Obrat ve druhé třetině přinesl proti Benátkám další tři body

Tomáš Vlček | 18.10.2017

15. kolo WSM ligy přivedlo na havířovský led mladý a nepříjemný tým Benátek nad Jizerou. AZ měl sice do zápasu dobrý vstup, ale neproměnil své šance a naopak hosté dvakrát v závěru první třetiny udeřili. Naštěstí ve druhé dvacetiminutovce se podařil AZeťákům dokonalý obrat skóre a po brankách Pořízka, Kaluse a Kotaly nakonec vyhráli zaslouženě 3:2, byť podle obrazu hry mohla být výhra ještě výraznější. Další zápas sehraje AZ v sobotu opět doma proti Č. Budějovicím.

WSM liga - 15.kolo st 18.10.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Benátky nad Jizerou
3:2
(0:2, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Pořízek (Kurovský, Krisl), 29. M. Kalus (Jergl, R. Havel), 30. Kotala (Pořízek, Kurovský) – 15. Hrabík (Jeník, Z. Král), 19. Pyrochta (Z. Král, Bittner). Rozhodčí: Fiala, Zbořil – Reich, Měkýš. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 1440. Střely na branku: 40:24 (15:13, 18:9, 7:2). Zblokované střely: 14:14. Hity: 27:7. Vhazování: 37:22. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

AZ Residomo Havířov: Bláha – Krisl, Dudek, Puzič, Drtil, Chroboček, R. Havel – P. Beránek, Matai, Sikora – Jergl, Rác, Gřeš – Fronk, Hudeček, M. Kalus – Kotala, Pořízek, Kurovský.
HC Benátky nad Jizerou: Kořenář – Husa, Kunst, Pyrochta, Turský, Maier, Jandejsek – A. Dlouhý, Chrtek, Hrníčko – Průžek, Bittner, Psota – Jeník, Z. Král, Hrabík – Wiencek, Kuťák, Bělohorský.

Podle očekávání bylo utkání od začátku svižné, hráči obou týmů hodně bruslili a byla k vidění spousta šancí. Už v polovině 2. minuty mohl po Rácově nahození zakončovat do odkryté branky domácí Gřeš, ale tomu scházely k puku centimetry.

V 7. minutě měl obrovskou šanci na druhé straně Wiencek, který už překonal Bláhu, ale puk se odrazil od tyče a pak jej z brankoviště dostal Sikora. V polovině první části hry mohli při přesilovce skórovat hráči AZetu, jenže Benátky podržel Kořenář, jenž pochytal i ty největší šance domácích, včetně dvou pokusů Mataie.

A tak se dočkali úspěchu hosté. V 15. minutě Král vyhrál buly, puk se dostal ke Kryštofovi Hrabíkovi, jemuž se povedlo propasírovat puk do branky. Důležité bylo dění v posledních třech minutách první třetiny. Po odpískání se hostující dva hráči pustili do domácího Dudka, tomu přišel na pomoc Kalus a vznikla z toho pěkná mela. Hůř ji odnesli domácí, kteří sice bitku vyhráli, ale oba šli na trestnou lavici, zatímco za hosty pouze autor prvního gólu Hrabík.

K tomu fauloval při oslabení vysokou holí Havel, dostal 2+2 minuty a hosté měli rázem dlouhou přesilovku 5 na 3. Tu také potrestali, když se minutu a půl před koncem třetiny Filip Pyrochta dostal do pozice na vrcholu pravého kruhu pro vhazování a měl čas zamířit přesně do pravého horního růžku Bláhovy branky.

Pak pokračovala dlouhá přesilovka hostí 5 na 4, ale tu ve zbytku první periody využít nedokázali. Po dvaceti minutách hry tak vedly Benátky 0:2 a zbytek početní výhody si přenesly do druhé třetiny.

První třetina byla bohatá na šance, ale druhá část ji několikanásobně předčila. Hned na jejím začátku měli několik šancí hosté, poslední z nich Maier. Pak přišlo přečíslení 2 na 1, které zakončil domácí Kalus, ale Kořenář jej vychytal.

Ve 24. minutě s velkým štěstím snížil Radek Pořízek, jehož střelu Kořenář neudržel a puk se mu mezi betony prokutálel až za brankovou čáru. O minutu později hrál AZ přesilovku, ale největší šanci v ní měl hostující Král, který se řítil sám na Bláhu, jenže ten jeho ránu zastavil vyrážečkou.

Ve 29. minutě využil AZ přesilovku, když Jerglovu střelu dorazil Marek Kalus. Neuplynula ani minuta a bylo to 3:2, když Jakub Kotala poslal bekhendem puk do poloodkryté branky.

Hostující trenéři na tuto situaci reagovali oddechovým časem. Poté se hra Benátek zlepšila, drželi se v útočném pásmu, ale nikdo z Benáteckých Bláhu nedokázal překonat. A tak přišla série gólovek Havířova.

Jenže Matai i Fronk ztroskotali na Kořenářovi. Ve 33. minutě se do samostatného úniku dostal domácí Kalus, byl hákován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Havířovský forvard zkusil střelu na vyrážečku, jenže Kořenář byl i tentokrát bezchybný.

Nevyužit zůstal i únik Mataie při vlastním oslabení ve 36. minutě a šance Gřeše a Puziče o minutu později. Závěr třetiny zase patřil Benáteckým, jenže Hrníčka dvakrát vychytal Bláha a Pyrochta pálil mimo tyče. Po dvou třetinách se skóre otočilo a AZ vedl 3:2.

Přehlídka šancí pokračovala i ve třetí třetině. Ve 41. minutě Gřeš našel před brankou úplně volného Jergla a ten jen těsně minul šibenici Kořenářovy branky. O čtyři minuty později zastavila střelu domácího obránce Chrobočka dokonce tyč.

V 51. minutě jeli domácí Rác s Puzičem dva na jednoho, druhý jmenovaný si položil Kořenáře, ale nedokázal přehodit puk přes jeho beton. Podobně dopadly další šance a tak byl v Havířově k vidění dramatický závěr.

Benátky měly minutu před koncem třetí třetiny přesilovou hru, kterou ještě vylepšily odvoláním brankáře. Jejich hráči si vytovřili obrovský tlak, ale obětavě bránící hráče domácích a spolehlivého Bláhu v brance Havířova nedokázali překonat. Na druhé straně se nepovedlo trefit prázdnou branku Jerglovi. Dnešní atraktivní utkání proto skončilo vítězstvím AZetu 3:2.

Další utkání sehraje AZ v sobotu na domácím ledě s Českými Budějovicemi.

Martin Janeček (AZ Residomo Havířov): Zase jsme byli celý zápas trochu nervózní, jak jsem říkal už minule. Nicméně trochu se mi zdá, že ta deka z nás pomalu padá. Dnes jsme měli řekl bych smolnou první třetinu, pak se nám ale podařilo dostat soupeře pod tlak a zápas otočit. Pak už tam bylo méně tvořivosti, báli jsme se udělat chybu. Šance jsme měli, na kotouči jsme byli, jen nám v těch akcích chybělo více sebevědomí, abychom více uskočili.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Nám se docela povedla první třetina, dostali jsme se do dvoubrankového vedení, ale je škoda, že jsme se ve druhé třetině nechali zatlačit. Domácí přidali a poměrně rychle hru srovnali a druhá třetina tak vyzněla v náš neprospěch. Myslím si, že dnes je opravdu škoda, že si neodvážíme ani bod. Utkání podle mě šlo dovést do prodloužení a mohli jsme bodovat, dnes nás to tedy mrzí.