Ve středu je derby, do města dorazí Rysi

23.01.2022 | Redakce

H A V Í Ř O V - Už tuto středu vyzve AZ doma, v rámci 41. kola CHANCE ligy, soupeře z nedalekého Frýdku-Místku. Slezská bitva svede dohromady celky, kterým se v této sezoně nedaří podle představ. Soutěž se znovu rozpohybuje po sérii odkladů. Havířov hrál naposledy 17. ledna proti Prostějovu (2:5), Rysi o dva dny dříve zvítězili v Třebíči (4:1). Úvodní buly bude vhozeno v 17:30.

HC Frýdek-Místek, 12. místo, 36z. (15 – 1 – 6 – 14), skóre 111:113, 53 bodů.

Kolem barážového pásma se v tomto ročníku utvořila solidní tlačenka a Rysi jsou jejím důležitým komponentem. Neustále musí odrážet ataky Přerova a Ústí nad Labem, jelikož oběma celkům chybí na frýdecko-místecké hokejisty pouhé tři body. Paradoxně jsou hosté zároveň krůček od předkola vyřazovací části. Desátá Poruba má oproti Rysům lepší skóre.

Nad propastí se svěřenci Mojmíra Trličíka a bývalého vynikajícího slovenského útočníka Jozefa Daňa naklánějí hlavně vinou chabé obrany. Hranici 113 inkasovaných branek letos pokořily jen čtyři další týmy. Deficit zatím nedohání ani střelecká kadence. Rysi vyslali v průměru 31,97 střely za zápas, nejvíc v lize, k čemuž jim dopomohly i vynikající přesilovky. V nich mají úspěšnost 26,28 % a jen Litoměřice jsou v tomto aspektur hry lepší.

Osobnosti týmu

U Rysů hrají prim hráči z Polska, Alan Łyszczarczyk (10+24) a Filip Komorski (16+8), kteří letos společně debutovali i v nejvyšší soutěži za Třinec. Prvně jmenovaný se vejde do elitní desítky bodování, zároveň je nejúdernějším cizincem. V sestavě nechybí ani protřelí forvardi Vladimír Svačina, Roman Szturc nebo Rostislav Martynek. Za beky se prosazuje hlavně sedmý Jakub Teper (5+16). Na osmi gólech je Daniel Krenželok, který sdílí stejnou bilanci pouze se sokolovským Janem Pohlem.

Poslední z pěti uplynulých duelů Rysů se vlivem covidových posunů datuje až do loňského kalendářního roku. Dva dny před Silvestrem zvládl Frýdek-Místek vůbec první prodloužení v sezoně a porazil Porubu v její hale 4:3. Pak přišlo nemilé klopýtnutí s Přerovem (1:6), očekávaný pád ve vedoucích Litoměřicích (2:5), ale také najetí na vítěznou vlnu. Doma si Rysi poradili se Slavií – 3:1.

A na úspěch proti Pražanům navázali i na ledě druhé Třebíče. Frýdecko-místečtí zaskočili favorita od úvodních minut. Brzké trestné střílení proměnil Vladimír Svačina a na jeho trefu už po dvou minutách a 13 vteřinách navázal Filip Komorski. Po bezgólové prostřední části přišlo rozhodnutí ve 47. minutě, kdy v přesilovce znovu kraloval polský útočník. Naději domácím sice vykřesal necelé dvě minuty před sirénou Erik Meluzín, ale do prázdné brány potvrdil konečné skóre 1:4 obránce Daniel Krenželok. Slezané udělali nečekaný krok v cestě za záchranou.

Úspěch na Vysočině po utkání okomentoval Mojmír Trličík, hlavní trenér Rysů: „Úspěch slavila naše produktivita na začátku utkání, kde si myslím, že jsme soupeře trošku překvapili a šli do vedení 2:0. Celkově ale od nás obětavost a dodržování taktiky, která v tom stavu, v jakém jsme s nemocnými a unavenými hráči, byla silně defenzivní. Také skvělý výkon podal náš gólman. Tohle když se sečetlo, je z toho cenný úspěch, kterého jsme dosáhli. Vážíme si každého bodu a těch z Třebíče zcela mimořádně. Nejenom, že hrajeme své vlastní play off, ale každý bod je pro nás cenný a tři jsou mimořádně. Nejsou nečekané, chceme vyhrát každý zápas, ale proti takto silnému soupeři je to přece jen cennější. Nejvíc musím ocenit způsob, jakým jsme vítězství dosáhli. To bylo doslova hrdinství našich hráčů. V závěru už jsme hráli totální defenzivu, věděli jsme, že nemusíme dát gól a stačí dostávat puky z pásma. Chtěli jsme mít hru před sebou, aby nedošlo k nějakému propadnutí a přečíslení.“

Sestava Frýdku-Místku z posledního zápasu:

Baroš - Krenželok, Teper, Korím, J. Michálek, J. Adámek, Ogurcov - Christov, D. Bartoš, Šlahař - Łyszczarczyk, Komorski, Šedivý - Svačina, Peterek, Klimša - Blaško, Čmiel, Matiaško.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 36z. (7 – 3 – 4 – 22), skóre 81:118, 31 bodů.

Havířov může směle pokračovat v načaté domácí šňůře. Během minulého týdne se měl sice představit v Sokolově a o víkendu v Ústí nad Labem, nicméně ani jedna z partií se nakonec nekonala. Mač se Slovanem se posouvá až na 11. února. AZ se i nadále drží na 16. místě, šance na záchranu existuje, ale už to nemají havířovští hráči jenom ve svých rukou. Jen na vstupenku do baráže by momentálně potřebovali 19 bodů navrch.

Ani současná forma nesvědčí ve prospěch AZ. Z 24 bodů, které byly během posledních osmi duelů k dispozici, vybojovali havířovští hokejisté jen čtyři. Jeden Havířov získal na začátku nového kalendářního doku, doma nestačil na Vrchlabí (1:2sn). Jeden gól Havířov vstřelil i na ledě Litoměřic (1:6), pak utrpěl porážku v Praze proti Slavii (2:4). O to povzbudivější byl tříbodový zisk s Třebíčí. Druhý tým tabulky padl v Gascontrol Aréně výsledkem 4:1.

Jenže havířovští na dobrý výkon nenavázali proti Prostějovu. Už po 43 sekundách se za hosty prosadil zkušený Jan Rudovský. Přestřelka z toho ovšem nebyla a další gól padl až v polovině zápasu. Za AZ srovnal krok teprve sedmnáctiletý Ondřej Becher. Sokoli se ovšem rozhodli průběh utkání převrátit na svou stranu dominantním výkonem ve třetí dvacetiminutovce. Na 1:4 narostlo skóre po trefách Petra Mrázka, Josefa Zajíce a Miloslava Jáchyma. I když se svým druhým gólem v havířovském dresu připomenul Konstantin Tjurin, odvrátit porážku už se mu nepodařilo. Skóre dokonal v 59. minutě Martin Novák. Havířov doma podlehl Jestřábům 2:5.

Hlavní kouč Tomáš Potěšil nebyl v hodnocení zápasu stručný: „My jsme poslední dva domácí zápasy odehráli velmi slušně a chtěli jsme na to navázat. Inkasovali jsme ve dvou zápasech dva góly a nám se trošičku už v té obraně ukazovalo to, co jsme si řekli a nacvičovali. Bohužel dnes nám nevyšel vstup do utkání a hned v prvním střídání jsme dostali gól. Nám trvalo deset minut, než jsme se z toho vzpamatovali. Pak jsme se zvedli a nějaké šance jsme si vytvořili. Do druhé třetiny jsme vstupovali s tím, že budeme hrát trpělivě a dobře odzadu. Což jsme i z části splnili a podařilo se nám vyrovnat na 1:1. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že budeme hrát trpělivě a jednoduše v obranném pásmu. Říkáme si, co máme hrát, hráči to samozřejmě vědí, ale chyba se udělá. My jsme ji udělali, v obranném pásmu, jako první. Nechali jsme si dát gól na 1:2 a myslím si, že od té doby už mužstvo těžko hledalo sílu, abychom s tím zápasem něco udělali. Dostali jsme na 1:3 a chtěli jsme ten zápas soupeři nějak zkomplikovat. To se nám podařilo, ale tu třetí třetinu jsme prostě nezvládli, tak jako v minulém utkání a prohráli jsme si ten zápas.“

Sestava AZetu v posledním zápase:

Lukáš (Sejpal) – M. Hlaváč, Kadeřávek, E. H. Jansons, T. Pastor, Lytvynov, G. Jansons, F. Kočí – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – L. Bednář, Becher, Maruna (C) – Křemen, Hotěk, Tjurin – Damašek, Bárta, Matiaško.

Marodka

Do zápasu s Rysy nenastoupí útočníci Jakub Mrva a Marcel Kunc, oba se potýkají se zraněním.

Pokud nebudete přímo v GASCONTROL Aréně, tak pro vás z utkání připravujeme textový přenos.