Z dobře rozehraného zápasu je jen bod

Klára Bártková | 25.01.2023

V rámci 32. kola druhé ligy přijela do Havířova Opava. V prvních dvou dvacetiminutovkách hráli domácí dobře, jenže do té třetí nastoupili s úplně jiným přístupem. Opava v závěru základní hrací doby srovnala a v prodloužení byla šťastnější, v Havířově proto zůstává jen bod.

2. liga - 32.kolo st 25.1.17:00
AZ Havířov - HC Slezan Opava
3:4p
(1:1, 2:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Ćmiel (Mrva, Kratochvil), 24. Kratochvil (Kolarz, Ćmiel), 35. Mrva (Spratek, Kratochvil) – 20. Štěpánek (Danielčák, Štindl), 41. Káňa (Vojtovič, Štindl), 57. Pachula (Malina, Wolf), 61. Štěpánek (Rousek, Danielčák). Rozhodčí: Škach – Bartoň, Tvrdý. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 582. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:4.

AZ Havířov: Šindelka – Dudáš (A), Mrowiec, Kunc, Kuboš, Hudec, Kolarz (C), Havlík – Antoníček, Spratek, Pawliczek – Apolenář, Zdeněk, Haas – Mrva (A), Ćmiel, Kratochvil – Tvrdý, Pavlík, Pastor
HC Slezan Opava: Piták – Štěpánek, Pachula, Vojtovič, Ludvík, Thiel, Horný, Věntus – Vojkuvka, Buršík, Malina, Rousek, Káňa (A), Kadula, Vašenka, Beránek, Štindl (C), Wolf (A), Danielčák, Krupa

Do dnešního zápasu, který začínal velmi opatrně, nastoupil jako jednička znovu Martin Šindelka, na toho sice už ve druhé minutě najížděl Vlastimil Malina, přibrzdil ho však Jakub Apolenář, takže domácí brankář zas tolik práce neměl. První nebezpečná akce zápasu přišla ve čtvrté minutě, kdy si před bránu Opavy vybruslil Jakub Apolenář, jenže přihrávka Jiřího Zdeňka skončila na hostujících hokejkách.

Domácí zahrávali přesilovou hru, ale žádnou vyloženou šanci si v ní nevytvořili. Zato hosté ve vlastním oslabení domácí defenzivu zaměstnali, Radek Štěpánek vjel do pásma a snažil se přihrát na volného Tomáše Káňu, ale havířovská obrana tuto příležitost na poslední chvíli překazila.

Do dobré střelecké pozice si znovu najel Jakub Apolenář, který však nedokázal zpracovat přihrávku od Jiřího Zdeňka. O chvíli později už ale svěřenci Jiřího Raszky mohli zvedat ruce nad hlavu, Jakub Mrva se totiž po pravé straně přesunul přes modrou čáru, mezitím se před bránu protlačil Matouš Ćmiel, který zvedl puk nad beton Dominika Pitáka – 1:0

Už to vypadalo, že se do úniku dostane Daniel Spratek, nedosáhl však na příliš dlouhý pas od Jakuba Mrvy. Vedení AZetu netrvalo moc dlouho, trefou do horního růžku se totiž v přesilové hře prosadil hostující Radek Štěpánek - 1:1.

Druhá třetina začala pro domácí dobře, nejdříve musel Dominik Piták zasahovat proti pokusům Jakuba Mrvy a Matouše Ćmiela, následně už ale opavský brankář nestačil na tvrdou střelu Šimona Kratochvila2:1

Hosté se ale pomalu začali dostávat do hry, když se jim naskytly početní převahy, Martin Šindelka čelil několika nebezpečným střelám, asi nejvíc jich vyslal Dominik Věntus, ten však nakonec recept na gólmana domácích nenašel.

No a i když měli v posledních chvílích více ze hry hosté, byl to AZet, který znovu skóroval. Daniel Spratek se přemístil před bránu, kde naznačil střelu, tím zmátl brankáře, který se přesunul na druhou stranu, pak domácí útočník vrátil kotouč Jakubu Mrvovi, který dorážel do prázdné – 3:1.

Po dobrém výkonu v úvodních čtyřiceti minutách došlo ke změně hry na havířovské straně. Opava hned po 32 vteřinách snížila zásluhou Tomáše Káni, který bekhendovým zakončením překonal Martina Šindelku – 3:2

Ve vlastním oslabení se do úniku dostal Matouš Ćmiel, který však nevyzrál na připravený beton Dominika Pitáka. Za opavský faul bylo nařízeno trestné střílení, k tomu se postavil Jiří Zdeněk, který se pomalu rozjížděl, zamířil jen do betonu a šanci na zvýšení nevyužil.

Zato Opava se do dobrých pozic dostávala víc a víc a v čase 56:18 propálil domácího brankáře Daniel Pachula3:3, bylo tedy srovnáno.

V prodloužení moc šancí k vidění nebylo, rozhodlo se totiž poměrně rychle. Radim Štěpánek si najel do pravého kruhu a zamířil do mezírky u ruky havířovského gólmana – 3:4pp.

Havířov tedy druhý bod nevybojoval, už v sobotu ale čeká havířovské hokejisty další důležitý zápas, od 17:00 se představí v Hodoníně.

Jiří Raszka (trenér AZ Havířov): V určitých fázích naše hra nebyla vůbec špatná, myslím si, že první dvě třetiny jsme soupeře v útočném pásmu přehrávali, jenže se nám dneska vůbec nepovedla obranná fáze, díky tomu se soupeř dostával do dobrých zakončení. Určitě jsme se Opavě nechtěli přizpůsobit, ale v některých částech hry se to stalo. Po čtyřiceti minutách jsme každopádně vedli 3:1, takže jsme ten zápas měli kontrolovat. Ta třetí třetina... ta nám vůbec nevyšla. Vstoupili jsme do ní tragicky, dostali jsme laciný gól, což soupeře dostalo na koně. Opava si vytvářela další šance, my jsme ji navíc pomohli těmi přesilovkami, ty sice ubráníme, jenže nám ubírají mnoho sil, které nám pak chybí v zakončení. V prodloužení jsme ten kotouč bohužel nevyhrábli a Opava následně rozhodla. V sobotu nás v Hodoníně čeká další těžký zápas, do kterého musíme zlepšit naši hru, to se týká hlavně obranné a přechodové fáze.

Aleš Tomášek (trenér HK Opava): Víme, že je Havířov nad námi, my se ale ještě pořád díváme pod sebe, jelikož tam na nás pořád doráží Nový Jičín a Hodonín. My se do té osmičky chceme dostat a osmé místo asi není úplně ideální, protože dostat Znojmo... Každý bod je tedy dobrý. Dnešní duel nebyl vůbec jednoduchý, protože jsme vlastně skoro celé utkání prohrávali, pořád jsme museli dotahovat, nakonec to ale pro nás dopadlo dobře. Za stavu 3:1 byl Havířov samozřejmě lepší, protože si věřil, ale při skóre 3:2 už se trochu stáhli, hra se vyrovnala a my si začali vytvářet více šancí. Střelou od modré jsme vyrovnali a prodloužení... to už je hop trop, to se nám ale povedlo a další bod je pro nás plus.