AZ poráží vedoucí tým tabulky 5:1

Petr Miklas | 28.01.2019

Pondělní podvečer patřil v havířovské Gascontrol Aréně souboji AZetu s lídrem 1. ligy Duklou Jihlava. AZ šel v první třetině do vedení, které ještě postupně v dalším průběhu díky výbornému a důraznému výkonu navýšil až na 5:0. Až pak hosté dali svůj čestný úspěch, ale na jasné výhře Havířova už to nic nezměnilo. Další zápas sehraje AZ ve středu na Slavii.

CHANCE LIGA - 51.kolo po 28.1.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Dukla Jihlava
5:1
(1:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. O. Procházka (Pawliczek, R. Veselý), 21. Kotala (F. Seman, Rehuš), 26. Kotala (L. Bednář, Bořuta), 40. R. Veselý (O. Procházka, Rašner), 43. Pawliczek (Procházka, Dudek) – 44. J. Pohl (Čachotský, Werbik). Rozhodčí: Přikryl, Dědek – Lukš, Zedník. Vyloučení: 3:1, navíc Seman (HAV) 10 min. OT. Bez využití. Diváci: 1.389. Střely na branku: 26:22 (6:3, 10:11, 10:8). Zblokované střely: 12:7. Vhazování: 14:36. Průběh utkání: 5:0, 5:1.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner – Rehuš, F. Seman, Kotala – L. Bednář, Haas, Maruna – Bambula, Pořízek, Gřeš – Pawliczek, R. Veselý, O. Procházka
HC Dukla Jihlava: Honzík – J. Pohl, J. Holý, Kajínek, Matějíček, Štindl, Štebih, Půža – Anděl, Skořepa, Pekr – Harkabus, Werbik, Čachotský – Klíma, Osmík, Hrníčko.

Na začátku utkání se zdálo, že dnes uvidíme bitvu obran. Dlouho nebyla k vidění žádná šance, nepomohla tomu ani přesilovka AZetu ze 2. minuty. Hned první vážnější akce utkání ale přinesla první branku - v 7. minutě vyslal Pawliczek nahození z pravého kruhu, před Honzíkem šikovně tečoval Ondřej Procházka a gólman hostí se už jen smutně ohlédl.

V 10. minutě přišla další Procházkova teč, tentokrát Veselého střely, ale puk těsně minul horní tyč Honzíkovy branky. Ve druhé polovině třetiny už bylo šancí k vidění hodně - ve 14. minutě se neujaly šance domácích Dudka a Rašnera, o minutu později nebezpečně pálil na druhé straně Pekr, jeho rána trefila Bláhu do masky.

V 16. minutě se řítil na Honzíka Kotala, ale obrana hostí mu nedovolila zakončit. Hosté pak hráli přesilovku, ale nedokázali si vytvořit stálý tlak. Ve zbytku třetiny už se nic zajímavého nestalo a tak po dvaceti minutách vedli domácí 1:0.

Druhá třetina přinesla hromadu šancí i branky. Už po 42 vteřinách se Jakub Kotala od mantinelu protlačil do mezikruží odkud poslal puk bekhendem mezi Honzíkovy betony. O minutu později prožíval hokré chvilky domácí gólman Bláha, který musel řešit těžký závar hostí. Velmi blízko ke vstřelení gólu byl Werbik, jenže v leže nedokázal dostat puk do odkryté branky.

Další šance měla Dukla ve 25. minutě, kdy hrála přesilovku. Nejprve nebezpečně pálil Werbik, ale Bláha vytáhl parádní zákrok. Poté domácí gólman vyrazil střelu Čachotského opět k Werbikovi, jenže ten opět ztroskotal na Bláhovi. Společně s koncem oslabení přidal AZ po rychlé akci třetí branku. Bořuta vyslal do přečíslení Bednářa a Jakuba Kotalu, druhý jmenovaný po přihrávce prvního napálil puk z první do poloodkryté branky Jihlavy.

Ve 29. minutě měli domácí další šance, Staňkovu střelu z otočky Honzík vyrazil, následná střela Bednáře šla těsně vedle. Ve 31. minutě hosté přišli o Skořepu, kterému z ledu museli pomoci spoluhráči. Ve 34. minutě pálil od modré Rašner, Honzík puk jen vyrazil před Pawliczka, ale tomu se nepodařilo překonat gólmana hostí.

Ve 36. minutě jel hostující Osmík sám na Bláhu, ale výborně se vrátil Maruna a sebral mu puk. Těsně před koncem druhé třetiny měl AZ výhodu, Bláha ani nestihl dojet na střídačku a fanoušci AZetu se mohli radovat počtvrté. Procházka vystřelil z pravého kruhu, před brankou clonil Radek Veselý, od kterého se puk odrazil za Honzíkova záda. Do druhé sirény scházely pouhé dvě vteřiny. Po dvou třetinách tedy vedl AZ 4:0.

I na začátku třetí třetiny pokračovaly brankové hody. Ve 43. minutě navýšil vední AZetu na 5:0 Dominik Pawliczek, jehož teč Dudkovy střely prošla za Honzíkova záda a puk se došoural za brankovou čáru. O minutu později přišla také branka Jihlavy, když se pěknou střelou z mezikruží k pravé tyči Bláhovy branky prezentoval Jan Pohl.

Ve 48. minutě se po drzém průniku dostal k zakončení domácí Veselý, ale Honzík se překonat nenechal. V 50. minutě neuspěl se střelou mezi betony z pravého kruhu pálící Štindl, Bláha scvakl své chrániče včas.

O pět minut později jeli Čachotský s Werbikem 2 na 1, druhý nahrál prvnímu, ten mohl pálit, ale ještě vracel puk zpátky Werbikovi, toho ale pokryl domácí obránce a nic z toho nebylo. V závěru utkání ještě hrála Dukla přesilovku, ale gól nedala a odjíždí z Havířova s prázdnou po výsledku 5:1.

AZ vyhrál potřetí v řadě, tentokrát obral o body lídra Chance ligy. Další utkání sehrají hokejisté Havířova ve středu 30.1. na ledě Slavie Praha.

Patrik Rimmel (AZ Residomo Havířov): S Duklou jsou to vždy těžké zápasy. Jejich taktika s hodně bruslením a poctivou hrou dozadu se překonává těžko. Dneska se nám snad poprvé po dlouhé době podařilo dát jí více branek. Rozhodlo to, že my jsme hráli od nějaké 5. minuty opravdu hodně dobře a také to, že Dukla hrála podruhé za sebou během tří dnů na tři útoky a bylo vidět, že jí tolik nešly nohy.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Vlivem zranění máme momentálně velmi omezený kádr hráčů, je to samozřejmě velká nevýhoda a to se dnes také potvrdilo. V první třetině dali domácí šťastný gól, šli do vedení a to je uklidnilo. Druhou třetinu jsme, myslím, neodehráli vůbec špatně, ale góly dávali bohužel zase jenom domácí. Prohrávali jsme 4:0 a to v tom stavu, jakém jsme byli, se jen těžko otáčí.