AZ zvládl důležité utkání s Prostějovem o play-off

Petr Miklas | 13.02.2019

Dnes rozhodl výborný vstup hokejistů Havířova do utkání, když v první třetině nasázel Prostějovu tři branky a ještě neproměnil další šance. Ve zbývajícím průběhu zápasu se hra vyrovnala, ale domácí si stále udržovali brankový odstup. Třemi body se dnes blýskl Lukáš Bednář (na snímku), jehož gólová akce patří k tomu nejlepšímu, co jsme v letošní sezóně viděli. Důležitými zásahy v těžkých chvílích podržel svůj tým Ondřej Bláha. Další zápas o play-off sehrají naši borci v sobotu na domácím ledě proti Kadani.

CHANCE LIGA - 55.kolo st 13.2.18:00
AZ Residomo Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
5:2
(3:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. L. Bednář (Bořuta), 9. R. Veselý (L. Bednář), 17. O. Procházka (Rehuš, F. Seman), 32. Bambula (Kotala, L. Bednář), 60. Pořízek (F. Seman, Rehuš) – 28. Prokeš (V. Meidl, Venkrbec), 50. Divíšek (Čáp, Hanták). Rozhodčí: Doležal, Barek – Zídek, Pechánek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.516. Střely na branku: 27:33 (8:10, 12:9, 7:14). Zblokované střely: 12:8. Vhazování: 22:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Matai, Chroboček, Staněk, Bořuta, Dudek, Rašner – Rehuš, F. Seman, Kotala – O. Procházka, R. Veselý, Pawliczek – Bambula, Pořízek, Gřeš – L. Bednář, Haas, Maruna.
LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Mikliš, Havlík, D. Kolář, Čáp, Husa, P. Krejčí, Žovinec – Nouza, Divíšek, L. Luňák – Žálčík, Račuk, Starý – Dvořáček, Hanták, Pšenička – Prokeš, V. Meidl, Venkrbec.

Hráči domácího AZetu byli od začátku aktivnější, ale první velkou šanci měli až v 6. minutě, kdy se k dobré střele z levého křídla dostal Procházka, jenže Neužil zasáhl levým ramenem. V polovině 8. minuty už Havířov vedl, když předvedl krásnou individuální akci Lukáš Bednář, který krásně obešel obránce a po bekhendovém blafáku poslal puk do sítě.

Uběhlo jen něco málo přes minutu, když Bednář z levého křídla nahrál Radku Veselému, který střelou nad vyrážečku navýšil náskok AZetu. Ve 13. minutě mohli Jestřábi při přesilovce snížit, ale Nouzovi sebral gól skvělým zákrokem Bláha, který chytil puk mířící do odkryté branky do lapačky a spadla mu při tom maska.

Tři minuty před koncem třetiny šli domácí do vedení 3:0, když Neužil vyrazil Rehušovu střelu před Ondřeje Procházku, jenž se prosadil pohotovou střelou po ledě. V závěru třetiny ještě nevyužili další šance AZetu Kotala, jehož střelu z pravého kruhu zlikvidoval Neužil lapačkou a Maruna, který neuspěl s pokusem zasunout puk po objetí branky k tyči. Po dvaceti minutách vedli domácí 3:0.

Vstup do druhé třetiny lépe vyšel hráčům hostí, kteří si vytvořili tlak, ale Hanták dvakrát ve vyložené šanci Bláhu nepřekonal a podobně dopadl Žálčík, jenž netrefil před odkrytou brankou puk. Jestřábi se nakonec přecejen dočkali, když Meidl z rychlého protiútoku vybídl ke střele Radka Prokeše, jenž trefil pravý horní růžek Bláhovy branky.

Ve 30. minutě měl domácí gólman i velkou dávku štěstí, když neudržel Žálčíkovu střelu, ale puk ležící před odkrytou brankou uklidil jeden z jeho spoluhráčů do bezpečí. Ve 32. minutě AZ znovu vedl o tři branky, protože zásluhou Jana Bambuly využil přesilovku. Mladý útočník AZetu dorazil puk do branky po Kotalově teči Bednářovy střely.

Čtyři minuty před koncem druhé dvacetiminutovky hráli hosté přesilovku, ale mohli sami inkasovat, když Kotala projel s pukem přes celé kluziště až před Neužila, jenž však pěknou akci domácího útočníka zastavil. Dvě minuty scházely do konce druhé třetiny, když se po chybné rozehrávce AZetu dostali do šance Nouza s Divíškem, jenže Bláhu nepřekonali.

Minutu a půl před koncem druhé části vyslal Pawliczka do úniku Bednář, a jeho bombu zastavil Neužil betony. Po dvou třetinách tedy vedl AZ 4:1.

Ve třetí třetině byl dlouho k vidění tuhý boj, ale od 48. minuty začínali mít navrch hosté, kteří si vytvořili tlak a vynutili faul domácího Dudka. Jestřábi přesilovku využili v jejím závěru, když si na hraně brankoviště počkal na puk Tomáš Divíšek a poslal jej do sítě. To bylo v polovině 50. minuty. Krátce poté dostali hosté další možnost přesilové hry, ale tu už se AZetu podařilo ubránit.

Od 53. minuty zase převzali iniciativu domácí hráči, kteří se usadili v útočném pásmu, ale žádné šance si nevytvořili. Hosté se pak snažili o závěrečný tlak, ale nedařilo se jim udržet se v útočném pásmu. Minutu a půl před koncem třetí třetiny Jestřábi vybojovali útočné pásmo, vzali si oddechový čas a odvolali brankáře.

Risk ale Prostějovu nevyšel, protože 42 vteřin před koncem třetí dvacetiminutovky vybojoval Seman puk, posunul jej na Rehuše a ten vyslal na zteč Radka Pořízka, jenž trefil opuštěnou branku Jestřábů. Domácí hráči se tak mohli radovat z výhry 5:2.

AZ vyhrál důležité utkání v boji o play-off. Další utkání sehrají hokejisté Havířova v sobotu 16.2. na domácím ledě proti Kadani.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Navázali jsme na ty výborné výkony proti týmům z čela tabulky, a to nám přineslo tři body. Proti Prostějovu se nám to podařilo letos poprvé a o to je to cennější. To, co jsme si řekli na přípravě, jsme do puntíku splnili v zápase. Sestavu jsme obměnili, abychom byli proti soupeři, který disponuje vyrovnanými čtyřmi útoky, konkurenceschopní. V oddechovém čase jsme hráče jen nabádali ať se nebojí hrát s kotoučem a v klidu zápas dohrajeme.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Řekl bych, že domácí vyhráli zaslouženě. Úvod zápasu nám vůbec nevyšel a po individuálních chybách jsme prohrávali 0:2. Takové chyby nás sráží celou sezonu a obzvlášť v zápase, v němž se bojuje o play-off, se jich nemůžeme dopouštět. Přípravu na utkání jsme měli velmi podrobnou, ale někteří hráči, jako by na ní nebyli. Ve zbývajících 50 minutách tým makal a dřel, ale na domácí už to nestačilo. Ve zbývajících utkáních se ukáže jestli na play-off máme nebo ne.