AZet v prvním přípravném utkání skolil prvoligový Frýdek-Místek

Klára Bártková | 08.08.2023

Po více než roce a půl došlo v Gascontrol Aréně k měření sil mezi Havířovem a Frýdkem-Místkem, jako první šli do vedení domácí, avšak hosté rychle vyrovnali, na začátku druhé třetiny se navíc radovali z druhé branky, AZeťáci se ale nevzdali a po velice dobrém výkonu ve třetí třetině zvítězili 5:2.

Přípravné zápasy - 0.kolo út 8.8.18:00
AZ Havířov - HC Frýdek-Místek
5:2
(1:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Mrva (Ševčík, Pavlík), 31. Franek (Kunc, Křivohlávek), 38. Havlík (Pavlík), 53. Ševčík (Pavlík), 57. Pavlík (Korčian, Apolenář) – 14. Haman (Pouzar), 22. Cedzo (Kowalczyk, Hotěk). Rozhodčí: Koziol -  Veselý, Návrat. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 862. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.

AZ Havířov: Sachr – Kunc (A), Havlík, Korčian, Ševčík, Ščurek, Vosátko, Kalina – Mrva (C), Křivohlávek (A), Franek, Apolenář, Ćmiel, Pawliczek, Tvrdý, Pavlík, Kotásek, Middleton
HC Frýdek-Místek: Švančara (31. Šimonů) – Urbanec, Haman, Kowalczyk, Hrůzek, Homola, Hrachovský – Macháček, Hudeček, Kozlík, Cedzo, Hotěk, Šuhaj, Brada, Dvořák, Ramik, Geidl, Matěj, Pouzar, Bartoš

Hned na začátku utkání došlo k vyloučení na hostující straně, nicméně to vůbec nebylo poznat, protože to byli právě Rysi, kteří se drželi na puku a útočili. V čase 06:07 se však Ondřej Ševčík přesunul k bráně a zakončil do gólmana, toho využil Jakub Mrva, ten totiž vyražený kotouč zachytil a poslal ho pod horní tyč branky – 1:0.

Frýdek-Místek si následně vypracoval několik dobrých akcí, nejdříve bekhendovou střelou neuspěl Adam Cedzo, po něm se do útočné třetiny šikovně dostal Pavel Matěj, k vyrovnávací brance ale došlo až později, to když přesně zamířil Filip Haman1:1.

Po první třetině, která skončila nerozhodně, se tak mohlo pokračovat do další dvacetiminutovky, no a šťastněji do ní vstoupili hosté, ti totiž po necelé minutě a půl skórovali z hole Adama Cedza1:2. Rysi pokračovali v aktivní hře, Matěj Kozlík zamířil do náruče Davida Sachra, ten vychytal i Ondřeje Hrachovského.

V polovině základní hrací doby došlo ke střídání v hostující brance, místo chytajícího Patrika Švančary nastoupil Daniel Šimonů, domácí navíc zahrávali přesilovou hru, ve které se po chvíli prosadil Tomáš Franek, jenž svou ostrou střelou překonal nového strážce brány – 2:2.

Ještě před druhou sirénou si AZet připsal další přesný zásah, tentokrát z hokejky obránce Tomáše Havlíka, jeho tvrdá rána byla nad síly Daniela Šimonů – 3:2. Chvíli nato sice zahrozili hosté, nicméně rána Daniela Kowalczyka neměla gólové parametry, a tak David sachr v pohodě zasáhl.

Do poslední třetiny nastoupili domácí ve velkém tempu, ač bylo na začátku hodně nepřesností, hra se srovnala a AZet se víc a víc dostával do šancí. Matouš Ćmiel šikovně obkroužil bránu a pokusil se zasunout puk do brány, po něm ještě dorážel Ondřej Ševčík, ani jeden z nich si však s hostujícím brankářem neporadil.

Šanci měli i Rysi, Daniel Kowalczyk se bleskurychle přesunul mezi kruhy, odkud ale trefil jen připravený beton Davida Sachra. Možná i díky nedůrazu hostující defenzivy se domácím podařilo přidat další trefu, Ondřej Ševčík se totiž opřel do rány od modré a Daniel Šimonů už sahal na puk, jenže ten pomalu doklouzal za čáru – 4:2

Domácí gólman si poradil i s další útočnou akcí, kdy na něho mířili Daniel Kowalczyk a Radek Dvořák. Závěrečná branka přišla v čase 56:09, znovu se o ni postarali domácí, Šimon Pavlík šikovně tečoval do brány zakončení Pavla Korčiana – 5:2

Jiří Raszka (AZ Havířov): Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas s prvoligovým mančaftem, ve kterém hraje spousta kvalitních hráčů, navíc přijeli s docela silnou sestavou, což bylo vidět i v zápase. My měli první dvě třetiny problémy s napadáním a rychlým přístupem soupeře v našem obranném pásmu, hodně jsme předržovali kotouče a měli opožděné reakce, Frýdek z toho těžil a měl nějakou převahu, v těžkých chvílích nás však podržel gólman. Tím, že jsme na ledě pět dní, tak jsme se systémovým věcem věnovali zatím jen okrajově, celou přípravu chceme pojmout hlavně kondičně, proto jsme dnes hráli na tři pětky. Byl jsem hodně zvědavý, jak se s tím popereme, protože ty první dvě třetiny byly hodně náročné, v poslední dvacetiminutovce jsme ale přidali na forčeku a začali získávat kotouče. Převaha se trochu přelila na naši stranu a napadaly nám tam branky, za což jsem rád, zároveň jsem spokojen, že se ve hře objevovaly věci, které jsme tam chtěli. Samozřejmě, byly tam i systémové chyby, kdy jsme propadali, ale jak už jsem říkal, tomu jsme se zatím až tak nevěnovali. Závěrem bych chtěl říct, že každé vítězství se počítá, ještě když jde o prvoligový tým, nadále nás ale v přípravě čeká hodně práce.

Martin Janeček (Frýdek-Místek): Dneska šlo o první zápas, který byl z obou stran hodně rozlítaný. Rozhodla druhá třetina, my byli sice o chloupek hokejovější a měli tam tři vyložené šance, jenže jsme je nevyřešili dobře, Havířov pak i díky svému nadšení, disciplinované a organizované hře či dobrému pohybu utkání otočil a šel si pro vítězství. Musím uznat, že vyhráli zaslouženě. I když jsme prohráli, tak jsme získali řadu cenných věcí, zejména pro mladé kluky se jedná o cenné zkušenosti a myslím si, že z toho do budoucna vytěžíme co nejvíce.