Azet ve finále turnaje RT TORAX přestřílel soupeře z Krakowa

David Motloch | 18.08.2012

Havířovští si na celkovém prvenství zadělali již v úvodních minutách. Vždyť po dvou minutách a dvanácti vteřinách vedli již 3:0! Skvělou první třetinu završil čtvrtým gólem Jan Daneček, a i když Krakow později vstal takřka z mrtvých, smazat čtyřgólové manko bylo nad síly našeho soupeře. Úvodní dvacetiminutovka napovídala chystající se přestřelku, což se nakonec potvrdilo. Dohromady padlo v tomto nádherném finále 10 branek. Brankáři si chvíli připadaly jako ryby na souši, ale šťastnější přece jenom mohl být Lukáš Daneček, jenž spolu se svým týmem převzal pohár pro vítěze letošního prvního ročníku poháru RT TORAX.

příprava muži - 0.kolo so 18.8.17:30
Comarch Cracovia Krakow - AZ Havířov
4:6
(0:4, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 23. Kowalówka A. (Piotrowski, Rutkowski), 27. Demkowicz (Laszkiewicz D.), 48. Zielinski (Rutkowski), 58. Laszkiewicz D. - 1. Haas (Říčka), 2. Sztefek (Zientek), 3. Pechanec (Krisl), 7. Daneček J. (Maruna, Prokop), 40. Zientek (Pechanec), 48. Pechanec (Mráz, Pavlas). Rozhodčí: Mikula – Barteček, Rožánek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:6, 4:6.
Comarch Cracovia Krakow: Radziszewski – Sznotala, Besch, Klys, Myjak, Kowalónka A., Noworyta, Witowski, Zielinski – Laszkiewicz L., Kowalówka S., Laszkiewicz D. – Chmielewski, Dvořák, Kostecki – Kmiecik, Rutkowski, Piotrowski – Zietara, Horowski, Cieslicki – Demkowicz
AZ Havířov: Daneček L. – Hartmann, Prokop, Zientek M., Krisl, Hegegy, Vydra, Balčík – Maruna, Najdek, Daneček J., Sztefek, Potočný, Stránský, Klimša, Haas, Říčka, Pavlas, Mráz, Pechanec

Havířov vstoupil do finálového střetnutí jako uragán. Říčka poslal přesnou přihrávkou do jízdy Radima Haase a ten již chladnokrevně zmátl gólmana a zasouval puk do odkryté branky. Neuběhla ani minuta a fanoušci AZetu mohli slavit podruhé. Oku lahodící akci zakončoval přesnou střelou Michal Sztefek. Další přesný zásah vyslal do pravého horního růžku branky Antonín Pechanec.

Na světelné kostce svítil čas 2:12 a Havířov již vedl 3:0! Tím však jeho spanilá jízda nekončila. Krakow byl doslova zralý na ručník a hráči v černých dresech naopak podnikali jednu pěknou akci za druhou. Čtvrté branky se dočkali v početní výhodě. Maruna poslal luxusní přihrávku k zadní tyči na volného Jana Danečka a ten opět jen doklepával kus černé pryže za brankovou čáru.

Haas měl na holi další gól, ale branku polského celku těsně přestřelil. Prázdnou branku nedokázal trefit ani při pohledné individuální akci Krisl a krakowská obrana následně se štěstím ubránila i velký závar ve svém brankovišti. Třetinu snů tak AZet vyhrál 4:0 a o vítězi bylo prakticky už po první třetině rozhodnuto.

Ve druhé třetině již Havířov polevil a Cracovia toho dokázala využít. Piotrowski našel před brankou dobře najetého Adriana Kowalówku a ten nedal Danečkovi žádnou šanci. Krakowu následně vyšla další akce a rázem byl havířovský náskok ztenčen na pouhé dva góly. Laszkiewicz ještě na havířovského gólmana nevyzrál, ale dorážející Hubert Demkowicz už měl lehkou úlohu.

K vidění bylo minimum šancí, přesto se fanoušci dočkali v závěru třetiny ještě jedné branky. V přesilové hře napřáhl Marek Zientek a touš si našel místo až v brance Comarchu. Úvod třetí třetiny pak patřil opět AZetu. Nejprve mířil Haas v pádu jen do tyče a následně Pechanec ztroskotal na výborném zákroku Radziszewskiho, který byl nakonec vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje.

Byla to však Cracovia, která přidala další branku a opět snížila na rozdíl dvou gólů. V signalizované výhodě si sjel dobře před branku Artur Zielinski a zamířil přesně za Danečkova záda. Uběhlo pouhých třiadvacet vteřin a AZetu vrátil tříbrankové vedení agilní Antonín Pechanec. Ten měl již lehkou úlohu v podobě dorážky Mrázova střeleckého pokusu.

Havířov si již své vedení v poklidu hlídal, přesto ještě jednou inkasoval. Konečnou podobu dal výsledku kapitán Cracovie Daniel Laszkiewicz, jenž dvě minuty před koncem prostřelil Danečka. AZet tak ve finále zdolal Krakow 6:4 a mohl se radovat z turnajového vítězství. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni na straně Havířova Antonín Pechanec, na straně Krakowa Rafal Radziszewski. Robert Najdek navíc převzal cenu pro nejlepšího útočníka turnaje.

Rudolf Roháček (Comarch Cracovia Krakow): Myslím si, že v podstatě byl zápas rozhodnutý již po třech minutách, kdy jsme na začátku zaspali a dostali rychlé tři góly. Vůbec jsme v první třetině nebruslili, možná si hráči mysleli, že to odehrají takticky bez bruslení a Havířov jim to bude přihrávat. Od druhé třetiny jsme konečně začali hrát lepší hokej, vyhráli jsme vlastně druhou i třetí třetinu, ale na to velké manko z první části to nestačilo. Pro nás to je ponaučení, že musíme hrát zodpovědně od prvních vteřin.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov 2010): Řekli jsme si, že chceme do utkání vlétnout, což se nám výborně povedlo a vedli jsme již v 7. minutě 4:0. V první třetině jsme soupeře úplně vymazali z ledu a měli jsme řadu dalších šancí. Po třetině jsme si řekli, že zopakujeme výkon z první třetiny a vstřelíme rychlou pátou branku, abychom soupeře dostali úplně do kolen. Hlava hokejisty ovšem dělá zhruba 70 % výkonu a přišlo určité uspokojení nebo podcenění. Krakow dokázal snížit na 4:2 a dostali jsme jej svými chybami a přístupem zpět do hry. Dostal nás z toho pátý gól, který byl docela náhodný. Kluci by si z toho měli vzít ponaučení, ale jinak hodnotím zápas kladně.