsme hodně osobních soubojů a myslím si, že taková ta větší bojovnost a zarputilost společně s efektivitou v přesilovkách dnes rozhodla.

Marian Jelínek (ČEZ Motor České Budějovice): Z hlediska výsledku to bylo utkání tragické, ale z hlediska herního projevu si myslím, že nebylo tak špatné. Prvních deset minut jsme otupili tlak domácích, pak si myslím, že jsme byli i více na kotouči a nebezpečnější. Nicméně do vedení šli domácí, i když jsme potom naše úsilí ještě zvýšili, nebyli jsme dostatečně produktivní v našich přesilovkách a dalších šancích. Naopak domácí nás vyškolili v efektivitě a využívání přesilovek. Důležitou roli sehrál i dobře chytající Ondra Bláha, ale myslím, že jsme ho neprověřili až tak moc, jak bychom si přáli.