Havířov hostil reprezentační zápas, česká šestnáctka podlehla Rusku

21.12.2016 | Jozef Valenčík, Tomáš Vlček

Ve středu 21. prosince se v havířovské K&K PNEU Aréně odehrálo mezinárodní přátelské utkání české reprezentace do 16 let, která vyzvala Rusko. Utkání přihlíželo téměř 700 diváků, kteří vytvořili dobrou kulisu, ale i přesto se domácímu celku nepodařilo na svého soupeře vyzrát. Rusko si tak z Havířova odvezlo vítězství 1:4.

Česko U16 - Rusko U16 1:4

Třetiny: 0:1, 1:1, 0:2. Branky a nahrávky: 36. Beránek (Klikorka) – 4. Podkolzin (Černyj), 28. Černyj (Janevskij), 44. Serďuk, 59. Janevskij (Gutik). Vyloučení: 6:10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 672. Střely na branku: 28:31 (9:13, 12:11, 7:7). Průběh utkání: 0:0, 0:2, 1:2, 1:4.

Česko: Škorpík – Mlčák, Suhrada, Homola, Haš, Klodner, Poizl, Klikorka, Kitzberger – Raška, Vitouch, Koffer – Toman, Barinka, Pištěk – Lang, Přikryl, Síla – Teplý, Beránek, Zeman

Rusko: Čufarov – Burenov, Stichanovskij, Ťuvilin, Zarubin, Arbuzov, Olejník, Janevskij, Fajzutdinov – Černyj, Guskov, Chulapov – Gutik, Nikolajev, Podkolzin – Lichačev, Baškirov, Šešin – Chaliullin, Lukin, Serďuk

Reportáž z utkání

První třetina přinesla rychlý a útočný hokej. Čeští hráči dostali hned ve druhé minutě možnost hrát přesilovku, ale ta se jim herně moc nevedla a navíc v ní sami inkasovali. Trojice hráčů podcenila situaci za vlastní brankou, puk jim vzal Alexandr Černyj, posunul jej do mezikruží na Vasilije Podkolzina a ten střelou mezi betony překonal Škorpíka. V 8. minutě se prodral do zakončení Chaliulin, ale tentokrát Škorpík odolal. První šanci našeho týmu viděla havířovská K&K PNEU Aréna o minutu později. Langovu střelu však vyřešil Čufarov lapačkou. Chvíli na to ruský gólman rychlým přesunem vyřešil Tomanovu teč Barinkovy střely. Pak hráli Češi svou druhou přesilovku, ale gólové šance si vypracovali až po ní. Šikovný Lang se prokličkoval až před branku, ale těžké pozici trefil pouze brankáře. V 17. minutě se při situaci 2 na 1 dostal k zakončení Toman, bekhendem však poslal puk nad. Závěr třetiny patřil hostům. Do nebezpečného zakončení se dostali postupně Gutik, Serďuk a Černyj, ale buď mířili mimo, nebo zachránil českou branku Škorpík.

Druhá třetina nabídla upracovanější hokej s mnoha souboji. Naši ubránili od 23. minuty celkem s přehledem své první oslabení. Ve 25. minutě se strhla potyčka na ruském brankovišti, po níž se na ledě poněkud vylidnilo. Půlminutku poté co se vrátili z trestné poslední hříšníci, navýšili hosté své vedení. Jenevskij nahodil od modré puk na naši braku a šikovný Alexandr Černyj jej nenápadnou tečí nasměřoval do sítě – 0:2. I nadále se na ledě často pohybovalo méně než deset bruslařů, ale přesilovky gól nepřinesly. Beránek totiž trefil tyč, Lichačev nepřelstil Škorpíka, Pištěk ruskou branku minul a Guskova zklamala Škorpíkova lapačka. Až dvě vteřinky po skončení jedné z těch českých přesilovek se ve 36. minutě skóre, dá se říct zaslouženě, změnilo. Důraz na ruském brankovišti prokázal Adam Beránek, který z blízka doklepl puk za Čufarova. Rusové mohli navýšit své vedení ve 39. minutě, ale Šešin z blízka puk do naší branky nenasměřoval.

Třetí část zápasu začala velkou šancí Pištěka, ale ten v odkryté brance trefil jen Čufarovovu vyrážečku. Pomyslný trest přišel ve 44. minutě. Naši ztratili puk při rozehrávce a ten se o několika odrazech dostal z hole Jegora Serďuka do české branky – 1:3. V dalším průběhu už moc šancí k vidění nebylo, a když tak spíše na straně hostů. V 51. minutě trefil našeho gólmana do ramene Černyj a o minutu později měl Škorpík štěstí, když tečovaná střela prošla těsně kolem jeho tyče. Na druhé straně mířil Haš mimo a Pištěkova střela byla ztečována do ochranné sítě. Češi to v závěru zkusili bez brankáře, ale obránce Sergej Janevskij se přes celé hřiště trefil 81 vteřin před koncem do prázdné branky a uzavřel skóre na 4:1 pro Rusko.

Nejlepší hráči zápasu:

Česko U16: Jan Škorpík
Rusko U16: Jegor Serďuk

Jaroslav Nedvěd (Česko U16): Zápas byl dlouho vyrovnaný a nakonec ho rozhodly spíše detaily. Hosté se v rozhodujících momentech zachovali šikovněji, nám chyběla trošku přímočarost a důraz. Krásně se to ukázalo na začátku třetí třetiny, kdy jsme místo srovnání na 2:2 inkasovali a od této chvíle už měl soupeř navrch. Jinak musím kluky pochválit za bojovný, kolektivní výkon, který budeme chtít zopakovat zítra ve třetím utkání, tentokrát samozřejmě s lepším výsledkem pro nás.

Vladimir Filatov (Rusko U16): Byl to už druhý vzájemný zápas během dvou dnů a v obou se střetly dva naprosto vyrovnané týmy. I když jsme oba zápasy vyhráli, tak musím říct, že český tým nám byl důstojným soupeřem a předváděl velmi dobrý výkon. Dnešní zápas rozhodla naše třetí branka, od té chvíle můžeme říci, že jsme měli utkání pod kontrolou.