Starší dorost veze bod z ledu poslední Poruby

Tomáš Vlček | 14.10.2014

K dohrávce odloženého zápasu 7. kola RAKO extraligy staršího dorostu jeli havířovští mladíci do Poruby. Poté, co během víkendu vyloupili svatyně Vsetína a Zlína se čekalo, že poslední tým soutěže nebude pro ně velkou překážkou. Jenže domácí havířovské v první třetině zaskočili, šli do vedení a to drželi až do konce druhé dvacetiminutovky. Když se šest minut před koncem podařilo získat AZetu vedení, vše vypadalo na zisk bodů. Jenže Poruba ještě stihla vyrovnat a druhý bod vybojovat v samostatných nájezdech. Další zápas sehraje AZ v pátek v Brně s Kometou, doma se představí v sobotu od 13:30 opět právě proti Porubě.

ELSD - 7.kolo út 14.10.18:00
HC RT TORAX Poruba - AZ Havířov
3:2sn
(1:0, 0:1, 1:1-0:0)
Branky a nahrávky: 18. Stach, 58. Horváth (Šustala, Nardelli), 65. rozhodující sn Irgl – 39. Langer (Kiss, Spálovský), 54. Kosina. Rozhodčí: Jeřábek J. – Ganger, Moravec. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 37:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
HC RT TORAX Poruba: Škoda – Široký, Olšr, Prokeš, Boháč, Prepsl, Skokan – Nardelli, Horváth, Irgl – Csabala, Malát, Šustala – Holub, Stach, Žídek –
AZ Havířov: Gerža – Trombík, Frojda, Dudek, Kiss, Spálovský, Mrowiec – Moravčík, Wróbel, Stružík, Langer, Peterka, Hendrych, Kurovský, Němec, Kosina, Cihlář

V loňské sezóně měli v soutěži vyrovnanou bilanci vzájemných zápasů a dalo se čekat, že dohrávka sedmého kola bude vyrovnaná. Přestože domácí hledají hokejovou pohodu a klid v koncovce, protože moc gólů nedává. V první třetině měl Havířov pět vyloučených a hned dvakrát dva současně. RT TORAX však dvojnásobné přesilovky nevyužil, ale vzal soupeři hodně sil. Ten se v prvním dějství moc před domácího gólmana nedostal.

Poruba šla do vedení v začátku osmnácté minuty, když Jakub Stach zabojoval o kotouč a doposud skvěle chytajícího gólmana Geržu překonal. Ve druhé třetině se karta obrátila. AZet zatlačil Porubu do defenzívy a gólman Škoda si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohl. V samém začátku si hosté zahráli také přesilovku pěti proti třem, ale bez kýženého výsledku. Hodně se bruslilo, hrálo nahoru dolů a domácím v závěru prostředního dějství začaly zcházet síly, čehož Havířov v končící devětatřicáté minutě využil k vyrovnání.

Svatopluk Langer po nahrávkách obránců Kisse a Spálovského vystřelil těsně nad ledem a puk prošel porubskému brankáři mezi betony. Po druhé výměně stran nechtěl ani jeden tým udělat chybu a zároveň čekal na zaváhání soupeře. Toho se dočkali Havířovští ve čtvrté minutě třetí třetiny, kdy se ujali brankou Ondřeje Kosiny pod horní tyč vedení.

Pak se hrál hodně vyrovnaný hokej s mnoha šancemi na obou stranách, a když Poruba dostala, sice kratičkou, třetí přesilovku pěti proti třem, pět vteřin před vypršením prvního trestu ji střelou od modré čáry využil kapitán Lukáš Horváth po nahrávkách Šustaly a Nardelliho. Zápas dospěl do prodloužení, v kterém při mnoha šancích k rozuzlení nedošlo.

O majiteli druhého bodu proto rozhodovaly nájezdy. Gólmani byli tři série bezchybní a až čtvrtý porubský pokus v podání Lukáše Irgla, který zvedl puk nad pravý beton gólmana Gerži byl vítězný.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Naše hra už vypadá hokejově, kluci vážně bojovali a bylo vidět, že chtějí vyhrát. Měli jsme sice hodně přesilovek, dokonce tři 5/3, ale málo střílíme. Naštěstí jsme tu třetí přesilovku 5/3 ve třetí třetině za stavu 1:2 proměnili a dovedli zápas až do nájezdů. V těch jsme byli šťastnější my, když Škoda žádný ze čtyř havířovských pokusů nepropustil.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): Dneska jsme podali katastrofální výkon a pokud budeme hrát uspokojeně každý druhý zápas, který vyhrajeme, tak nepatříme mezi top čtveřici, ale na chvost tabulky. To za prvé a za druhé, je mi hodně smutno z poměrů v českém hokeji.