Havířov ztratil čtyřgólové vedení a rozhodl až v nájezdech

Klára Bártková | 05.09.2023

Dnešní utkání nabídlo pořádné drama. AZet si během prvních dvou třetin vytvořil slibné vedení, jenže ve třetí třetině od své hry upustil, Opava se vrátila do hry a vyrovnala. Rozhodnout se muselo až v samostatných nájezdech, ve kterých nakonec uspěli domácí.

Přípravné zápasy - 0.kolo út 5.9.18:00
AZ Havířov - HC Slezan Opava
6:5sn
(2:0, 3:1, 0:4 - 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Ficek (Ćmiel, Mrva), 14. Tvrdý (Ševčík), 26. Klimša (Spratek, Ficek), 33. Vosátko (Klimša), 34. Ficek (Haas, Spratek), rozh. náj. Kratochvil – 27. Kadula (Ludvík), 56. Stuchlík (Krupa), 58. Horizral (Buršík), 60. Vojtovič (Stuchlík, Adamec), 60. Brada (Adamec). Rozhodčí: Novák – Gančarčík, Ševěček. Vyloučení: 12:11. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 461. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:5, 6:5.

AZ Havířov: Šindelka – Vosátko, Kunc, Ševčík, Valenta, Ščurek, Ficek, Havlík – Klimša (A), Křivohlávek, Franek – Kratochvil, Ćmiel, Mrva (A) – Haas (C), Spratek, Apolenář – Pawliczek, Pavlík, Tvrdý
HC Slezan Opava: Slíž – Šindelář (C), Pachula, Adamec, Koblížek, Thiel, Ludvík, Lehotský – Krupa, Stuchlík, Horizral, Vašenka, Beránek, Vojtovič, Kotásek, Brada, Kadula, Hendrych, Hůlek, Buršík

Havířov vstoupil do zápasu velice aktivně, od začátku si vytvářel veliké množství šancí a Opava měla co dělat, aby tlak AZetu ustála. Nicméně spousta příležitostí domácích ztroskotala na nepřesných zakončeních. To se změnilo v 10. minutě, kdy při hře čtyři na čtyři udeřil Dominik Ficek, jenž zakončením pod víko otevřel skóre utkání – 1:0

Po této brance se přece jen ozvali i hosté, kteří se dostali do útočného pásma, kde se drželi poměrně dlouhou dobu. Ke střele se nakonec probojoval Beránek, nicméně Šindelka byl pohotový a v pohodě zasáhl. V čase 13:30 už na světelné tabuli svítil stav 2:0, Ševčík se prodral před branku a byl faulován, odražený kotouč zachytil Jiří Tvrdý, který už dotlačil kotouč za záda hostujícího brankáře.

Domácí mohli rychle zvýšit, zkoušel to Apolenář nebo Ščurek, nicméně gólman Opavy byl v těchto chvílích na místě. Opava měla na konci první dvacetiminutovky a na začátku té druhé k dispozici čtyřminutovou přesilovou hru, nicméně v té toho moc nevymyslela.

Na začátku prostřední části došlo k dalšímu vyloučení na domácí straně, ale Opava ani tuto příležitost na změnu stavu utkání nevyužila. Naopak po necelých pěti minutách hry to byl Apolenář, který s přispěním své šikovnosti vybojoval puk před hostující brankou, přihrál Haasovi, který ještě vracel na Spratka, jenže ten jen promáchl.

Za malou chvíli ale havířovští hokejisté přece jen radovali, protože Spratek výbornou přihrávkou našel najíždějícího Davida Klimšu, ten si kotouč rychle zpracoval a umísti ho vedle betonu – 3:0. I přes velikou převahu domácích skóroval ve 27. minutě opavský Kryštof Kadula3:1.

Avšak poté znovu začali úřadovat domácí a fanouškům jistě udělalo radost, že střelecké pozice si v několika případech vytvořili i obránci. Právě jeden z nich, David Vosátko, se postaral o výstavní trefu, když se dostal přes modrou čáru a střelou do horního růžku překonal Slíže – 4:1

O minutu později se skóre měnilo znovu. Po vhazování se kotouč dostal na hokejku Dominika Ficka, který od modré čáry zamířil na bližší tyč – 5:1. Konec druhé třetiny zpestřila i roztržka mezi Havlíkem a Vašenkou, za kterou si domácí obránce vysloužil hlasité ovace.

V poslední třetině Havířov upustil od svého výkonu a Opava se mnohem více dostávala do hry. Nejdříve na modré čáře propadl Valenta, a tak se do úniku dostal Vojtovič, jenže zakončil do betonu. V závěrečné pětiminutovce začalo pořádné drama.

V čase 55:53 se prosadil Kryštof Stuchlík5:2. Pak se před bránou objevil Mário Horizral, který doklepl puk do brány – 5:3. Necelou minutu před koncem snížil Jan Vojtovič na rozdíl jediné branky – 5:4. A tři vteřiny před koncem základní hrací doby pálil přesně Marek Brada5:5.

Zápas tak dospěl do prodloužení, ve kterém měla Opava více příležitostí na skórování, Šindelkovi pomohla i tyč po střele Beránka. V samostatných nájezdech se trefil jediný hráč a tím byl havířovský Šimon Kratochvil, jenž rozhodl o tom, že Havířov nakonec zvítězil.

Jiří Raszka (trenér AZ Havířov): Bezprostředně po utkání jsem hodně naštvaný a kluci to ode mě slyšeli. Padesát minut kontrolujeme zápas, vypracujeme si vedení a místo toho, abychom zápas dál kontrolovali, tak v posledních deseti minutách od své hry úplně ustoupíme. Nechali jsme si soupeře vlézt pod kůži a nezvládli jsme to, nechtělo se nám poctivě pracovat a poctivě dřít. Hosty jsme zcela zbytečně pustili dvěma góly do hry a Opavě pak narostla křídla, čili zopakuju, že padesát minut bylo fajn, i když to bylo dosti upracované, ale ten závěr musíme kontrolovat úplně jinak.

(Mnohem obsáhlejší rozhovor s trenérem Jiřím Raszkou přineseme ve středu.)

Pavel Zdráhal (trenér HK Opava): Havířov má tým, který samozřejmě bude patřit do špičky a jejich ambice jsou zcela odlišné od těch našich, což jsme před dnešním zápase věděli. Výsledek je pro nás ale překvapivě dobrý, po dvou třetinách jsme sice prohrávali 1:5 a ten rozdíl mohl být klidně větší. Pak jsme si však v kabině řekli, že do toho musíme dát více srdíčka a to se stalo, podle toho to pak taky vypadalo.