AZ v Přerově nedotáhl náskok Zubra

Vít Káňa | 17.08.2021

H A V Í Ř O V - V prvním zápase ZUBR CUPU vyjel AZ do MEO Arény. Oproti poslednímu zápasu došlo k přeskupení formací, do utkání nenastoupil zraněný kapitán Jan Maruna. Na konci úvodní dvacetiminutovky dorazil přerovský Doležal v přesilovce puk za záda Fučíka a domácí šli do kabiny s nejtěsnějším vedením. V druhé třetině přidali tři góly na účet Zubra Svoboda, Kubeš a Süss. Za stavu 4:0 pro Přerov došlo ke změně v havířovském brankovišti, Tomáše Fučíka nahradil Marek Štipčák. AZ snížil díky dvěma slepeným gólům Lukáše Bednáře na 2:4 a šel do závěrečné dvacetiminutovky pokropen živou vodou. Přerov působil v obraně poněkud nejistě, ale když už nedosáhl na puk gólman Petrásek, tak Přerovu vypomohla tyč. Skóre na 5:2 uzavřel v poslední minutě domácí Kratochvíl. K dalšímu zápasu nastoupí hráči z nejmladšího města ve čtvrtek 19. srpna, v GASCONTROL Aréně přivítají pátý tým Tipos Extraligy HK Nitra.

Přípravné zápasy - 0.kolo út 17.8.18:00
HC ZUBR Přerov - AZ Heimstaden Havířov
5:2
(1:0, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Doležal (Pšurný, Hrabal), 27. Jan Svoboda (Jakub Svoboda), 32. Kubeš (Kratochvil, Jakub Svoboda), 34. Süss (Doležal), 60. Kratochvil (Kubeš, Jan Svoboda) – 38. Bednář (Pechanec), 40. Bednář (Pechanec, Veselý). Rozhodčí: Dědek, Grygera – Bezděk, Peluha. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 426. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.

HC ZUBR Přerov: Petrásek – Hrabal, Černý, Hrdinka, Kubeš, Seemann, Ševčík, Gréč – Süss, Pšurný (A), Doležal (C) – Jakub Svoboda (A), Kratochvil, Jan Svoboda – M. Svoboda, Indrák, Kuchta – Fencl, Dobša, Štíbr.
AZ Heimstaden Havířov: Fučík (34. Štipčák) – Hlaváč, Chroboček, Mrowiec, Kabelka, Kočí, Hamrlík, Pastor – Veselý, Pechanec, Bednář – Dostálek, Hudeček, Doktor – Mrva, Becher, Stuchlík – Šoltys, Petriska, Vašenka.

Skóre mohl brzy otevřít Pechanec, zblízka ale mířil nad přerovskou bránu. Od modré čáry prověřil Fučíka Hrdinka, hostující brankář střelu navzdory zakrytému výhledu zneškodnil. Mezi betony rozhýbaného Petráska prostrčil kotouč Veselý, hosté však do odkryté klece nezakončili. Z mezikruží poté minul Pšurný a další pokus Hrdinky opět zastavil Fučík. O první gól se při vyloučení Veselého postarali Zubři, Pšurného střelu zblízka dorazil do sítě domácí kapitán Tomáš Doležal.

Vyrovnat se pokoušel Veselý, Petrásek ovšem sevřel betony včas. Udeřili znovu Přerovští, spolupráci dvou Svobodů zužitkoval střelou do levého horní růžku Fučíkovy branky Jan Svoboda. Na trestnou lavici pak usedl Petriska a Hanáci nabídnutou přesilovkou – stejně jako v první třetině – nepohrdli. Na Kratochvilovi přihrávku si sjel Jakub Kubeš a překonal Fučíka u bližší tyče. Havířovský brankář zanedlouho inkasoval počtvrté, když nestačil na teč Jana Süsse, a nechal se vystřídat Štipčákem. Ten se blýskl zákrokem proti Matěji Svobodovi a hosté snížili. Dvakrát se ujala spolupráce dua Pechanec – Lukáš Bednář. Druhý jmenovaný nejprve mířil do levé šibenice, poté v početní výhodě „procpal“ kotouč mezi Petráskovýma nohama.

Na začátku třetího dějství fauloval Hrabal a přesilovková zakončení Hudečka a Bednáře musel likvidovat Petrásek. Blízko páté přerovské trefě byl na konci oslabení Jakub Svoboda, puk ale za Štipčákova záda nedopravil. Hanáci pak ustáli možnost Veselého a sami nezúročili tlak první formace pět minut před koncem. Štipčákovo čisté konto se jim podařilo zrušit až sekundu po skončení Chrobočkova trestu, kdy beton brankáře AZetu přehodil Matouš Kratochvil. Modrožlutí navíc zvládli i doplňkové nájezdy, ve kterých přesný zásah Doktora „přebily“ góly Hrabala a Matěje Svobody.

Autorem reportáže je Petr Komárek (hokejprerov.cz)

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Dostali jsme hloupé branky po vlastních chybách, které si rozebereme na videu. Zatím máme mladou obranu, které nejde nic vytknout. Měli jsme tam i dobré věci, ale neproměnili jsme šance. Prakticky tři góly jsme inkasovali v oslabení, jež následovala po zbytečných a naivních faulech. Tady přidržení hokejky, tady jenom dohrání. Oslabení a přesilovky budou v sezoně alfa a omega. Musíme tyto věci vychytat. Za stavu 4:2 jsme mohli zápas zdramatizovat, ale neprosadili jsme se. Jestli jsme prohráli 0:1 nebo 0:8, je jedno. Teď se musíme připravit na čtvrtek a zkusit doma potrápit Nitru.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Začali jsme dobře, první třetina byla z naší strany slušná. Havířov sice místy kousal, ale měli jsme to pod kontrolou. Ve druhé třetině se to projevilo i na skóre. Bohužel jsme se dopustili dvou podcenění a soupeř se dostal do zápasu. Poslední dvacetiminutovku jsme zase odehráli slušně. Je to zasloužená výhra na těžkém ledě – pro oba týmy to bylo složité.