AZ zdolal Jihlavu a bere důležité 3 body

Jakub Piskoř | 17.02.2021

Utkání pro Havířov nezačalo dobře, protože se jako první prosadili z brejku hosté. Azeťáci však dokázali za 3 minuty srovnat a do konce třetiny přidali ještě jednu branku. Z kraje druhé třetiny bylo vedení dvou gólové. Jihlava se ale po inkasovaném gólu zvedla a z mnoha šancí využila jedinou. V poslední periodě už si však Dukla větší šanci nevypracovala. AZet tak po reprezentační pauze opět doma vyhrál za 3 body a drží si stále naději na předkolo play off. Dalším soupeřem AZetu bude v sobotu 20. února doma Poruba.

CHANCE LIGA - 27.kolo st 17.2.17:00
AZ Heimstaden Havířov - HC Dukla Jihlava
3:2
(2:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Prokeš (Maruna, R. Szturc), 19. Kachyňa (Maruna, Doktor), 22. Doktor (Bořuta) – 12. Fronk (Jiránek, Eliáš), 35. T. Harkabus (Mareš, M. Zadražil). Rozhodčí: Doležal, Kašík – Konvička, Vašíček. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 26:36 (10:10, 8:18, 8:8). Zblokované střely: 13:11. Vhazování: 25:37. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2

AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Chroboček, Rašner, Kachyňa, Bořuta (A), R. Havel, Mrowiec – R. Szturc, Prokeš, Rudovský – O. Procházka, F. Seman (A), Doktor – Mrva, Cihlář, Maruna (C) – Vašenka, Petriska, Becher.
HC Dukla Jihlava: Žukov – D. Kolář (A), Dundáček, Strejček, Mareš, Eliáš, Bilčík, A. Dvořák – Illéš, Skořepa (C), Čachotský (A) – Vítězslav Brož, Fronk, Jiránek – Pekr, M. Zadražil, T. Harkabus – Cachnín, Lichanec, T. Havránek.

Utkání se od začátku hrálo ve vysokém tempu, ale dlouho bez šancí. Tu první měl až na konci 9. minuty hostující Zadražil, jenž se prosmýkl mezi obránci, ale zakončil pouze do připraveného Stezky.

V čase 12:00 přišla první branka utkání, tu vstřelila Dukla Jihlava poté, co Eliáš vypíchl puk Mrowiecovi, poslal do situace 2 na 1 Fronka, který nabil Jiránkovi, po jehož ráně Stezka puk vyrazil zpět před Jiřího Fronka, jemuž stačilo kus černé gumy zamést do branky.

Ale už za necelé dvě minuty bylo vyrovnáno, protože Radek Prokeš při přesilovce po Marunově teči a následné Szturcově dorážce získal puk a přehodil ležícího Žukova.

Necelou minutu a půl před koncem první části se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Volného prostoru využil AZ Heimstaden Havířov, když po Marunově zavezení puku do útočného pásma a přesné přihrávce překonal Žukova pěknou střelou Ondřej Kachyňa. Po první třetině tak AZ vedl 2:1.

Začátek druhé třetiny přinesl hodně zajímavého. Krátce po jejím zahájení ujeli Prokeš se Szturcem, ale přihrávku prvního na druhého zablokoval obětavým zákrokem obránce Dukly.

Ve 22. minutě už ale AZ přidal svou třetí branku, když Jakub Doktor při přesilovce napřáhl na levém kruhu a puk po jeho bombě zapadl k bližší tyči Žukovovy branky. O minutu později zahrozil hostující Illéš, který obešel Chrobočka, ale jeho ránu zastavila Stezkova lapačka.

V polovině utkání přišly další velké šance AZetu - nejprve v přečíslení dvou na jednoho Maruna nahrál Becherovi, jemuž kličku do forhandu lapil Žukov. Poté Doktor nabil Procházkovi, jehož bombu zastavil Žukov na brankové čáře!

Ve 31. minutě ujeli při vlastním oslabení hosté do situace dva na jednoho, ale Illéš mířil jen do připraveného Stezky.

Ve 33. minutě měla několik gólovek Dukla, ale nic z toho nebylo. Nejprve ujel Pekr, jenže byl dojížděn obráncem a neměl klid na zakončení, takže Stezku nepřekonal. Následovala nebezpečná střela Koláře, ale i tu domácí gólman lapil.

Následně se hostujícím hráčům podařilo opět ujet při vlastním oslabení do přečíslení dvou na jednoho, ale ani tentokrát z toho branka nebyla. Dukla se dočkala ve 35. minutě, když se Tomáš Harkabus stahovačkou zbavil obránce a přesně umístěnou střelou k levé tyči překonal Stezku.

Zajímavé okamžiky přinesla také 37. minuta, nejprve se před Žukova dostal domácí Mrowiec, jehož bekhendový pokus se ale nevešel mezi tyče. Na druhé straně byl sám na pravém kruhu Dundáček, ale zamířil jen do Stezkova betonu.

V posledních vteřinách druhé části ještě mohl vyrovnat Fronk, jenž si vybruslil zpoza branky, ale Stezka vytáhl parádní zákrok betonem a po dvou třetinách tak domácí vedli 3:2.

Ve třetí třetině byl k vidění hlavně tuhý boj s minimem šancí. Více ze hry měla Dukla, ale narážela na dobře připravenou obranu AZetu. Když už se do šance dostala, jako ve 46. minutě po dobré teči Harkabuse, zasáhl Stezka.

Poté začaly šance hostujících hráčů přibývat. Ve 47. minutě pálil z mezikruží Skořepa, ale Stezka mu šanci zhatil. Stejně se vedlo na konci 50. minuty Harkabusovi.

V 55. minutě Seman v stiuaci 2 na 1 našel Havla, jehož střelu zastavilo břevno Žukovovy branky! Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny fauloval v útočném pásmu Procházka a nabídl tak Dukle přesilovku. S tou ale hosté nenaložili vůbec dobře. Vystřelili až v jejím samotném závěru, Stezka puk udržel před brankovou čárou a Procházka se vrátil na led.

Následně si Dukla vyžádala oddechový čas a odvolala brankáře. Ale ani tento krok Jihlavě ke kýženému gólu nepomohl a domácí AZ Heimstaden Havířov těsné vedení udržel.

Dukla tak odjíždí s prázdnou, AZ bere všechny body. Další utkání sehrají hokejisté Havířova v sobotu na ledě GASCONTROL Arény, přijede HC RT TORAX Poruba.

Pavel Zdráhal (AZ Heimstaden Havířov): Zápas jsme nezačali úplně nejlépe, navíc soupeř nám dal gól ze situace 2 na 1. Kluci se ale semkli, vyrovnávací gól v přesilovce nás nakopl a pak jsme přidali ještě krásný gól na 2:1. Ve druhé třetině jsme pokračovali ve velmi slušném výkonu korunovaném využitou přesilovkou. Paradoxně při další přesilovce jsme začali hazardovat s výsledkem, umožnili jsme Jihlavě několik šancí, které sice nevyužila, ale nakonec ten snižující gól dala. Do poslední třetiny jsme šli s respektem a s tím, že takto nemůžeme hazardovat. Bojovali jsme, asi to nebylo úplně pohledné, ale jsme šťastní za tři body.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Neodehráli jsme to, co jsme si představovali. Věděli jsme, že Havířov hraje rychlý přímočarý hokej. Takže jsme si to nechtěli komplikovat u nás v pásmu, ale to jsme nedodrželi. Spokojeni jsme jen s druhou třetinou, kdy jsme ukázali, že tu sílu máme. Třetí třetinu však Havířov odehrál, z jejich pohledu, skvěle a do ničeho nás nepustil. Na rozdíl od nás využil přesilovky. Je fajn, že jsme v tabulce tam, kde jsme, zasloužili jsme si to. Musíme však, i v těchto těžkých utkáních, být sebevědomější a potvrdit, že na to máme.