AZ ztratil dobře rozehraný zápas s Motorem

Petr Miklas | 06.01.2020

Hráči Havířova přečkali úvodní tlak favorita a pak sami udeřili. Konkrétně Jakub Doktor, odchovanec Českých Budějovic, dvakrát překonal Kloučka a AZ v polovině první třetiny vedl 2:0. Jenže hosté rychle snížili a ještě v první třetině vyrovnali. Ve druhé třetině měly oba celky velké množství šancí, ale trefil se jen hostující Pýcha. Ve třetí třetině MOTOR dvěma góly potvrdil roli favorita a zpečetil své vítězství. AZ jede k dalšímu utkání do Prahy, kde se ve středu 8.1. utká se Slavií.

CHANCE LIGA - 38.kolo po 6.1.17:00
AZ Residomo Havířov - HC Motor České Budějovice
2:5
(2:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Doktor (Cihlář, Dvořák), 9. Doktor (Kachyňa, Kotala) – 10. J. Kloz (Michnáč, Plášil), 14. Prokeš (Beránek), 36. Pýcha (Endál, M. Novák), 44. M. Novák (Gilbert, Beránek), 53. Holec (M. Novák). Rozhodčí: Koziol, Doležal – Hranoš, Zedník. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1339. Střely na branku: 25:36 (11:13, 10:12, 4:10). Zblokované střely: 16:20. Vhazování: 38:28. Průběh utkání: 2:0, 2:5.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Kachyňa, Mrowiec, T. Černý, Nepokoj, Chroboček, L. Rutar, Ševěček – Kotala, F. Seman, O. Procházka – L. Bednář, Werbik, E. Němec – Fridrich, Baláž, Toman – Dvořák, Cihlář, Doktor.
HC Motor České Budějovice: Klouček – Pýcha, Plášil, Suchánek, Allen, Vydarený, Pavel – Karabáček, J. Kloz, Z. Doležal – M. Novák, Gilbert, Endál – Michnáč, Prokeš, J. Veselý – Christov, Babka, Holec – Beránek.

Hosté měli sice v úvodu utkání opticky i střelecky více ze hry, ale vyloženou šanci si nevypracovali žádnou. To domácí udeřili jako blesk z čistého nebe a zúročili hned svou první možnost. Na začátku 7. minuty dostal od Cihláře zcela volný Jakub Doktor přihrávku od mantinelu před branku, potáhl si puk a střelou k levé tyči překonal bezmocného Kloučka – 1:0. Za tři minuty hrál AZ přesilovku a už po 14 vteřinách ji využil. A opět to byl jihočeský odchovanec Jakub Doktor, kdo z levého kruhu přesně vymetl vzdálenější šibenici – 2:0.

Hosté odpověděli za necelou minutu. V poskytnuté výhodě napálil od modré puk Michnáč a Jan Kloz jej v mezikruží pohotově ztečoval k levé Stezkově tyči – 2:1. Na konci 11. minuty šly oba týmy do čtyř. Krátce po skončení vzájemných trestů se kotouč odrazil v havířovském pásmu k Radku Prokešovi a ten se z levého kruhu trefil švihem přesně k pravé tyči – 2:2. V 16. minutě mohl poslat AZ do nového vedení Werbik, ale zcela sám před Kloučkem jej střelou švihem nepřekonal. V 18. minutě trefil na druhé straně tyč havířovské branky Endál, ale do kabin se šlo za vyrovnaného stavu 2:2.

Druhá třetina začala hodně divoce. AZ dohrával přesilovku, Bednář v ní nejprve trefil tyč, ale pak na druhé straně zlikvidoval Stezka nájezd Christova a chvíli poté i šanci Nováka. Pak hráli první přesilovku i hosté, ale AZ se celkem s přehledem ubránil. Ve 29. minutě se chystal Bednář zakončovat do odkryté branky, ale v posledním momentu byl faulován Plášilem. Následnou přesilovku AZ dlouho nehrál zrovna vzorně, ale v závěru měl přeci jen dvě velké šance. Jenže ani Chroboček a chvíli po něm ani Seman je nevyužili.

AZ vypadal v dalších minutách nebezpečněji, ale skóre se změnilo až ve 36. minutě, a to na druhé straně. Rychlou akci hostů zakončil střelou z mezikruží od tyče do sítě Pavel Pýcha – 2:3. Ve 38. minutě měl AZ k dispozici další přesilovku, ta mu však vůbec nevyšla. Naopak největší šanci v ní měli hosté, ale Plášil v situaci 3 na 1 mířil z pravého kruhu mimo vzdálenější Stezkovu tyč.

Třetí třetina začala oboustranně neurovnaně, ale pak ve 44. minutě Martin Novák na hraně brankoviště šikovnou tečí Beránkova nahození od mantinelu navýšil vedení Motoru na 4:2. Od 49. minuty hrál AZ další přesilovku. Němec v ní nebezpečně tečoval Kachyňovu střelu, a puk skončil na boční tyči Kloučkovy branky. Další přesilovku hrál AZ od 51. minuty, jenže ta přinesla gól Motoru. Miroslav Holec se dostal k puku před havířovskou brankou a bekhendem poslal puk pod horní tyčku – 2:5.

Další branka už nepadla a tak si Motor, po výhře 5:2 připsal do tabulky další tři body, AZ se bude snažit o bodový zisk ve středu na Slavii, doma se představí v sobotu proti Přerovu.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Ono se to těžko hodnotí. České Budějovice jsou silný tým, včera vyhráli v poslední minutě. Měli jsme zprávy, že Poruba byla lepší. Pro nás je škoda, že jsme ten dvougólový náskok neudrželi o chvilku déle. Myslím, že za stavu 2:2 tam Lukáš Bednář nastřelil břevno, pak byl ještě před prázdnou bránou faulován. Možná mělo být nařízeno trestné střílení, zase by to bylo možná jinak, kdybychom vedli 3:2. Třetí třetinu už Motor kontroloval. Dneska jsme přišli o tři body, ale je třeba se připravit na další utkání.

Václav Prospal (ČEZ MOTOR České Budějovice): Pro nás je to strašně cenná výhra. Více než samotná výhra mě těší výkon našich hráčů, protože oproti včerejšku (v Porubě) to bylo diametrálně odlišné. Dneska tam bylo srdce, emoce a všechno, co potřebuješ, abys mohl předvést ten nejlepší výkon. Myslím, že jsme měli dobrý start, ale bohužel jsme velmi rychle prohrávali 0:2, ale pořád v tom týmu byla síla a víra v to, že se můžeme do zápasu vrátit. Samozřejmě nám pomohl ten brzký gól který jsme dali, když nám Jakub Doktor dál gól. To nás okamžitě vrátilo do zápasu a pak jsme dokázali vyrovnat. Postupem času jsme ten zápas daleko víc kontrolovali myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.