AZ dotahoval proti Trenčínu ztrátu, ale nakonec se radují z výhry hosté

Tomáš Vlček | 22.08.2019

Šestý přípravný zápas přivedl na havířovský led jako soupeře AZetu Duklu Trenčín. Hosté šli v první třetině do vedení, které v polovině zápasu navýšili až na 0:3. Teprve pak se probrali havířovští střelci, ale na víc než snížení na konečných 2:3 to tentokrát, i přes řadu šancí a přesilovek, nestačilo. Další přípravné utkání sehraje AZ v úterý ve Vsetíně.

Přípravné zápasy - 0.kolo čt 22.8.18:00
AZ Residomo Havířov - HK Dukla Trenčín
2:3
(0:1, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Matai (Zdeněk), 39. Kotala (Seman, Pawliczek) – 12. Alderson (Mikyska), 23. Lapšanský (Starosta), 31. Rajnoha (Lapšanský). Rozhodčí: Fiala V., Šutara – Janda, Kořistka. Vyloučení: 5:12, navíc Bednář (HAV) 5 + OK za faul loktem. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.  Průběh utkání: 0:3, 2:3.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Matai, Zdeněk, Kachyňa, Mrowiec, Ševěček, Nepokoj – Kotala, Seman, Pawliczek - Bednář, Veselý, Dvořák - Žiak, Maruna, Fridrich - Bochnak, Cihlář, Juhász
HK Dukla Trenčín: Valent – Stacha, Kajínek, Starosta, Štach, Dužek, Sládok, Bokroš, Rajnoha – Švec, Ďurina, Valach, Mikyska, Coughler, Bartovič, Lapšanský, Alderson, Hlinka, Šišovský, Džugan, Sojčík

Prvních deset minut první třetiny bylo ve znamení nepřesností. Za zmínku stojí vyloučení hostujícího Ďuriny za zdržování hry. Havířov se však během přesilovky měl problém udržet v útočné třetině a neskóroval. První gól zápasu vstřelil v čase 11:08, hostující Brandon Alderson, který po rychlém vhazování prostřelil golmana Stezku. Po obdrženém gólu se hra Havířova zlepšila. Ve své další přesilovce, po střele Semana, se snažil tečovat Kotala, ale gólman hostí Valent byl na místě. Havířov měl sice tlak, ale přesilovku nakonec nevyužil. Hra nabírala na obrátkách a svou první přesilovku hrála i Dukla Trenčín. Lapšanský se v ní pěkně otočil s pukem na brankovišti a jen těsně minul tyč. Po nešťastném zákroku Bednáře (havířovský hráč následně obdržel trest 5 minut plus do konce utkání) dohrával Havířov v první třetině ve dvojnásobném oslabení a málem i inkasoval. Hostující Alderson trefil z levého kruhu tyč.

Druhou třetinu začínal AZ ve dvojnásobném oslabení. První přesilovku Havířov přežil, ale v čase 22:47, se po pohledné individualní akci prosadil Adam Lapšanský. Dukla měla problémy s disciplínou. Nejprve byl vyloučen za příliž mnoho hráců na ledě Ďurina, po 20 sekunddách se k němu přidal i jeho spoluhráč Sládok, tentokrát za hákování. V následující přesilovce 4 na 3 se ale neprosadil Fridrich ani Kotala. Hrálo se v rychlém tempu a v polovině utkání přišla další branka. Lapšanský našel rozjetého Rajnohu a Dukla vedla 3:0. Už za 13 vteřin ale AZ snížil. Střela Jakuba Mataie od modré čáry prošla mezi Valentovými betony a puk se doslova došoural za brankovou čáru. Po další sérii vyloučení, hrál Havířov přesilovku 5 na 3, ale tu nevyužil. Série vyloučení pokračovala a nakonec se AZ využití početní výhody dočkal. Ve 39. minutě se po parádní kombinaci trefil do odkryté branky Jakub Kotala.

Na začátku třetí třetiny se v nastaveném tempu polevilo. Za zmínku stojí Pawliczkova akce z pravého křídla, poté Maruna našel mezi kruhy Žiaka, ale ten gólmana hostí mezi betony nepřekvapil. Velkou šanci měli ale také hosté. Mikeska našel přihravkou přes šíři kluziště Aldersona, a ten jemnou tečí poslal kotouč těsně vedle růžku havířovské branky. V závěru měl Havířov několik šancí na srovnání. Za zmínku stojí akce Žiaka, který si dobruslil nahozený kotouč, obhodil si obránce, ale už neměl prostor na nebezpečnější zakončení. V čase 56:39 dostal dvouminutový trest hostující Bokroš, který zastavil slibnou akci havířovského Kotaly. I přes tlak havířovských se ale AZetu nepodařilo vyrovnat.

Po šedesáti minutách se jely nájezdy. I v nich byli lepší hosté. V první pětici proměnili za Havířov Seman a za Tenčín Alderson. V další pětici se za AZ prosadil Veselý a za hosty Šišovský a Štach. Dukla tak vyhrála nájezdy 3:2.

Autor reportáže: Vít Káňa

Patrik Rimmel (AZ Residomo Havířov): Vstoupili jsme do zápasu slušně. Ale od nějaké 10. minuty první třetiny byl soupeř lepší, hlavně v přihrávkách a předbrankovém prostoru. V druhé třetině nám odskočili na stav 3:0, ale měli jsme tam dost přesilovek. Naštěstí jsme jednu využili a pak jsme snížili i na 3:2. Do 3. třetiny jsme šli s tím, že chceme stav srovnat. Nakonec se to nepodařilo, ale na přípravu to byl určitě dobrý zápas. Proti takto kvalitnímu soupeři s řadou zkušených hráčů to byly i pro nás cenné zkušenosti. Nehráli jsme v kompletní sestavě a i na doladění toho co nefunguje máme do začátku sezóny ještě dost času.

Ján Pardavý (HK Dukla Trenčín): Náš vstup do zápasu byl dobrý, hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Dostali jsme se do vedení, což bylo naším cílem, protože předchozí zápasy jsme v tomto směru nezvládali. Měli jsme hru pod kontrolou, vedli jsme ve 2. třetině 3:0 a když jsme měli zápas na naší straně, tak po vstřeleném gólu jsme dostali gól na 3:1. Potom jsme měli velké množství vyloučení. Zdramatizovalo se to gólem na 3:2. Ta hra v oslabení stále pokračovala, ne jen naší vinou. Ale bojovností jsme ten zápas dovedli do vítězného konce. Byly tam šance na zvýšení na 4:2, což by naše mladé hráče uklidnilo. Ale ceníme si výhru i vítězství v nájezdech.

Autor ohlasů: Daniel Wróbel