V premiéře podlehl AZ Vítkovicím

Tomáš Vlček | 30.07.2015

Dlouho očekávaná premiéra AZetu na ledě vypukla dnes v K&K PNEU Aréně. Před téměř třítisícovou návštěvou byly hostem extraligové Vítkovice, které potvrdily svou kvalitu a i přes sympatický výkon havířovských hokejistů si vezou do Ostravy výhru 6:3. Za AZ se dvakrát trefil kapitán Jirka Krisl a jednou nováček v týmu Aleš Staněk. Další zápas sehraje AZ v pátek 7.srpna doma proti Přerovu.

příprava muži - 0.kolo čt 30.7.18:00
AZ Havířov - HC Vítkovice Ridera
3:6
(0:0, 1:4, 2:2)
Branky a nahrávky: 29. Krisl (Sztefek, Pechanec), 48. Krisl, 58. Staněk (Graca) – 24. Húževka (Pastor, Puzič), 30. Vandas (Balán, Sloboda), 36. Burger (Čerešňák, Zdráhal), 38. Kolouch (Szturc), 53. Zdráhal (Tomi, Burger), 60. Tomi. . Rozhodčí: Fiala, Šutara – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.712. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:6.
AZ Havířov: Matoušek – Ostrčil, Lenďák, Bahounek, Krisl, Graca, Chroboček, Jonáš, Jaroch – Vyčesaný, Maliník, Kanko – Bednář, Pechanec, Sztefek – Matějek, Rimmel, Kalus – Maruna, Staněk, Křibík – Kurovský. Trenéři: Štefan Mikeš a Martin Janeček
HC Vítkovice Ridera: Šindelář – Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Štich, Bail, Pastor, Puzič, Štencel – Kolouch, Balán, Olesz – Szturc, Illéš, Zdráhal – Húževka, Kucsera, Káňa – Vandas, Burger, Tomi. Trenéři: Ladislav Svozil a Martin Prusek

Začátek utkání patřil hostujícím Vítkovicím, na kterých bylo znát, že už hrají svůj druhý zápas v přípravě. V 5. minutě hezky dorážel kotouč do branky Olesz s Kolouchem, ale oba ztroskotali na dobře postaveném Matouškovi v brance. Za Havířov se ozval střelecky Kalus nebo Maliník, jejichž pokusy lze označit za nebezpečné, avšak ani pozorně chytající Šindelář chybu nepřipustil.

První třetina brankové situace nepřinesla, nicméně prostřední dějství pro změnu nabídlo střelecké hody. Ve 24. minutě se prosadil Peter Húževka, který tečoval Pastorovu střelu od modré za záda brankáře Matouška. Dlouho ale hostům vedení nevydrželo, protože už ve 29. minutě srovnával Jiří Krisl přesnou ránou k tyči. Jako blesk z čistého nebe ale padla i další branka, tentokrát už do sítě Havířova. Michael Vandas využil krásné kombinace spoluhráčů, díky které zakončoval do zcela prázdné branky.

Vítkovičtí byli ale i nadále při chuti a svou extraligovou příslušnost dokázali dalšími dvěma brankami. Nejprve ve 36. minutě navyšoval náskok hostí bombou z vrcholu kruhu ve dvojnásobné přesilovce zkušený Jiří Burger, poté o necelé dvě minuty později upravoval na náskok tří branek Petr Kolouch, využívající hrubky brankáře Matouška za vlastní svatyní.

Ve třetí třetině se po delší době ozvali i Havířovští. Za ně snižoval ve 48. minutě nenápadnou střelou z dálky mezi betony Šindeláře opět Jiří Krisl. V 53. minutě si hosté vzali svůj náskok zpět využitou přesilovkou, kdy nadvakrát dorážel kotouč do brankové šibenice Patrik Zdráhal.

Závěrečné dvě branky už na vývoji utkání nic nezměnily, pouze kosmeticky upravily skóre zápasu. V 58. minutě naposledy rozjásal havířovské publikum Aleš Staněk, který přesně tečoval nabídku Daniela Gracy od modré. Domácí ještě zkusili závěrečnou power play, výsledkem však byla pouze šestá branka Vítkovic, kterou v poslední minutě zařídil Vojtěch Tomi.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Do tohoto zápasu jsme se připravovali tak, jak je pro první zápas typické. Hráči ukázali srdce a bojovnost a především ve třetí třetině jsme byli podle mého názoru Vítkovicím rovnocenným soupeřem. První dvě dějství měl soupeř větší tlak, což dokázal i zúročit gólově. Během utkání jsme zkoušeli různé varianty formací, jednotlivé hráče jsme stavěli do rozdílných pozic. Pokud se toto mužstvo dobře poskládá a sehraje, tak má podle mě velkou perspektivu.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): V Havířově to je vždycky těžké, o čemž jsme se přesvědčili i dnes. V létě je ještě hodně nekvalitní led, což je určitě dáno počasím. Dnes ten led vydržel zhruba deset minut. Máme vítězství 6:3, zkoušeli jsme si něco ověřit, měli jsme dnes k dispozici mladší hráče, protože máme hráče v reprezentaci nebo ve dvacítce. Byl to od Havířova sympatický zápas, určitě je lepší hrát takové utkání, než jen odehrát utkání na tréninku mezi sebou.